Categories
Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против охраѓанка и вевчанка за „злоупотреба на лични податоци“

И едната и другата креирале лажни профили на некои социјални мрежи, без согласност на лица од Охрид и Вевчани.

Categories
Охрид

Кривична за измама и злоупотреба на лични податоци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (31) од Струга.

Categories
Свет

Отстранување на колега од листата на пријатели на Facebook го сметаат за злоупотреба

Бизарно или оправдано, жртвата ќе може на суд да го запре овој вид на злоупотребa

Categories
Охрид

Приведен 24 годишен охриѓанец за сексуална злоупотреба на малолетник

svrПриведен  24 годишен охриѓанец за сексуална злоупотреба на малолетник.

Categories
Охрид

Екс градоначалникот на Охрид заработи нова кривична пријава

svrЕкс градоначалникот на Охрид, заработи уште уште една кривична пријава. Таа се однесува на „злоупотреба на службена положба и овластување“со што пријавениот се терети дека во предизборниот период 2013 година незаконски вработил 165 лица.

Categories
Охрид

Екс градоначалникот и неговите соработници правеле малверзации околу јавните набавки

александар петрескиПоранешниот градоначалник на Охрид Алекасандар Петрески и уште 13 други лица се приведени во операцијата на МВР Јагула, за криминал тежок два милиони евра. Петрески заедно со уште десетина соработници, вработени во локалната, раководители на сектори и сопственици на приватни фирми биле инволвирани во криминални активности поврзани со злоупотреби при спроведување на постапки за јавни набавки. Уапсените се товарат за повеќе тешки кривични дела меѓу кои злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба, перење пари, фалсификување документи.

Categories
Охрид

Став на Локалната самоуправа по случувањата на денешната свечена седница по повод 11-ти Октомври

општина охридСтав на Локалната по повод обраќањето на претседателот на Сојузот на борци на Општина Охрид и Дебрца.

Categories
Охрид

Кривични пријави за злоупотреба на службена положба за две лица од Секторот за комунални дејности

сврКривични пријави за злоупотреба на службена положба за две лица од Секторот за комунални дејности.

Categories
Македонија

Се води битка со педофилијата во Македонија

deteПрецизирање на податоците во Регистарот за лицата осудени со правосилна пресуда за кривични дела за сексуална злоупотреба на малолетни лица и педофилија, т.н. Регистар на педофили, усогласување на кривичните дела со измените на Кривичниот законик, дополнување на податоците за овие лица кои што треба да бидат внесени, определување на органот надлежен за доставување на податоците како и определување на рокот за доставување имаат за цел измените и дополнувањата на законот за водење на ваквиот регистар кои денеска во прво читање поминаа на собраниската Комисија за труд и социјална политика.

Categories
Охрид

Кривични пријави за поранешни в.д директори на ЈП „Градски гробишта“

svr ohridСВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.П.(59) и К.П., в.д. директори на ЈП Градски гробишта-Охрид, за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“ и против Б.Т. за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.