Tag: контроли

Казнети 3 возачи и 3 моторциклисти во Охрид

СВР Охрид на 6-ти имаше засилени контроли, а притоа казни тројца возачи и тројца моторциклисти. На подрачјето на СВР Охрид на 6-ти јуни 2021 година биле преземени засилени сообраќајни контроли. – Притоа, полициските службеници констатирале дека шест возачи на патнички возила управувале возила под дејство на алкохол и биле исклучени од сообраќај (Охрид 3 и Струга 3). Во Охрид, санкционирани се три мотоциклисти кои управувале мотор без заштитна кацига (шлем). Во Дебар, полициските службеници евидентирале 18 возачи кои ја пречекориле дозволената брзина на движење (5 во и 13 надвор од населено...

Continue reading

Охридската полиција со засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници

Помеѓу 1 и 2 мај нема да има полициски час.  Но затоа полицијата и инспекциските служби ќе имаат засилени контроли на терен. Од СВР Охрид апелираат секој поединец да води грижа пред се за своето и здравјето на најблиските со почитување на заштитните мерки. Засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници.  Најголем акцент ќе биде ставен на почитување на мерките и протоколите за заштита од заразни болести.  Самостојно,  но и заедно со инспекциските служби  ќе се врши контрола и во угостителските објекти. Од полицијата апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките да се носи...

Continue reading

Струшките пазарни инспектори направиле над илјада контроли на угостителски локали во месец февруари

Кај угостителските објекти констатирале повеќе прекршоци од Законот за забрана на пушење. Помал е бројот на прекршоци за непочитување на законските одредби од законот за заштита на населението од заразни болести. Струшките инспекори од ДПИ се секојдневно на терен во две смени, а работаат и за време на викендите, информира Шпендим Иљази раководител на ПЕ. Во месец февруари, инспекторите имале полни раце работа и направиле околу 1500 контроли на угостителски објекти. При инспекцискиот надзор на струшките локали со записник се направени 145 контроли, а 1300 се визуелни контроли. Инспекторите изрекле...

Continue reading

Засилени контроли во јавниот превоз во охридско и струшко

Покрај проверките за лиценца на вршителите на такси превоз  сообраќајната полиција деновиве засилено врши контроли и  за почитување на препораките за заштита од корона вирусот во патниот ссообраќај. Седум возачи од Струга во еден ден заработија парични казни за нелегално вршење  такси превоз на патници. Затекнатите лица немале лиценца, ниту  унифицирани ознаки и опрема на такси возилото, работеле на црно. Сообраќајната полиција деновиве засилено врши контроли и  за почитување на препораките за заштита од корона вирусот во патниот ссообраќај. Носење заштина маска, но и преполовен  број на патници...

Continue reading

15 контроли врз угостителски објекти и 66 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-14, Струга-09, Кичево-42, Дебар-1). Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 66 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-14, Струга-09, Кичево-42, Дебар-1). Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување...

Continue reading

Сообраќајната полиција ќе врши интензивни контроли

Сообраќајната полиција,  во услови на зголемена фрекфенција во сообраќајот на целото подрачје на СВР Охрид, ќе врши интензивни контроли со цел подигнување на сообраќајната превенција и намалување на ризиците во сообраќајот. Полицијата ќе ги опоменува сите учесници во сообраќајот но и ќе казнува при констатирани неправилности. Во услови на зголемена фрекфенција во сообраќајот на целото подрачје на СВР Охрид, од секторот најавуваат интензивни контроли.Портпаролот на секторот укажува на потребата од крајна внимателност при управувањето на патничките и други моторни возила, почитување на пропишаната...

Continue reading

Засилување на полициските контроли во охридско струшкиот регион за спречување рибокрадство

Во периодот додека Охридското езеро е без концесионер потребни се засилени полициски контроли. Ова го истакна дополнителниот заменик министер во Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски по средбата со началникот на СВР Охрид. Две лица во Пештани се дале во бегство кога полиција го запрела нивното возило. Зад себе исфрлиле вреќа со 2 риболовни мрежи и 20 парчина риба Охридска пастрмка. Полицијата мрежите и уловената пастрмка ги предала во Хидробиолошкиот завод и работи на целосно расветлување на настанот по што ќе следи соодветна пријава. Оваа заплена се случила...

Continue reading

АХВ со вонредни инспекциски контроли врз операторите со храна во туристичките места

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од 5 до 11 јули спроведоа вонредни инспекциски контроли кај операторите со храна во туристичките центри Дојран, Охрид и во Струга. Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од 5 до 11 јули спроведоа вонредни инспекциски контроли кај операторите со храна во туристичките центри Дојран, Охрид и во Струга. Целта на контролите спроведени во хотелите, рестораните, пицериите, слаткарниците, бурекчилниците, пекарниците, сендвичарниците, ќебапчилниците, кафе-баровите, маркетите и други објекти е спречување појава...

Continue reading

Зајакнати акциски контроли во сообраќајот кон возила кои вршат јавен превоз на патници во Охрид

На 20.03.2019 година, на целото подрачје на СВР Охрид, беа извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот посебно насочени кон возила кои вршат јавен превоз на патници. На 20.03.2019 година, на целото подрачје на СВР Охрид, беа извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот посебно насочени кон возила кои вршат јавен превоз на патници. Притоа, полициските службеници контролираа вкупно 111 моторни возила (Охрид-25, Струга-13, Кичево-60 и Дебар-13) од кои, на дополнителен преглед во станиците за технички преглед упатени се вкупно 46 возила кои вршат јавен превоз на патници (Охрид-12, Кичево-24...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top