Tag: државјани

Странските државјани може да транзитираат низ земјава, но да се задржат само 5 часа

Владата на Република Северна Македонија на 66-та седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на Република Северна Македонија, кој утврдува дека државјаните на други држави кои транзитираат низ територијата на Република Северна Македонија можат, до целосната либерализација на режимот за влез и излез во нашата држава, можат да ги користат следните гранични премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и аеродром Скопје. Владата на Република Северна Македонија на 66-та седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани...

Continue reading

Пронајдена марихуана кај албански и македонски државјани

Во акција реализирана утрово, СВР Охрид пронајде и одзеде торбица со опојна дрога марихуана и приведе еден македонски и пет албански државјани. Торбицата е пронајдена во автомобил марка „Мерцедес“ со гевгелиски регистарски ознаки управувано по булеварот „Железничка“ во Охрид  од В.В. (55) од Гевгелија. Во акција реализирана утрово, СВР Охрид пронајде и одзеде торбица со опојна дрога марихуана и приведе еден македонски и пет албански државјани. Торбицата е пронајдена во автомобил марка „Мерцедес“ со гевгелиски регистарски ознаки управувано по булеварот „Железничка“ во Охрид  од В.В. (55) од Гевгелија. Акцијата,...

Continue reading

Протерани единаесетмина албански државјани од земјава

Денес се протерани единаесетмина албански државјани  од земјава.Тие пред два дена биле затекнати во непосредана близина на струшката депонија во привремени живеалишта. Полициските служби утврдуваат дали овие лица имаат директна поврзаност со палењето на дивата струшка депонија. Единаесетмина албански државјани денес се протерани од земјава. Биле затекнати во непосредна близина на струшката депонија која била и нивно привремени живеалишта. Тие се протерани од земјава по изречената мерка од Јавното обвинителство во соработка со полициската станица, а при тоа им е изречена мерка забрана за влез...

Continue reading

Фатени романски државјани кои украле накит од охридска златара

Приведени четири државјани на Романија, под сомнение дека извршиле кражба во златара во Охрид. Тие синоќа не успеаа со пленот да ја поминат македонско српската граница на граничниот премин Табановце.   Романци краделе злато во Охрид. Истите се откриени и приведени на граничниот премин Табановце вчера околу 20 часот, откако се обиделе да ја напуштат нашата земја. Четворицата државјани на Романија биле барани за извршена кражба на златни предмети од охридската златара „ГОЛД“. Станува збор за лицата М.Ц. и Л.А. (25), М.Ц. (58) и М.Ф. (67). При преглед кај Л.А. пронајдени биле три златни ланчиња,...

Continue reading

Во судир на хеликоптери загинаа спортски ѕвезди

Осум француски државјани загинаа во Аргентина меѓу кои се и славни спортски имиња Осум француски државјани, вклучувајќи ги и славната едриличарка Florence Arthaud, олимпијската пливачка Camille Muffat  и боксерот Alexis Vastine, се наоѓаат меѓу десетте загинати лица кога во Аргентина за време на снимање на реално шоу се судрија два хеликоптери. До несреќата дошло во западната провинција La Rioja, во близина на планинскиот венец Анди, соопштиле локалните власти, додавајќи дека причината за несреќата на двете летала засега не е позната. Меѓу загинатите се и неколку членови на продукциската куќа...

Continue reading

Освета за своите убиени државјани

Египет ги нападна позициите на Исламската држава Египетската војска соопшти дека извела воздушни напади на цели на Исламската држава во Либија рано утрово, ден по егзекуцијата на 21 Египќанец. Цел на нападите биле камповите на Исламската држава, местата за обука и складиштата за оружје. Војската во соопштението вели дека нападот е “освета за крвопролевањето и одмазда за убијците”. Соопштенето додава дека авионите кои учествувале во операцијата се вратиле безбедно. Египетскиот претседател Abdel Fatah al-Sisi, нешто порано, изјави дека Египет има “право да одговори” на акциите на Исламската држава. Џихадистичката...

Continue reading

drva

Акцијата „Гора“ продолжува во охридско-струшкиот регион

Од СВР Охрид информираат дека поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „Пустошење на шума“ и „Кражба на дрва“, полициската станица од Струга поднела кривична пријава против четворица албански државјани. Од СВР Охрид информираат дека поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „Пустошење на шума“ и „Кражба на дрва“, полициската станица од Струга поднела кривична пријава против четворица албански државјани. Со пријавата опфатени се и три лица од струшкото село Франгово и едно лице од селото Радолишта. На втори овој месец, на место викано “Гропа“ атар на селото...

Continue reading

Австралија на нозе

Закани за терористички напади  Австралиските разузнувачки служби утврдиле дека исламистичките екстремисти планираат да ги нападнат австралиските политичари и владини згради, само еден ден откако полицијата привела петнаесет лица во најголемата противтерористичка операција организирана досега во таа земја. Пемиерот Tony Abbott во говорот кој го одржал во парламентот рекол дека наредил да се засилат мерките за безбедност поради потенцијални напади на австралиски државјани кои станале џихадисти за време на престојот во Ирак или Сирија. Неколку стотици полицајци и припадници на тајните служби упаднале...

Continue reading

Регистрирани остатоците на авионот на AirAlgerie

Остатоците на паднатиот авион во тешко приоден терен Француските сили стационирани во Мали ги регистрале остатоците на алжирскиот авион AH5017 на патот помеѓу градовите Гао и Кидал во пуста и тешко приодна област, објавено е на интернет страницата на аеродромот во Буркина Фасо. Авионот со 110 патници и шест членови на екипажот летал од градот Уагадугу во Буркина Фасо кон Алжир, а се сруши денес по полетувањето од Буркина Фасо. Официјален претставник на авиокомпанијата AirAlgeria претходно објави дека во авионот се наоѓале 51 Французин, 24 државјани на Буркина Фасо, осум државјани на Либан, пет...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top