Ознака: поголема

Не е точно дека вакцините од некои серии предизвикуваат поголема смртност отколку други серии

Post Views: 8 Ограничувањата на ВАЕРС системот се тоа што нема невакцинирана група за споредба, не може да искалкулира колку често несаканите ефекти се случуваат, и генерално не може да утврди дали вакцината го предизвикала несаканиот ефект. Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во кој се вели дека вакцините против ковид-19 се „отровни“. Ваквиот заклучок, авторката на објавата го темели на системот за пријавување несакани ефекти од вакцините во САД, ВАЕРС, каде што буквално секој може да пријави несакан ефект, вклучително и смрт, без притоа да има доказ за причинско-последична...

Continue reading

Поголема побарувачка за аранжмани во охридските хотели пред Новогодишните празници

Post Views: 8 Поголема продажба на туристичките аранжмани за новогодишните празници во охридските хотели се очекува кон крајот на овој месец. Новогодишната ноќ во Охрид ќе ја дочекаат домашни гости, но и туристи од регионот од Албанија, Косово, Србија и поединечни патувања од други дестинации, кои ќе ги исполнат сместувачките капацитети од 80 до 90 посто, најавува Љупчо Јанески, директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, иако хотелиерите стравуваат дека ќе останат со полупразни капцитетети.Поради новиот сој на корона вирусот, состојбата во Европската унија и редуцираните...

Continue reading

Заплови невидливиот разорувач

Post Views: 3 Освен посебна мрежа која ги контролира и поврзува сите бродски системи, USS Zumwalt ќе биде и невидлив за радарите. Американската морнарица денес го крсти еден од најмодерните и најскапи разорувачи USS Zumwalt вреден неверојатни 3 милијарди долари кој во употреба ќе биде пуштен во 2016 година. Разорувачот е долг 180 метри и го добил името по адмиралот Elm “Bud” Zumwalt. The Independent истакнува дека ќе има најсофистицирана технологија која трага по подморници и поморски мини, топови со специјално модифицирани проектили за гаѓање на копно и кои можат да досегнат брзина...

Continue reading

Просечната плата во мај поголема од 20.000 денари

Post Views: 0 Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај годинава изнесувала 20.112 денари што е за 27,9 отсто повеќе во однос истиот месец лани, а просечната бруто-плата била 30.100 денари или 17,5 проценти повеќе. Според Државниот завод за статистика, во мај 2009 година, 3,8 отсто од вработените во Македонија не примиле плата што е за 5,2 процента помалку во споредба со истиот период минатата година. Зголемувањето на нето платата се должи, пред се, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите Здравство и социјална работа (46,8 отсто),...

Continue reading

Казнети 24 возачи во Охрид кои возеле со поголема брзина од дозволената

Post Views: 3 На 21.11.2021 година од 12 часот до 18 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни контроли.Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 70 возачи на моторни возила кои во и надвор од населено место управувале со брзина поголема од дозволената (Охрид-24, во населено место-15, надвор од населено место-09, Струга-30 во населено место, Кичево-08, во населено место-06, надвор од населено место-02, Дебар-08, во населено место-01, надвор од населено место-07) – информираат од СВР Охрид.Акциските контроли во сообраќајот...

Continue reading

5 најинтерeсни научни откритија

Post Views: 1 Таблета која го спречува ширењето на ракот. Научниците откриле како да го разбудат системот за имунитет кој би ги убивал ќелиите на туморот. Експертите идентифукувале молекул кој е наречен Cbl-b, кој го блокира ширењето на ракот, што ги довело научниците на еден чекор поблиску до терапијата против ова зло.  Научниците направиле вештачки мускули. Свилата и конецот се користат за правење на моќни вештачки мускули кои во иднината ќе бидат во можност да им помагаат на луѓето со инвалидитет или да бидат дел од роботите, покажала новата студија. Во споредба со човечките мускули...

Continue reading

Прети недостиг на чоколадо

Post Views: 5 Во следните седум години заради поголема побарувачка, светот ќе остане без какао затоа што нема доволно производство и се помалку плантажи за какао. Цената на какаото на почетокот од годината се зголемила за 9%, а дури 40% во последната година. Заради поголемата побарувачка која производителите не можат да ја задоволат, пренесува Фигаро. “Побарувачката на чоколадо во светот непрестано расте поради непрестаниот раст на потрошувачи од земјите во развој. Производителите од цел свет настојуваат да призведат доволно какао како би се задоволила потребата на индустријата за...

Continue reading

Од Охридски комуналец бараат поголема соработка со надлежните институции во справување со несовесните граѓани кои создаваат мини диви депонии

Post Views: 0 На потегот кон Велестово е фотографиран граѓанин како од возилото вади отпад и го остава покрај патот. Случајниот минувач кој го регитрирал несовесното однесување ги објавил фотографиите на социјалната мрежа фејсбук на кои се гледаат регистарските таблички на возилото. Отпадот од локацијата уште истиот ден го подигнале од еколошкото здружение Еко Фап. Од ЈП Охридки Комуналец велат дека сликите за овој случај пристигнале и до нив и ги доставиле до Општинскиот комунален инспекторат.Портпаролот на локалната, пак, за овој случај негира дека до општинските служби пристигнала...

Continue reading

Социјалната помош во Германија е три пати поголема од просечната плата во Македонија

Post Views: 0 Податоците покажуваат дека просечните примања во семејството во дури 131 држава во светот се помали во однос на социјалната помош за семејство со едно дете во Германија. Спрема објавените податоци вакви семејства во Германија примаат, во просек, по 1.200 евра, додека, на пример, просечната плата во Македонија изнесува околу 23.000 денари. Слична е состојбата и во другите источноевропски држави, посебно оние кои припаѓаа некогаш во источниот блок па не зачудува големиот интерес за преселба во Германија, не само мигранти од Сирија или Авганистан туку и од Бугарија и Романија....

Continue reading

voda v lice

(видео) Водена дебата меѓу израелски пратеници

Post Views: 0 Жестоката расправа на двајца израелски пратеници завршила со “водена пресметка“. Имено, израелската пратеничка Анастасија Михаели жестоко расправа со пратеникот на Работничката партија Ралеб Мајаделе, по што таа толку збеснува, си ги собира работите и пред да ја напушти просторијата, му истура вода по лицето.Покрај тоа, му се обраќа и со зборовите “Срам да ти е!“. {hwdvideoshare}id=1683|width=300|height=225{/hwdvideoshare} Откако ја напуштила просторијата таа изјавила дека била многу навредена од нејзиниот колега, и дека од него како маж, очекувала поголема почит. Откако...

Continue reading

pokuknina

Јапонската покуќнина „плива“ кон Хаваи

Post Views: 0 Членовите на екипажот од рускиот брод СТС Палада, кои патувале од Хонолулу за Владивосток, отпадот го забележале на околу 3.000 километри од Јапонија. Отпадот плови со поголема брзина од очекуваното и според најновите процени дел од него до островот Мидвеј ќе стигне оваа зима, а остатокот до Хаваи и западниот брег на САД за две до три години. “Не сакаме да создаваме паника, но добро е да се знае дека ѓубрето плови кон нас,“ изјавиле истражувачите од Универзитетот Хаваи, кои скоро шест месеци ја анализираат линијата на движење на отпадот што настана како последица на...

Continue reading

Села бара поголема безбедносна состојба во Струга

Post Views: 0   Безбедносната состојба во Струга беше една од точките на дневен ред на последната седница на Советот на општината. Првиот човек на градот Зијадин Села рече дека стружани се чувствуваат несигурни и побара расветлување на неколкуте убиства кои се случија изминатите неколку месеци во Струга. Ова посебно доаѓа после последното убиство на 23- годишното момче кое се случи пред десетина дена во близина на селото Долна Белица. „Ние имаме и случаи кои не се решени, како што беше случајот со исчезнувањето на еден млад човек, за кој до ден денес не знаеме кој е убиецот и се уште...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top