Ознака: локалната

Локалната самоуправа од Охрид објави јавен оглас за добивање на дозвола за вршење на општински линиски превоз

Post Views: 0 Станува збор за доделување на дозвола за вршење на општински линиски превоз на патници за: релација 1/2-Охрид-село Горно Лакочереј-Охрид – за период од пет години, сметано од денот на добивање на дозволата за вршење на бараниот превоз. При аплицирањето превозникот мора да понуди најмалку две возила кои не смеат да се поклопуваат во останатите линии. На огласот економските оператори можат да учествуваат поединечно или групно под услови предвидени со закон. За поседување на бараните возила се приложува фотокопија од сообраќајната дозвола, додека за докажување...

Continue reading

podaroci

САД: Седуммина убиени додека ги отварале божиќните подароци

Post Views: 0 Седум лица биле убиени во стан во Тексас, САД додека ги отворале своите божиќни подароци вчераутро, известила локалната полиција, објавува весникот “Лос Анџелес Тајмс“. Полицијата верува дека меѓу починатите е и убиецот.Четири жени и тројца мажи, на возраст од 18 до 60 години, се пронајдени во дневната соба од станот кога полицијата влегла вчера околу 11,30 часот. Покрај телата на убиените биле пронајдени два пиштоли. “Изгледа дека го прославувале Божиќ. Подароците беа отворени“, изјавил шефот на локалната полицијата. Убиените лица се уште не биле идентифи...

Continue reading

Лабуништани градат од самодоприност, не помага ниту централната ниту локалната власт

Post Views: 0   Со доаѓањето на Зијадин Села на струшката градоначалничка позиција, во Лабуништа, струшко, после пауза од 15 години повторно функционира Месна заедница. Формирање на заедница која ќе се грижи за потребите на граѓаните беше повеќе од неопходно вели нејзиниот претседател Алија Тасими, бидејќи според него, Лабуништа е едно од најголемите населени места во републикава. Но Тасими, за ТВМ открива дека работите не тргнале во посакуваната насока и воопшто не бил испочитуван договорот, со актуелниот градоначалник. „Немаме никаков паричен надомест од општина Струга...

Continue reading

Локалната самоуправа ќе им обезбеди простoр за тренинзи на пливачките школи оваа сезона

Post Views: 0 Младите пливачи сепак летово ќе има каде да тренираат. Локалната самоуправа ќе им излезе во пресрет на пливачките школи ќе се постават пливачки патеки пред малото пристаниште. Заради Ковид 19 под клуч ќе останат отворените базени на СРЦ Билјанини извори. Спортскиот клуб Охридски бранови поднесе барање за спортските активности да се одвиваат на малото пристаниште, информира Јоне Станкоски од одделението за спорт при ЛС. Општина Охрид е во фаза на издавање на одобрение за поставување на урбана опрема за пливачките патеки за да се одвиваат тренинзите по пливање....

Continue reading

OK на ВМРО ДПМНЕ: Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт

Post Views: 0 Охрид и туризмот не добиваат никаква помош ниту од централната, ниту од локалната власт, за да излезат од лавиринтот на коронавирусот. Сезоната пропадна без да почне, приходи нема, а трошоците не само што стојат, туку секојдневно растат, порача на денешната прес конференција Перчо Божиновски, портпарол на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. „Факт е дека власта немаше слух за потребите на туристичките агенции, туристичките водичи, сопствениците на пловни објекти. Зошто власта не ги ослободува угостителите од плаќање закуп за летни тераси за пропадната сезона? На угостителскиот...

Continue reading

nasukan kit

Нов Зеланд: Неизвесно преживувањето на 70 китови

Post Views: 0 Околу 100 доброволци и припадници на локалната власт во Нов Зеланд со тешки напори успеаја преку ноќта да ги одржат живи 70-тте китови кои вчера се насукаа покрај брегот на Северниот остров. Лошото време, изолираноста и оддалеченоста на плажата каде што овие животни излегле од океанот уште повеќе ја отежнуваат целата операција.„Временските услови се ужасни. Има големи бранови поради невремето од изминативе денови и вистински кошмар е дури и да ги донесете луѓето тука“, вели Ингрид Вајзер, спасувач. Оние пак, кои сепак успеаја да дојдат до тука ги покриваат...

Continue reading

Општина Дебрца со над шестотини илјади евра ќе ја подoбрува локалната патна инфраструктура

Post Views: 0 Општина Дебрца доби над 676.000 евра средства за подoбрување локалната патна инфраструктура од владиониот проект за поврзување на локалните патишта. Овие средства се добредојдени за општина Дебрца вели градоначалникот Зоран Ногачески. „Ние веќе имаме аплицирано со еден проект до Министерството за транспорт и врски. Тој е препратен на одобрување кај Светска банка бидејќи проектот е со заем од Светска банка. Се работи за реконструкција на патниот правец од Белчиша до Злести во должина од оклку 3 км и изградба на една заобиколница околу селото Злести“.   Општината...

Continue reading

Локалната размислува за фузирање на јавните претпријатија во градов

Post Views: 0 Ќе се намали бројот на јавните претпријатија во градов. Градоначалникот Константин Георгиески најави фузирање на постоечките се со цел рационализација и намалување на трошоците на истите. „Градски пазар“ повторно ќе биде дел од ЈП „Охридски комуналец“, „Нискоградба“ ќе биде заедно со „Водовод“, а ќе се формира едно ново јавно претпријатие за градски паркинг, зимско одржување на улиците и за пајак служба. Проблем ќе се само спортските објекти кои сега се заедно со градскиот паркинг, но со завршувањето на градскиот базен сето тоа ќе се вклопи во една работна...

Continue reading

Локалната работи на изработка на основен проект за изградба на ново школо и на доградба на градинката

Post Views: 0 Охрид е град во кој повеќе од 3 децении не е изградено ново училиште. Плановите на градоначалникот Константин Георгиески се дека градот заслужува да добие нов училишен објект и доградба на централниот објект на детската градинка Јасна Ристеска. Локалната самоуправа со сопствени средства и преку разни проекти постојано инвестира во реновирање на сите општински училишта, меѓу кои и во ОУ Григор Прличев кое по 6 години кон крајот на минатата година започна да работи со одблокирана жиро сметка. „Во поновиот објект на ОУ Григор Прличев е реновирана дограмата со...

Continue reading

ВМРО-ДПМНЕ: Локалната власт прави фарса од уривањето и спречувањето изградба на нови дивоградби

Post Views: 0 Локалната власт прави фарса од уривањето и спречувањето изградба на нови дивоградби со тоа што за неа се незабележливи дивоградбите во заштитеното подрачје, обвинија денес на прес конференција од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Охрид. Портпаролот Перчо Божиновски потенцира дека СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески дозволија да не се почитува мораториумот, и по неговото донесување за било какви урбани и крајбрежни трансформации. „Крајот на септември се ближи кога ќе треба власта во Париз пред претставниците на УНЕСКО да објасни што е преземено досега.Крајно...

Continue reading

Здружението на социјални работници од земјава повикува во грижата за граѓаните во ризик да се вклучи локалната заедница

Post Views: 0 Социјалниот работник Наташа Павиќевиќ Стојменовска од Здружението на социјални работници на Македонија и координатор на проектот „ Социјалните работници во акција во реформираниот систем на социјална заштита“ информира за законските измени во Социјалната заштита и улогата на општините, давателите на социјални услуги и здруженијата на граѓани. Препорака е сите чинители во заедницата да се вклучат во наоѓање на начини на локално ниво да ги препознаат ризиците кои постојат, да се наочат кон заштита на населението со меѓусебна соработка за надминување на ризиците...

Continue reading

Локалната постави паркинзи за велосипеди

Post Views: 0 На девет локации во градов Локалната постави паркинзи за велосипеди. Овој проект е дел од активностите за одбележување на Европската недела на мобилност во Охрид, а општината застанува зад сите активности кои значат поредуцирано користење автомобили и нивна замена со велосипеди или одење пеш до предвидената локација.Во насока на градење здрави животни навики и во насока на редуцирање на автомобилскиот сообраќај пред се во централното градско подрачје ние како локална самоуправа поддржани од ГИС и ЗЕЛС остваривме проект вреден околу 600 000 денари за поставување...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top