Tag: која

Воспоставена соработка меѓу воздухопловниот ВИНГ на АРМ и ПСС од Охрид

Со одобрение на Министерството за Одбрана и Генералштабот на Армијата, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид започна многу значајна соработка со армискиот воздухопловен ВИНГ, која во иднина ќе се продлабочува, со цел зголемување на ефикасноста и економичноста на спасителните операции. Со одобрение на Министерството за Одбрана и Генералштабот на Армијата, Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид започна многу значајна соработка со армискиот воздухопловен ВИНГ, која во иднина ќе се продлабочува, со цел зголемување на ефикасноста и економичноста на спасителните операции. Соработката...

Continue reading

Пулицер за тинејџерката која го сними убиството на афроамериканецот Флојд

Најпрестижната американска награда за новинарство Пулицер синоќа ја доби тинејџерката Дарнела Фрејжер, која ја сними смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, што поттикна протести против полициската бруталност ширум светот. Фрејжер имала 17 години, кога ја сними смртта на Флојд во мај 2020 година, при неговото приведување во Минеаполис. Весникот Стар трибјун (Star Tribune) од Минеаполис доби Пулицерова награда за категоријата „ударна вест“ (breaking news) за убиството на Флојд на 25 мај 2020 година и граѓанските немири што избија прво во Минеаполис, а потоа ширум САД и светот. Новинската агенција...

Continue reading

Заврши учебната година која мина во знак на Ковид пандемијата

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови поради пандемијата. Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови поради пандемијата. Учебната 2020/2021 претставуваше предизвик на кој заеднички успеавме да одговориме. Учениците добија квалитетна настава и непрекинат воспитно-образовен процес, а нивното здравје, безбедност и благосостојба...

Continue reading

Охридско езеро-Убавина која не се опишува со зборови

До нашата редакција во склоп на проектот „Ти Си Твојот Град“ пристигна прекрасна фотографија од Охридското езеро. Охридското езеро е најстарото природно езеро во Европа кое се карактеризира со богата историја, култура, археолошки наоѓалишта и природна убавина. До нашата редакција пристигна една убава фотографија од Охридското езеро, а истата е збогатена со рибар кој плови со чамец.

Continue reading

Пациентката на која и беше трансплантирано срце е во добра состојба

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека состојбата на пациентката на која и беше трансплантирано срце од мртов донор е стабилна и дека сите параметри се добри. Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека состојбата на пациентката на која и беше трансплантирано срце од мртов донор е стабилна и дека сите параметри се добри. – Сите параметри кои произлегуваат од анализите направени заклучно со денес, се добри и сите се во фаза на подобрување, така што очекувам дека денес може постепено да се ослободува од респираторната машина, изјави Филипче, одговарајќи на новинарски...

Continue reading

28годишната Бранкица од Вевчани која 12 години живее со помош на дијализа се надева на трансплантација

Таа три пати неделно оди на прочистување на крвта во Специјализирана болница за Нефрологија Струга. Живото и е тежок но вели дека го прифатила благодарение на подршшката од семејството и медицинскиот персонал на струшка нефрологија. Се надева дека еден ден ќе добие можност да живее послободно благодарение на трансплантација. Бранкица Размоска е хероината од Струга на хемодијализа која го победи корона вирусот.  Има  само 28 години, а со болеста се соочила уште како тинејџер. Битката со бубрежната слабост ја довела на апарати за хемодијализа. Во 2009 година  и била извршена успешна трансплантација...

Continue reading

Д-р Влаши Хиса: Св. Климентовата повелба чест и мотив за вложување во професијата која ме прави среќна

Возвишено е чувстото да се добие највисоката општинска награда која иствремено е награда за мене, моето семејство и колегите, вели за Св. Климентовата награда гинекологот Мимоза Влаши Хиса. Таа е една од тројцата годинешни добитници на највисоката општинска награда Повелбата за особени заслуги. Д-р Мимоза важи за пожртвуван лекар, мајка и сопруга која посветено и совесно се грижи за здравјето на жените, мајките и новороденчината во охридската болница. Гинекологот д-р Мимоза Влаши Хиса е една од тројцата годинешни добитници Св Климентовата Повелба  за особени заслуги. Покрај сите предизвици и...

Continue reading

Oхриѓанец со мопед удрил во 68-годишна жена, која им подлегнала на повредите

На 17-ти август 2020 година, во 20:00 часот било пријавено дека се случила сообраќајна незгода на улицата „Ристо Чадо“ во Охрид. На 17-ти август 2020 година, во 20:00 часот било пријавено дека се случила сообраќајна незгода на улицата „Ристо Чадо“ во Охрид. – Мопед марка „Лонгија“, со охридски регистарски ознаки, управуван од 17-годишник од Охрид, удрил во 68-годишниот пешак Б.Ѓ. од Охрид. Б.Ѓ. била пренесена во Општата болница Охрид, каде им подлегнала на повредите. Возачот на мопедот се здобил со телесни повреди, констатирани во болницата „Св. Еразмо“. Извршен бил увид на местото на незгодата...

Continue reading

Почина жената која синоќа беше повредена во сообраќајка на улицата „Сирма Војвода“

Вчера во 18 часот и 30 минути, на ул.„Сирма Војвода“ во Охрид, патничко возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, управувано од  19 годишен скопјанец удрило во пешак (58 годишна) М.Т.од Охрид. Вчера во 18 часот и 30 минути, на ул.„Сирма Војвода“ во Охрид, патничко возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, управувано од  19 годишен скопјанец удрило во пешак (58 годишна) М.Т.од Охрид.  Жената била префрлена за укажување на лекарска помош во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, каде им подлегнала на повредите. На местото на незгодата бил извршен увид од Јавен обвинител, судски...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top