Tag: директорот

Голема акција на полицијата во Хрватска: Уапсен директорот на ХРТ

Најмалку пет лица се уапсени претпладнево во Загреб во голема акција на УСКОК и на полицијата која е сѐ уште во тек, јавуваат медиумите во Хрватска. Меѓу уапсените има и лица познати во јавноста. Меѓу нив се спомнува генералниот директор на Хрватската радио телевизија (ХРТ), Казимир Бачиќ, како и возачите и соработници во администрацијата на долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, кој почина неодамна. Акцијата е поради сомнение за економски криминал за време на поранешната градска администрација во Загреб. Сè уште не е познато како точно генералниот директор на ХРТ бил вклучен...

Continue reading

Средба на премиерот Заев, вицепремиерот Груби, министерот Филипче и директорот Сотировски, со поглаварите на МПЦ Стефан и на ИВЗ Шаќир Фетаи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со првиот-заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, се сретна со поглаварите на верските заедници во земјава – на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи. Претседателот на Владата...

Continue reading

Разрешен директорот на струшката општа болница

Министерот за здравство Венко Филипче го разреши директорот на Струшката болница, д-р Мухамед Асани и најави дека денес или утре ќе се назначи нов директор. Ваквата одлука која министерот ја соопшти на денешната прес конференција е поврзана со случајот со родилката Јилдиз Веапоска од Дебар на која при породување со царски рез кој го вршел Асани во Струшката болница и биле отстранети  матка, јајник и бубрег. Министерот за здравство Венко Филипче го разреши директорот на Струшката болница, д-р Мухамед Асани и најави дека денес или утре ќе се назначи нов директор. Ваквата одлука која министерот...

Continue reading

ДИРЕКТОРОТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ПРЕТПРИЕМНИШТВО ПИТЕР РАЈТ ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД

Во рамките на Програмата за спикери на Амбасадата на Соединетите американски држави, во работна посета на Општина Охрид, денеска  беше директорот на Американскиот центар за претприемништво Питер Рајт. Во рамките на Програмата за спикери на Амбасадата на Соединетите американски држави, во работна посета на Општина Охрид, денеска беше директорот на Американскиот центар за претприемништво Питер Рајт. На средбата со охридските бизнисмени и претставници на Локалната самоуправа, чиј домаќин беше претседателката на Советот на Општина Охрид Живка Ангелоска, се разговараше за можната соработка со оваа...

Continue reading

Директорот на АХВ, Зоран Атанасов: Рокот за вградување на микрочипови кај домашните миленици се продолжува до крајот на годинава

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска на прес-конференција информираше дека наместо до крајот на овој месец, рокот за бесплатна идентификација и регистрација на домашните миленици се продолжува до 31 декември годинава. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска на прес-конференција информираше дека наместо до крајот на овој месец, рокот за бесплатна идентификација и регистрација на домашните миленици се продолжува до 31 декември годинава. За таа цел, како што рече директорот на АХВ, Атанасов набавени се 100 илјади микрочипови....

Continue reading

Владимир Алексијоски е в.д директорот на новото ЈП „Колекторски систем“ во државна сопственост

Со пари од државата ќе се санира колекторскиот систем за да се спаси  Охридското езеро од понатамошно еколошко загдување. Приоритет ќе биде санирање на пумпните станици и сервисирање на пречистетителната станица во Враништа.  Директор на новото ЈП „Колекторски систем“ во државна сопственост е Владимир Алексијоски. Вака одлучил Управниот одбор по што ќе следува законска постапка за раздвојување на МЈП Проаква на три работни единици. Алексијоски напоменува дека од подолгите преговори со Владата е точно предвидено што ќе се прави со колекторскиот систем за да се санира и да се спаси Охридското...

Continue reading

ДИРЕКТОРОТ НА ЦЕНТАРОТ ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КРИЗИ АГРОН БУЏАКУ ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД

Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески, оствари средба со директорот на ЦУК, Агрон Буџаку. Тема на разговор беше проектот што ЦУК го имплементира, а тоа е единствен телефонски број за итни случаи. Тоа значи дека МВР, брза помош и територијалната против пожарна единица ќе се повикуваат од еден број – 112. Вршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески, оствари средба со директорот на ЦУК, Агрон Буџаку. Тема на разговор беше проектот што ЦУК го имплементира, а тоа е единствен телефонски број за итни случаи. Тоа значи дека МВР, брза помош и територијалната против...

Continue reading

Вработените од НП Галичица бараат д асе преиспита одлуката за смена на директорот Бојаџи

Вработените од националниот парк Галичица се собраа на мирен протест да го искажат незадоволството од најавата за смена на досегашниот в.д директор Андон Бојаџи. Стравуваат дека со таа одлука ќе се загрози започнатиот успешен развој на установата со смена на способниот  менаџер. Најавуваат постапка за преиспитување на владината одлука дали е таа законска. Со собир вработените од НП Галичица утрово го искажаа своето незадоволство од смената на Андон Бојаџи досегашниот в.д директор на установата. Решиле да излезат на мирен протест веднаш штом ја дознале веста од некои медиуми. Во текот на денот...

Continue reading

Предлог-одлуката за измена на статутот на ЈП „Нискоградба“ во однос на условите кои треба да ги исполнува директорот на претпријатието, причина за дебата

Предлог-одлуката за измена на статутот на ЈП „Нискоградба“ во однос на условите кои треба да ги исполнува директорот на претпријатието, предизвика негодување кај советниците од ВМРО ДПМНЕ. Тие сметаат дека  постапките за јавни претпријатија се регулирани со Законот и дека  Управниот одбор на ЈП „Нискоградба“ не може да ја менува. Од СДСМ објаснија дека само се врши изедначување на Статутот на „Нискогардба“ со оние на останатите јавни претпријатија. Предлог-одлуката за измена на статутот на ЈП „Нискоградба“ во однос на условите кои треба да ги исполнува директорот на претпријатието, причина за...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top