Tag: името

Филмот “Господ постои, името ѝ е Петрунија” повторно на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид

Темата е несомнено интересна, а уште повеќе ветуваат и ликовите кои ја носат приказната, секако на чело со Петрунија, во улога на Зорица Нушева. Темата е несомнено интересна, а уште повеќе ветуваат и ликовите кои ја носат приказната, секако на чело со Петрунија, во улога на Зорица Нушева. Петрунија има 32 години и е навработена историчарка која живее со мајка ѝ и татко ѝ. Живеат од социјална помош и од работата што повремено ја наоѓа мајка ѝ. Петрунија одбива да се вработи во текстилна фабрика. Таа одбива да ја прифати традиционалната улога што ѝ ја наметнува општеството. Упорна е и одлучна...

Continue reading

ОУ „Григор Прличев“ го чествуваше името на големиот литературен деец чие име го носи

Присутните се потсетија на неговите стихови со кои остави длабоки траги во литературата. Горди сме што достојно го носиме името на охридскиот великан и едуцираме квалитетни ученици кои тоа го потврдуваат со бројни успеси постигнати на општински, државни и меѓународни натпревари, истакна во обраќањето директорката на училиштето. Општинското училиште Григор Прличев на достоен начин го одбележа името кое го носи на големиот литературен деец. Аманетот што ни го остави Григор Прличев е јасен, од овие школски врати да излегуваат способни и талентирани ученици кои ќе израснат во здрава младина, која...

Continue reading

Во сабота премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”

Овој филм беше единствен наш претставник во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, учествуваше и на други фестивали, а освои и неколку награди. Доби две престижни награди на Ecumenical Award и Guild Film Prize. Овој филм беше единствен наш претставник во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, учествуваше и на други фестивали, а освои и неколку награди. Доби две престижни награди на Ecumenical Award и Guild Film Prize. Првата се доделува за да се оддаде почит кон оние уметнички дела што сведочат за моќта на филмот во откривањето на мистериозните длабочини...

Continue reading

Анѓушев: Евентуалната промена на името нема да значи промена на имињата на производите

Евентуалната промена на името нема да значи промена на имињата на производите, истакна Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Евентуалната промена на името нема да значи промена на имињата на производите, истакна Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Министерот за земјоделство Љупчо Николовски пак, со став дека станува збор за прашање кое ќе се следи и кое генерално ќе ја опфати целата економија. Дали евентуалната промена на името на државата ќе ја наметне потребата од ребрендрање на македонските производи? Вицепремиерот за економски прашања на РМ, Кочо Анѓушев вели дека...

Continue reading

LiquidCafe, името на забавата во Охрид

Охридски но и музички ѕвезди и диџеи од други градови, маскембал и караоке забави, се само дел од содржините преку кои менаџерите од „Ликвид“ само за вас ја осмислија забавата за празниците. Добро испланирана забава за новогодишните и божиќните празници. Во најпразничниот месец од годината, менаџерскиот тим на охридскиот „Ликвид кафе“ за гостите подготви вистинско богатство од содржини, кои може да бидат избор и на оние со најистенчен вкус. Не оставјаќи ништо на случајност, менаџерите од овој локал, во кој како никогаш да не престанува забавата се потрудија да донесат содржини скроени за сечиј...

Continue reading

Симоноски: 39 години гордо го носиме името на големиот револуционер Христо Узунов

ОУ „Христо Узунов“, со низа активности го одбележува својот патрон, 39 од постоењето на училиштето, како и 111 годишнината од смртта на големиот револуционер Хрисдто Узунов.   39 години гордо го носиме името на големиот револуционер Христо Узунов, истакна директорот на истоименото училиште Тони Симоноски. И денес продолжуваат бројните активнсти по повод чествувањето на патрониот празник. Годинава отпочнуваме со една значајна традиција, односно делегациите од збратимените училишта од Крагујевац, Врање и Будва ќе ги носиме во посета на куќата на Христо Узунов, открива директорот. Симоноски, вели...

Continue reading

patron hristo

Одбележан патронот на ОУ „Христо Узунов“

Синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ се одржа Свечена академија по повод јубилејот, 110 години од смртта на Христо Узунов. Основците од училиштето кое го носи името на овој охридскиот револуционер достојно го претставија ликот и делото  на Узунов преку рецитал, игра, песна и глума. Со низа манифестации и настани, оваа година општина Охрид ја одбележа годишнината од смртта на познатиот охридски револуционер, војводата Христо Узунов. Со пригодна реч и со доделување награди за најуспешните ученици на објавениот ликовен и литературен конкурс вчера во Центарот за култура „Григор Прличев“...

Continue reading

Спречен планиран терористички напад

Уапсени петмина сомнителни Австралиската полиција соопшти дека уапсила пет мажи меѓу кои двајца од осомничените планирале да изведат терористички акции во Мелбурн, а главниот удар требало да биде на денот на националната комеморативна свеченост на 25 април. Во тек сеуште е операцијата на антитерористичките сили во Мелбурн, на југоистокот од Австралија. “Се проценува дека двајца од петмината уапсени вршеле припреми за терористички акции во Мелбурн кој опфаќале и напади на полицајци”, соопштила во заедничко соопштение австралиската сојузна полиција и полицијата од државата Викторија чиј главен...

Continue reading

Потекло на имињата на најпопуларните компании

Името на компанијата е посебно важно во технолошките компании Името на компанијата е важно помеѓу технолошките компании бидејќи името сугерира колку е компанијата креативна и заинтересирана со името да ја покаже својата идеја и генијалност. Без оглед за кој спектар на работење се работи, секоја компанија има некое скриено значење во своето име. –Apple – Излет во овоштарник со јаболка влијаел на изборот на името на денес најпопуларната компанија во светот. Токму Steve Jobs по враќањето од фарма со јаболка во Орегон му го предложил името Apple на својот соработник Steve Wozniak, како едноставно,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top