Tag: лица

16 лица загинаа во пожар во Русија

16 луѓе загинаа во денешната експлозија и пожар во фабрика за барут во регионот Рјазан во Русија, јавуваат локалните медиуми. Причина за пожарот е веројатно „нарушување на технолошкиот процес и мерките за безбедност“, велат од Министерството за вонредни ситуации. Пожарот избувна во работилницата за производство на барут во фабриката Еластик плант. Според извори, како што пренесува БГНЕС, работилницата во која се случил инцидентот е во сопственост на компанија која произведува индустриски експлозиви и депонира муниција. Министерството за вонредни состојби соопшти дека првпат добило сигнал за...

Continue reading

9 новозаболени лица од Ковид-19 во Охрид

Во текот на последните 24 часа се направени 3.045 тестирања, при што се регистрирани 329 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 178• Велес 27• Куманово 20• Прилеп 16• Штип 13• Струмица 10• Охрид 9• Tетово, Пробиштип и Кочани по 8• Битола 7• Кочани и Гевгелија по 5• Свети Николе 3• Струга, Ресен, Крива Паланка и Демир Хисар по 2• Кавадарци, Виница, Македонска Каменица и Дојран по 1 Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 починати лица од Скопје (91, 88, 79, 78, 69 и 68 години), 3 починати лица...

Continue reading

8 новозаболени и 6 оздравени лица од Ковид-19 во Охрид

Во текот на последните 24 часа се направени 3.025 тестирања, при што се регистрирани 413 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 205• Куманово 37• Велес 20• Прилеп 19• Битола 15• Штип 14• Кавадарци 12• Пробиштип 9• Тетово, Охрид и Гевгелија по 8• Кичево и Кочани по 7• Струмица 6• Свети Николе, Крива Паланка и Делчево по 5• Македонска Каменица 4• Струга, Неготино, Радовиш и Кратово по 3• Богданци и Демир Хисар по 2• Гостивар, Берово и Пехчево по 1 Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица: 4 починати лица од Скопје...

Continue reading

1 починато и 18 оздравени лица од Ковид-19 во Охрид

Во текот на последните 24 часа се направени 3.567 тестирања, при што се регистрирани 412 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 207• Куманово 34• Велес 26• Битола 18• Кочани 16• Кичево 15• Прилеп 14• Тетово, Гостивар и Кавадарци по 10• Радовиш 6• Штип и Свети Николе по 5• Струмица, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица по 4• Струга, Гевгелија, Неготино и Виница по 3• Валандово 2• Охрид, Ресен, Пробиштип, Богданци, Крушево и Македонски Брод по 1 Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 од Скопје (73,...

Continue reading

Две лица од Камерун со милион лажни евра сакале да влезат во Македонија

Полицијата уапси двајца фалсификатори од Камерун кои се обиделе да внесат скоро милион фалсификувани евра на скопскиот аеродром, дознава Миа од извори на истрагата. Според нив, фалсификаторите во Скопје допатувале од Милано. Од МВР го потврдуваат апсењето на фалсификаторите односно дека Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал работи на случајот во координација со Јавното обвинителство, а детална информација најавуваат за утре.   Извор/MИА

Continue reading

10 новозаболени и 9 оздравени лица од Ковид-19 во Охрид

Во текот на последните 24 часа се направени 3.791 тестирања, при што се регистрирани 386 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 205• Куманово 25• Битола 18• Велес и Штип по 16• Крива Паланка 15• Струмица 11• Охрид 10• Тетово и Прилеп по 9• Свети Николе 8• Кичево, Кочани и Гевгелија по 6• Валандово 5• Кавадраци и Радовиш по 4• Пробиштип и Кратово по 3• Виница и Македонска Каменица по 2• Гостивар, Богданци и Демир Хисар по 1 Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 5 починати лица од Скопје (63, 68, 71, 78 и 82...

Continue reading

11 новозаболени и 10 оздравени лица од Ковид-19 во Охрид

Во текот на последните 24 часа се направени 2.974 тестирања, при што се регистрирани 393 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 187• Куманово 34• Велес 30• Штип 21• Прилеп 14• Охрид и Струмица по 11• Крива Паланка 10• Тетово и Кичево по 8• Битола, Кавадарци и Пробиштип по 7• Кочани 6• Виница 5• Гевгелија, Радовиш, Берово и Македонска Каменица по 4• Ресен и Богданци по 3• Кратово 2• Делчево, Македонски Брод и Демир Хисар по 1 Во текот на изминатите 24 часа починале 20 лица: 9 починати лица од Скопје (52, 54, 54, 69, 75,...

Continue reading

Нови 468 случаи на ковид, починати 7 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 4.295 тестирања, а регистрирани се 468 новислучаи на ковид-19. Регистрирани сe 284 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа починале 7 лица: 2 починати лица од Скопје ( 61г, и 91г), по едно починато лице од Кочани (74г), Виница (69г), Кичево (56г), Прилеп (73г), и Струмица (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица содијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум...

Continue reading

412 новозаболени и 12 починати лица во земјава

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 3.379 тестирања, а регистрирани се 412 нови случаи на КОВИД-19. Во Скопје – 205, Куманово – 39, Кочани – 23, Кавадарци – 17, Битола и Велес – по 15, Штип – 14, Прилеп – 13, Охрид – 12, Струмица – 7, Тетово и Свети Николе – по 6, Кичево ,Гевгелија и Радовиш – по 5,Крива Паланка – 3, Гостивар, Струга, Делчево, Пробиштип, Кратово, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 2,Неготино, Виница, Македонски Брод , Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1. Регистрирани сe 395 оздравени...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top