Tag: досега

Георгиески: Досега покажав што значи љубовта за Охрид и дека моите намери се искрени и чесни

До сега покажав што значи љубовта за Охрид и дека моите намери се искрени и чесни. Јас сум човек што никогаш не се откажува и затоа продолжувам заедно со вас уште посилно, уште похрабро, уште попосветено да работам за интересите и иднината на нашиот град, порача Константин Георгиески, кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, по првичните резулатати од изборниот ден. Георгиески им се заблагодари на граѓаните за довербата и поддршката. Таа е мој мотив и сила да продолжам понатаму во уште една важна битка. Охрид мора да продолжи да оди напред, во Охрид...

Continue reading

Трета доза вакцина досега примиле 571 граѓанин

Заклучно со вчера вкупно се вакцинирани 793.179 граѓани, ревакцинирани се 743.374, а трета доза примиле 571 граѓанин, соопшти Министерство за здравство. Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.458 дози вакцини, од кои 873 се аплицирани како прва доза, 2.513 се ревакцинирани, а 72 граѓани примиле трета доза вакцина, се наведува во соопштението на Министерството за здравство. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, велат од Министерството. Вакцинирањето со трета доза започна на 27 септември и првично може да се вакцинираат луѓето...

Continue reading

Вакцините не се опасни и досега нема пријава за смртни последици

Вакцините не се експериментани, а уште помалку опасни по здравјето на луѓето. Постојат научни студии дека вакцините против ковид-19 се ефикасни, досега не е најдена последична врска помеѓу вакцинацијата и смртните случаи. Процентот на вакцинирани граѓани секојдневно се менува, бидејќи процесот на имунизација е во тек. Од неодмана започна и теренска вакцинација во руралните и непристапните средини во земјава. Во МАЛМЕД не е пристигната ниту една пријава на несакана реакција со смртен исход за која е утврдена причинско-последична поврзаност со вакцинацијата во земјава. Сите пријавени случаи се...

Continue reading

Во Струга досега вакцинирани се 7000 граѓани

Во струшката болница на три пункта тече процесот на вакцинација. Досега вакцинирани се 7000 граѓани, а 4500 примиле и втора доза. Во Струга нема ниеден заболен со корона вирусот. Модуларната болница е празна,а  последниот хоспитализиран пациент е испратен на 20 јуни. На три пункта во општата болница во Струга непречно се одвива вакцинацијата против корона вирусот. На двата пункта се врши вакцина со прва доза, а на едниот ревакцинација. Досега се вакцинирани 7000 стружани, а втора доза примиле 4500 граѓани. -Сакам да упатам апел до граѓаните што повеќе да се организираме за вакцинација бидејќи...

Continue reading

Владата досега нема одземено ингеренции на ниедна општина во областа на управувањето со отпадот

Владата на Република Северна Македонија информира дека досега не ги одземала ингеренциите за управување со отпадот на ниту една општина во земјата. Владата на Република Северна Македонија информира дека досега не ги одземала ингеренциите за управување со отпадот на ниту една општина во земјата. Надлежноста и обврските за собирање, селектирање, транспорт и депонирање на комуналниот отпад, како и одржување на нестандардните локации за отстранување на отпадот се на единиците на локалната самоуправа, односно општините. Законот за управување со отпадот ја дава единствено можноста Владата на Република...

Continue reading

Коректен тек имаат досега претседателските и предвремените локални избори

Повеќето кандидатите за градоначалник со позитивен став за тоа како се одвиваат 8 -те изборни дена, со исклучок на кандидатите од ГДУ и Вмро Дпмне изнесоа ситни забелешки. Од ДИК се задоволни од досегашната политичка култура на противниците во изборниот процес и повикуваат да го задржат нивото на полтичка култура за да се изборат за легитимитет пред граѓаните за овие избори. Оливер Деркоски, претседателот на ДИК со членови на Комисијата оствари средба со петмината кандидатите за градоначалник на Охрид и со општинската изборна администрација. Деркоски даде позитивна отценка за досегашниот тек...

Continue reading

Пеколната „Гренфел тауер“ досега однесе 12 животи

Фасадата што придонела брзо да се рашири големиот пожар во лондонскиот облакодер во кој загинаа најмалку 12 луѓе била направена да се подобри изгледот на зградата. Фасадата што придонела брзо да се рашири големиот пожар во лондонскиот облакодер во кој загинаа најмалку 12 луѓе била направена да се подобри изгледот на зградата. За време на реновирањето на „Гренфел тауер“ минатата година, надворешните страни на зградата биле препокриени со панелна вентилирачка фасада од евтини материјали, што било направено за зградата да изгледа подобро кога ќе се гледа од околината во северен Кенсингтон, покажаа...

Continue reading

Градоначалникот Бакрачески ги посочи досега сработените проекти за време на неговиот мандат

 Градоначалникот Бакрачески  ги посочи  досега  сработените проекти за време на  неговиот мандат. Градоначалникот Никола Бакрачески даде  отчет за досега сработените проекти  во општина Охрид за време на неговиот мандат.  До сега успеавме да инвестираме над 179 милиони  денари во разни инфраструктурни проекти кои опфаќаат реконструкција, санација и одржување на улици со вкупна површина од 130 860 метри квадратни и  дополнително  уште  пет кружни  токови.  Изградивме  нови  линии  за атмосферска и  фекална  канализација во должина  од  12 570  метри во  вредност  од над  89 милиони денари,  а...

Continue reading

Сеизмичкиот хорор во Италија досега однесе повеќе од 200 животи

Најмалку 247 загинати и преку 350 повредени. По катастрофалниот земјотрес во централна Италија бројот на жртвите и натаму расте. Спасувачките екипи без престан трагаат по преживеани во урнатините. Најмалку 247 загинати и преку 350 повредени. По катастрофалниот земјотрес во централна Италија бројот на жртвите и натаму расте. Спасувачките екипи без престан трагаат по преживеани во урнатините. Секогаш одново италијанските власти мораа да го коригираат нагоре бројот на жртвите кои загинаа или се повредени во тешкиот земјотрес.Во меѓувреме италијанската служба за цивилна заштита говори за најмалку...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top