Tag: минатото

Новогодишни честитки потсетник како во минатото охриѓани си ја честитале Нова година

Некогашни Новогодишни честитки се чуваат во депото на охридскиот архив. Тие се потсетник како во минатото охриѓани си ја честитале Нова година. Пред 7 децении честитките се порачувале кај фотограф и се испраќале на блиски луѓе. Примероци од Новогодишните честитки се чуваат во депото на охридскиот Историски архив од повоениот период. Во пред новогодишниот период се потсетуваме на начинот како охриѓани некогаш си ја честитале Нова година, потсетува в.д. директорот Никола Митровиќ. Зачувани се новогодишни честитки од пред 7 децении помеѓу најразличните документи од минатото . „Честитките биле создадени...

Continue reading

„Мапирања на душата“ мултимедијална изложба за незаборавно патување во минатото

Професор Марина Коцарева Ранисављев се претставува со интересни уметнички експонати во Куќата на Робевци. Изложбата содржи 4 циклуси кои ги создавала во текот на нејзиното творештво.   Уметнички платна, видео инсталции, облека, фотографии се дел од изложбата „Мапирање на душата“ од Марина Коцарева Ранисављев. Професор Коцарева Ранисављев уметник, сликар и моден дизајнер, автор на книгата „Мода и облека“, се претставува со интересна мултимедијална изложба во Куќата на Робевци. На посетителите им нуди незаборавно патување низ минатото. Уметникот вели, ме инспирира градот во кој сум родена и неговата...

Continue reading

„Нови бои на минатото“ – концерт на саксофон и хармоника

Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Концертот „Нови бои на минатото“ насловен како и нивниот прв албум, ќе донесе дела од Хендл, Григ, Пендерецки, Де Фала, Барток и Пиацола, сите аранжирани за саксофон и хармоника...

Continue reading

promocija kniga mitrovic

Фотографот и архивист Никола Митровиќ приреди вистинско патување во минатото за охриѓани

Промовирајќи го своето книжевно дело „Фотографијата како историско сведоштво за градот Охрид во периодот 1913-1991 година“, авторот Никола Митровиќ ги врати охриѓани години наназад. Вистинско патување во минатото на охриѓани, пријателите, соработниците и своите колеги им овозможи фотографот и архивист, Никола Митровиќ со своето книжевно дело „Фотографијата како историско сведоштво за градот Охрид во периодот 1913-1991 година“. Ова дело креирано во периодот од 2005та до 2007ма година ја доживеа својата официјална промоција. Книгата е всушност вториот дел од трилогијата која Митровиќ ја има ветено...

Continue reading

cun

Од интимна желба на неколкумина, до изложба-Охрид, слики од минатото

Стари рибари, чунови, хотели кои веќе не се тука, охридската калдрма, каналот, стари охридски фамилии. Од интимна желба на неколкумина љубители на фотографијата, до цела една изложба. Охрид од времето кога Гимназијата беше на крајот од градот. Некои го знаат како изгледал, некои не. Постарите ќе се потсетат на местата каде пиеле кафе и муабетеле некогаш, помладите ќе видат како изгледал нашиот град порано. Ова не е веќе само желба. Фејсбук групата „Охрид-слики од минатото“ која од своето формирање привлече огромно внимание кај граѓаните ќе добие и своја физичка форма. Мала селекција од четириесетина...

Continue reading

Ohrid

Општина Охрид го одбележа Денот на македонската револуционерна борба

Општина Охрид го одбележа  Денот на македонската револуционерна борба. Општина Охрид со свечена академија го одбележа Денот на националната борба 23 Октомври. На академијата обраќање имаше охридскиот градоначалник кој потсети на минатото на македонскиот народ и борбата за национална слобода.      „ Со огромна почит кон минатото и јасен поглед кон иднината, се собравме вечерва заедно да го зацврстиме континуитетот на 23-ти октомври- Денот на македонската револуционерна борба. Датум кој ги бранувал и вечно ќе ги бранува срцата на сите Македонци како симбол на вековната борба за слобода. Горди...

Continue reading

liniski prevoz

ВМРО НП го поздравува отпочнувањето на градскиот линиски превоз за кој велат бил нивна идеја

ВМРО – Народна партија го поздрави повторното отпочнување на градскиот линиски превоз, кој според нив бил нивна иницијатива. Од Народна велат дека уште во 2012 година тие поднеле иницијатива во Советот на Општина Охрид по што била донесена одлука за почеток на истиот во интерес на граѓаните на Охрид. Додаваат дека истиот краток период во 2013 година функционирал но набрзо потоа бил прекинат. Од ВМРО Народна велат дека го поздравуваат тоа што Локалната конечно реализира една иницијатива од минатото. Тие додаваат дека позитивните работи секогаш треба да се поздрават, без разлика од кого се, како...

Continue reading

abas

Абас Цаноски со автентични записи од минатото

Абас Цаноски со автентични записи  од минатото. Носталгијата по едно минато време влијаела стружанецот Абас Цаноски да ги напише трите нови книги „Сите мои песни“, „Струшката чаршија, еснафите, песната“ и „Низ виорот на животот“. Пишувањето е неговиот живот, а желбата да ги оживее настаните од минатото за да не паднат во заборав,  резултирала со новите изданија. Секоја од трите книги има свое значење и кажување за секое време, вели авторот.„ Се задржав на настаните актуелни во тоа време кое одминало. Еден од настаните е свадбениот обичај кај муслиманите од Октиси кој денес е отпаднат , а бил...

Continue reading

Facebook припрема нова опција

Добро погледнете што сте објавувале во минатото Во минатото скоро секоја промена на поставките за приватност или воведувањето на нови опции на мрежата на Zuckerberg носело бројни проблеми и критики на корисниците. Такви големи критики предизвика, на пример, воведувањето на Timeline и новиот начин на пребарување бидејќи на Timeline повторно се појавија некои објави стари и по неколку години, на кои корисниците во потполност заборавиле дека ги поставиле, а кои денес сигурно не би ги напишале или објавиле. Новинарите на Huffington Post предупредуваат дека новата опција која се припрема од страна...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top