Tag: време

Од утре дожд и грмежи, невреме за време на викендот

Денес во целата земја и утре во поголемиот дел ќе се задржи многу топло време, соопшти УХМР. Утре кон крајот на денот наместа ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Нестабилно на повеќе места ќе биде во деновите од викендот, кога во попладневните часови ќе има и поинтензивни процеси, некаде во форма на невреме со појава на град и засилен ветер. Температурата за викендот ќе биде пониска за неколку степени. 

Continue reading

19-годишно лице без дозвола се движело за време на полициски час

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 19-годишно лице од Охрид кое без дозвола се движело за време на полициски час. Поради постоење основи на сомнение дека сторил казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 19-годишно лице од Охрид.– На 10-ти мај 2021 година, во 01:45 часот, полициски службеници ја затекнале пријавената по улицата „Партизанска“ во Охрид и констатирале дека не поседува соодветна дозвола за движење, со што не ја почитувал мерката за забрана за движење на населението од 23:00 до 05:00 часот заради...

Continue reading

Ќе не врати во едно убаво време : Каролина Гочева ќе ги отпее познатите евергрини

Една од најпознатите македонски пејачки, Каролина Гочева ги изненади своите обожаватели соопштувајќи им одлична вест. Имено, станува збор за нејзиниот нов албум на кој ќе има 11 преработки на познати македонски евергрини. Каролина Гочева најави албум со најубавите евергрини од златната ера на македонската музика. Албумот е во соработка со Дуке Бојаџиев и Исмаил Лумановски, а истиот се подготвува скоро две години. „Генијалноста на Дуке која се проткајува аранжмански низ сите единаесет нумери преку композицискиот јазик и пијаното, совршениот вокал на Каролина и импровизациската моќ низ кларинетот...

Continue reading

Охридската полиција со засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници

Помеѓу 1 и 2 мај нема да има полициски час.  Но затоа полицијата и инспекциските служби ќе имаат засилени контроли на терен. Од СВР Охрид апелираат секој поединец да води грижа пред се за своето и здравјето на најблиските со почитување на заштитните мерки. Засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници.  Најголем акцент ќе биде ставен на почитување на мерките и протоколите за заштита од заразни болести.  Самостојно,  но и заедно со инспекциските служби  ќе се врши контрола и во угостителските објекти. Од полицијата апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките да се носи...

Continue reading

Охриѓани дисциплинирани за време на полицискиот час

Полициските службеници немале проблеми во неговото спроведување. Граѓаните со здравствени проблеми кои мора да го напушата домот треба да се јават на 192 за да ја кажат причината и насоката на движење за времетраењето на полицискиот час после 22 часот. Полициските службеници од СВР Охрид не регистрирале нарушувања на полицскиот час од 22 до 5 часот утрово. Охриѓани биле дисциплинирани за време на спроведување на забрана која почна од синоќа по препорака на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на корона вирусот. Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид упатува апел до граѓаните. „И...

Continue reading

Барање од НУК: Работно време на угостителите не до 21 туку до 23 часот и тоа од понеделник

На угостителите да им се дозволи да бидат отворени и по 21 часот и тоа од понеделник. Ова е реакцијата на дел од угостителите по вчерашната изјава на министерот Филипче, дека ако остане состојбата стабилна на угостителите ќе им се врати работното време до 21 часот. На угостителите да им се дозволи да бидат отворени и по 21 часот и тоа од понеделник. Ова е реакцијата на дел од угостителите по вчерашната изјава на министерот Филипче, дека ако остане состојбата стабилна на угостителите ќе им се врати работното време до 21 часот. Велат ако е се во ред и бројките се пониски не ја гледаат причина...

Continue reading

Четворица мртви за време на безредијата пред Конгресот

Сенатот и Претставничкиот дом ја продолжија седницата прекината по упадот на поддржувачи на Трамп, за да го потврдат Џо Бајден како претседател. Сенатот и Претставничкиот дом ја продолжија седницата прекината по упадот на поддржувачи на Трамп, за да го потврдат Џо Бајден како претседател. Сенатот и Претставничкиот продолжија со работа откако безбедносните сили ја обезбедија зградата на Капитол Хил. На конгресната седница треба да биде потврдена победата на Џо Бајден, демократскиот предизвикувач на републиканецот Доналд Трамп, на изборите на 3 ноември. Синоќа седницата беше прекината откако поддржувачи...

Continue reading

Рестораните од денеска со работно време до 18:00 , забранети се прослави, собири и групирања

Од денеска почнува примената на рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на коронавирусот. Од денеска почнува примената на рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на коронавирусот. Со мерките кои ќе бидат во сила до 20-ти јануари, работното време на угостителските објекти се скратува до 18:00 часот, а се забранува и организирање и одржување прослави на претстојните новогодишни и верски празници. Овие мерки, според надлежните, имаат за цел да се...

Continue reading

Угостителите: Кратењето на работното време е поголем ризик за нови кластери

Охридскиот угостителски еснаф смета дека скратување на работното време на рестораните и кафетериите ќе има контра ефект во ширењето на вирусот. Луѓето ќе се собираат во приватни објекти каде нема да се почитуваат мерки, протоколи и каде што нема контрола. Намалувањето на работното време на угостителските објекти ќе има негативни ефекти, ќе донесе поголем ризик за ширење на вирусот и нови кластери, сметаат угостителите. Луѓето ќе се собираат по станови, викендици каде нема никаква епидемиолошка контролa. Кога би работеле кафулињата инспекторите многу полесно ќе можат да извршат надзор во однос...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top