Ознака: изборите

Нова вонредна состојба во траење од 14 дена , одржувањето на изборите одложено

Post Views: 0 Поради зголемениот број на заболени во изминатите неколк денови го примора претседателот на државата Стево Пендаровски и Советот за безбедност како тело кое тој го координира  за вовоедување на нова вонредна состојба во траење од 14 дена. Тој додаде дека одлуката за воведување на нова вонредна состјба нема никаква врска со одржувањето на изборите туку само поради зголеменито број на заболени во изминативе неколку дена во неколку нови општини. Ги повика политичките лидери да се договорат за датмот за одржување на изборите. Вонредната состојба започнува од у...

Continue reading

Александар Вучиќ победник на изборите во Србија

Post Views: 0 Првите резултати од претседателските избори во Србија, по избројани 50.8 отсто гласачки места, велат дека победник е Александар Вучиќ со 56,5 отсто добиени гласови, според агенцијата Ипсос. По него следи Саша Јанковиќ со 15,3 отсто а потоа Лука Максимовић Бели со 9,2 отсто освоени гласови. Вук Јеремиќ освоил 5,6 отсто а Војислав Шешељ 4,5 отсто. Право на глас имале 6.724.949 избирачи кои гласале на 8.396 изборни места. Изборниот ден минал мирно, изјавил за РТС председателот на Државната изборна комисија Владимир Димитријевиќ. Имало мали неправилности но тие,...

Continue reading

Рекордна излезеност од 80% на изборите во Холандија

Post Views: 0 Над 80% Холанѓани излегле да гласаат на парламентарните избори. Овој редок и висок просек на излезност е силен сигнал дека холандските граѓани излегле масовно да гласаат за да му го затворат патот до власта на екстремно десниот Герт Вилдерс и неговата партија ПВВ. Првите резултати од излезните анкети покажуваат дека партијата на актуелниот холандски премиер Марк Руте е победник на парламентарните избори. Зад него е најголемиот негов ривал Партијата за слобода на антиимигрантот и еден од најголемите расисти во Европа, Герт Вилдерс. Неговата партија на десниот...

Continue reading

sarkozi i oland

Оланд и Саркози одат понатаму

Post Views: 0 Како што и се очекуваше во вториот, решавачки, круг од претседателските избори во Франција, кои се закажани за 6 мај, одат кандидатот на социјалистите Франсоа Оланд и актуелниот претседател Никола Саркози. Франсоа Оланд со 28,63 отсто од гласовите е фаворитот на изборите, актуелниот претседател Никола Саркози освои 27,08 отсто од гласовите, а кандидатката на Националниот Фронт Марин Ле Пен 18,01 отсто. Жан-Лук Меланшон (Фронт на левицата-комунисти) освои 11,3 отсто, кандидатот на партијата од центарот МоДем Франсоа Бајру 9,11 отсто, Ева Жоли (Зелени) 2,28 отсто,...

Continue reading

Boris TAdic

Тадиќ поднесе оставка

Post Views: 0 Српскиот претседател Борис Тадиќ поднесе оставка на функцијата, со што се отвора патот за одржување на предвремени претседателски избори на 6 мај. Тадиќ, на прес-конференцијата во Белград, рече дека решил „да го скрати својот мандат“ и да овозможи на 6 мај да се одржат избори на сите нивоа на власта. „Ќе се кандидирам на тие избори со многу оптимизам поради позитивните трендови во нашата земја“, рече Тадиќ. Според него, изборите ќе бидат тешки, но и дека ќе претставуваат можност граѓаните да се определат по кој пат ќе сакаат да одат. „Јас го предлагам патот...

Continue reading

protesti Rusija

Русите на масовни протести

Post Views: 0 Околу илјада лица се собраа во центарот на Владивосток на протестен митинг против резултатите од изборите за рускиот Парламент. Демонстрантите повикуваа да се прогласат за неважечки резултатите од изборите за Државната дума, како и од гласањето за локалните органи на власта. Протестот мина мирно, а тој беше обезбедуван од околу 20 полицајци.Во градот Перм во Сибир, полицијата уапси 15 демонстранти, а уште 30 се приведени во градот Хабаровск во рускиот Далечен исток. Тие се уапсени под обвинение за учество во демонстрации, за кои не е издадена дозвола. Во Москва...

Continue reading

izbori

На изборите во Русија не се очекува изненадување

Post Views: 0 Белата Куќа изрази загриженост поради одлуката на судот во Москва против независната мониторинг Агенцијата Голос финанисрана од Запад која е осудена за кршење на протоколот во брз судски процес.Во Русија имено утре ќе бидат одржани парламентарни избор за долниот дом – Думата. Се очекува победа на владеачката Единствена Русија на Владимир Путин, чија позиција сепак, според анкетите, би требало да ослаби.Изборите ќе ги следат 650 меѓународни посматрачи од кои највеќе се од Заедницата на независни држави и од ОБСЕ.Агенцијата Голос пријави 5 илјади партиски прекршоци...

Continue reading

Руте победник на изборите во Холандија

Post Views: 0 Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека неговата централно десничарска Народна партија за слобода и демократија победи на парламентарните избори со што, како што рече, е запрен погрешниот вид популизам да ја преземе контролата во земјата. Главните анкети покажуваат дека оваа партија ќе има 31 од 150 пратеници во парламентот. Тоа е за 12 пратеници повеќе од Партијата за слобода на неговиот антиисламски ривал Герт Вилдерс. Европските лидери, вклучувајќи ја германската канцеларка Ангела Меркел, како и шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер упатија честитки....

Continue reading

Опозицијата во Црна Гора не ги признава резултатите од изборите

Post Views: 0 Претставниците на четирите црногорски опозициски партии Демократски фронт, Големата коалиција „Клуч“, Демократската партија и Социјалдемократската партија, одржаа во понеделникот вечерта состанок на своите раководства на кој е одлучено дека нема да ги признаат резултатите од неделните парламентарни избори. Опозицијата вели дека не може изборите да бидат фер и демократски кога истовремено во Црна Гора имало случај за државен удар, што се разбира дека имало влијание на конечните резултати, јавува „Вијести“. „На денот на изборите беше објавено дека се уапсени...

Continue reading

На изборите во Црна Гора победи Ѓукановиќ

Post Views: 0 Владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС) на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ победи на вчерашните парламентарни избори во Црна Гора, освојувајќи најмногу гласови, но не и апсолутно мнозинство во Парламентот. Како што јави Танјуг, според резултатите од 94% обработени гласачки места, ДПС освоила 41,1% од гласовите и 36 пратеници во 81-членото Собрание на Црна Гора. На второто место се пласира опозискиот блок Демократси фронт со 20,4% освоени гласови и 18 мандати, а на третото место Големата коалиција “Клуч“ со 10,6% од гласовите и девет пр...

Continue reading

Објавени протоколите за гласање на денот на изборите

Post Views: 0 Познати протоколите кои треба да се применат на денот на гласањето на 15 јули. Заради состојбата со Ковид-19 овој изборен циклус ќе се реализира во специфични услови. Од ДИК, денес ги објавија задолжителните препораки за здравствена заштита во текот на изборниот процес. Сите избирачки места во земјава ќе бидат дезинфицирани. На денот на гласањето секој гласач е должен да одржува растојание од метар и пол до два пред објектот на гласачкото место, како и пред влезот на секое гласачко место и во самото гласачко место. Пред влегување на гласачките места, гласачите...

Continue reading

ДИК: 1.770.736 гласачи со право на глас за изборите во декември

Post Views: 0 Oд Државната изборна комисија соопштија дека вкупно 1.770.736 граѓани ќе имаат право на глас на вонредните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември, оваа година. За разлика од претходните парламентарни избори кои се одржаа во 2104 година, оваа година има 9.392 гласачи помалку. Намалување на бројот на гласачи има во првата и втората изборна единица, а речиси 8.000 гласачи помалку има во изборните единици во Скопје и Куманово. Од ДИК информираа дека избирачкиот список е доставен до сите политички партии на 30 август. Јавен увид во списокот ќе...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top