Tag: изложба

Прва виртуелна изложба на фотографии од Богојавление 1990 – 2020 год

Проектот го замислија и реализираа проф. Јане Бакрески, компјутерскиот инженер Стефан Спирковски и Илија Ристески од Охридската Митрополија. Покрај галеријата изработена е и веб страна посветена на Богојавление кои од денеска се достапни на јавноста. Се надеваме дека овој проект ќе придонесе за афирмација на историјата на овој празник и со тек на годините оваа архива на документи ќе се надополнува и ќе остане како наследство за идните генерации, изјави Спирковски за ТВМ.  Богојавление во Охрид во изминатите 30 години низ објективот на охридските фотографи, бележничари на историјата на градот....

Continue reading

ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД СТРАНСКИ АВТОРИ во НУЦК „Григор Прличев”

По повод 7-ми Ноември Денот на ослободувањето на градот Охрид. НУ Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид Ве поканува на ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД СТРАНСКИ АВТОРИ, по повод 7-ми Ноември Денот на ослободувањето на градот Охрид.Селектор (куратор) на изложбата е познатиот охридски сликар Славко УпевчеИзложбата ќе биде отворена на 06.11.2020 година (петок) во 18.00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура, влезот е слободен!!!

Continue reading

Самостојна изложба “Неправилен ритам” на македонската уметница Билјана Билбилоска

На 21 септември во 20 ч. во галеријата на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се отвори патувачка самостојна изложба “Неправилен ритам” на македонската уметница Билјана Билбилоска. На 21 септември во 20 ч. во галеријата на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се отвори патувачка самостојна изложба “Неправилен ритам” на македонската уметница Билјана Билбилоска. На изложбата ќе се влегува поединечно или максимално во група од двајца, согласно мерките за заштита од Ковид. На изложбата под наслов “Неправилен ритам” ќе бидат изложени слик направени...

Continue reading

„Мапирања на душата“ мултимедијална изложба за незаборавно патување во минатото

Професор Марина Коцарева Ранисављев се претставува со интересни уметнички експонати во Куќата на Робевци. Изложбата содржи 4 циклуси кои ги создавала во текот на нејзиното творештво.   Уметнички платна, видео инсталции, облека, фотографии се дел од изложбата „Мапирање на душата“ од Марина Коцарева Ранисављев. Професор Коцарева Ранисављев уметник, сликар и моден дизајнер, автор на книгата „Мода и облека“, се претставува со интересна мултимедијална изложба во Куќата на Робевци. На посетителите им нуди незаборавно патување низ минатото. Уметникот вели, ме инспирира градот во кој сум родена и неговата...

Continue reading

Изложба “1000 години Бигорски Манастир”

НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид во соработка Ансамбл Македонија Ве покануват на изложба по наслов “1000 години Бигорски Манастир”поставена од страна на Ансамбл Македонија. НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид во соработка Ансамбл Македонија Ве покануват на изложба по наслов “1000 години Бигорски Манастир”поставена од страна на Ансамбл Македонија. Во соработка со Бигорски манастир, Ансамбл Македонија подготви изложба со двадесеттина најдрагоцени икони од Бигорскиот манастир, по повод прославување на 1000 години постоење на Бигорски манастир. На изложбата...

Continue reading

„Мозаик колаж“ е насловот на претстојната изложба на охридскиот уметник Никола Упевче

Автор е на бројни дела изработени во една од најтешките техники во уметноста како што е мозаикот. Познатиот конзерватор и мозаичар на 24 јули во Музејот Куќата на Робевци ќе ги изложи неговите мозаици и реставрации на кои работел на археолошките локалитети во градот, регионот и Европа. Охридскиот уметник Никола Упевче со свои мозаици и реставрации ќе се претстави на самостојна изложба на 24 јули во Музејот Куќата на Робевци. Уметникот Упевче, две децении, камче по камче вградува во неговите дела голема љубов и трпеливост. Автор е на бројни мозаици и реставрации на мозаици на архолошките локалитети...

Continue reading

ЛИКОВНА ИЗЛОЖБА НА ЖЕНИ СЛИКАРКИ

Во рамките на одбележувањето на јубилејот,25 години од основањето на Женскиот центар „ Бисера“ , викендов во Центарот за култура „Григор Прличев“ беше отворена ликовна изложба на жени сликарки од Охрид. На свеченото отворање на изложбата се обрати претседателката на Советот на општина Охрид Живка Ангелоска. Во рамките на одбележувањето на јубилејот,25 години од основањето на Женскиот центар „ Бисера“ , викендов во Центарот за култура „Григор Прличев“ беше отворена ликовна изложба на жени сликарки од Охрид. На свеченото отворање на изложбата се обрати претседателката на Советот на општина Охрид...

Continue reading

Димче Коруноски е добитник на сребрен медал на Меѓународна изложба во Котор

Ова е втора Меѓународна награда за охридскиот фотограф аматер во оваа година.  Охрид има бројни  талетирани аматери фотографи кои се интересираат за уметничката фотографија, но клубот  мака мачи со години за да добие соодветен простор за работа, вели Коруноски претседател на ФК Охрид.   Охридскиот фотограф, аматер Димче Коруноски успешно ја завршува оваа година . Тој во низата меѓународни награди се закити со сребрен медал од Меѓународниот конкурс во Котор. Сребрениот медал го доби од жирито на тема „Патувања“, вели скромно Коруноски претседател на ФК Охрид. „Во 2019 добив две награди на Меѓународни...

Continue reading

ТРАДИЦИОНАЛНА ИЗЛОЖБА НА „ФОТО КЛУБ – ОХРИД“ ВО ЧЕСТ НА СВ.КЛИМЕНТ

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ се одржа традиционалната изложба на Фото клуб – Охрид. Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Григор Прличев“ се одржа традиционалната изложба на Фото клуб – Охрид. Веќе неколку години Фото Клубот од охрид е дел и од Фото Сојузот на Македонија, а многу често е организатор на најпрестижни светски изложби, често пати жири во селекција на најдобрите фотографии на цел свет. Клубот постори 21 година. Многу...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top