Tag: ги

Охридските угостители почнаа да ги применуваат новите мерки

Охридските угостители почнаа да ги применуваат новите мерки за заштита од пандемијата кои се на сила од 16 јули. За посетителите да влезат во сите објекти задолжително е поседување на Ковид-19 документи, односно треба да приложат сертификат за вакцинација или сертификат за прележан ковид во последните 45 дена. Од охридските локали денес се отстранети вчерашните натписи со кои посетителите се информираат дека ќе работат со 30 проценти од своите капацитети за да не бараат ковид документи. ТВМ ги контактираше менаџерите на кафулињата како ги спроведуваат мерките, но тие не сакаа да зборуваат пред...

Continue reading

Хакери вратија 260 милиони долари во криптовалути кои ги украле

Хакерите одговорни за една од најголемите кражби на криптовалути во историјата, вратиле повеќе од третина од украдените речиси 600 милиони американски долари, пренесува Ројтерс. Поли нетворк, децентрализирана финансиска платформа која посредува во „пиер ту пиер“ трансакции, објави вест дека е хакирана на Твитер, наведувајќи детали за дигиталните пари во кои биле испратени токените. Вредноста на имотот во пари била нешто над 600 милиони американски долари во времето на објавувањето. Поли нетворк подоцна ги повика хакерите да ги вратат украдените средства на неколку дигитални адреси, наведувајќи...

Continue reading

Фејсбук ги брише анти-ваксерските кампањи

Од компанијата тврдат дека тие блокирале страни од Индија, Јужна Америка и од САД. Фејсбук групите пробале да регрутираат инфлуенсери за да шират лажни информации кон јавноста околу Ковид-19 вакцините. Во последниот извештај на Фејсбук, тие изјавија дека ја пронашле врската помеѓу мрежата и лажните информации кои ги ширеле кампањите од инфлуенсерската маркентинг агенција „Фазе“, која е дел од руската компанија АдНау. Би-Би-Си пренесува дека во мај, на многу инфлуенсери им биле понудени пари од „Фазе“ за да шират лажни информации околу вакцината Фајзер. Од Фејсбук велат дека агенцијата „Фазе“...

Continue reading

Проверете ги своите податоци во Избирачкиот список

Граѓаните со право на глас кои сакаат да се изјаснат на локалните избори закажани за 17 октомври, своите податоци во Избирачкиот список ќе можат да гиг проверат уште сега преку веб-страната на Државната изборна комисија (ДИК) – www.sec.mk или на https://izbirackispisok.gov.mk/. Официјално, јавниот увид на Избирачкиот список за изборите ќе започне на 21-ви август и ќе трае до 9-ти септември. Тогаш ДИК на увид ќе ја стави новата состојба на податоци на Избирачкиот список, што ќе се користи на денот на изборите.Во овој рок граѓаните барањето за запишување, бришење или дополнување во Избирачкиот...

Continue reading

Охрид ги чествува Св. Климент и Св. Пантелејмон

Православните христијани денес го празнуваат споменот на Св. Климент Охридски, кој е упокоен на овој ден во 916 година, споменот на светите Седмочисленици, а Светата православна црква го чествува и големиот исцелител Свети Пантелејмон. Големиот македонски и сесловенски просветител Свети Климент Охридски Чудотворец починал на денешен ден 916 година. Но бидејќи тој и за време на својот живот именденот го празнувал на 8-ми декември (25-ти ноември с.с.) на празникот на Св. свештеномаченик Климент епископ Римски, подоцна неговиот главен празник бил поместен на овој датум, а на денешен ден се празнувал...

Continue reading

Талат Џафери денеска ќе ги распише локалните избори

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска треба да ги распише локалните избори, кои ќе се одржат на 17-ти октомври годинава. Иако кампањата почнува три недели пред денот на изборите, партиите веќе се активни на терен и најавуваат изборни коалиции и комбинаторики. Во Охрид и овој изборен циклус докторска трка за градоначалник. СДСМ излегува со актуелниот градоначалник д-р Константин Георгиески како кандидат, додека од ВМРО-ДПМНЕ го кандидираа д-р Кирил Пецаков. Дел од партите веќе најавија соработки за претстојните локални избори. СДСМ ќе коалицира со ДУИ, БЕСА...

Continue reading

Организаторите на концертите во Охрид не ги почитувале прописите

Инспекторите од Државен пазарен инспекторат во контроли за врема на продолжениот празничен викенд констатирале низа пропусти и изрекле казни забрана за вршење на дејност на организатори на музички настани во Охрид. Инспекторите од охридскиот Државен пазарен инспекторат имаа интензивни контроли во изминатиов продолжен празничен викенд. Охрид како туристичка дестинација, овие денови е привлечен не само за гости кои бараа разладување од горештените во езерските води туку и од фановите на  бројни музички концерти од сите жанрови. Пазарните инспектори имаат полни раце работа на терен. Информираат...

Continue reading

Бил Гејтс нема план масовно да ги убие луѓето во светот со вакцина

Монтирaно и извадено од контекст е видеото во кое се споделува лажен наратив дека Бил Гејтс спроведува масовна вакцинација со цел да го намали бројот на живи луѓе во светот. Вакцините, напротив, ги спасуваат животите на луѓето и доколку нечија скриена агенда беше да се намали светската популација, тогаш воопшто немаше да има вакцини, туку коронавирусот ќе беше оставен слободно да циркулира и да одзема животи. Рецензираме пост на Фејсбук, во којшто е споделено видео од Јутјуб, каде што на комплетно манипулативен начин е искомбиниран сет од гостувања и јавни изјави на Бил Гејтс со цел да се создаде...

Continue reading

Вакцинираните наставници нема да ги „контаминираат“ учениците

Вакцинацијата за децата не е задолжителна, туку опциона, а вакцинираните наставници не можат да ги загрозат нивните ученици, односно да ги контаминираат, како што се тврди во постот, ниту на друг начин некому негативно да му повлијаат на здравјето. Спајк протеинот што се создава по вакцинацијата не е ист со тој на коронавирусот и е во 100 илјади пати помала количина од онаа што е потребна да предизвика штета. Во време кога е и повеќе од јасно и повеќе пати повторувано и официјално наведено дека вакцинацијата во С. Македонија е на доброволна основа, односно дека доколку некој не сака да се вакцинира,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top