Tag: врвот

„Од Белото Езеро до Белата планина“ е документарниот филм посветен на охриѓаните кои се искачија на врвот Мон Блан пред 4 децении

 Експедицијата од 9 мината планинари од ПК Галичица со голем ентузијазам  се искачила на највисокиот врв во Европа. Пред премиерата на филмот, денес неколкумина од нив со многу емоции споделија спомени од искачувањето на врвот  Мон Блан. Снимен документарен филм за првата охридска експедиција планинари кои пред 4 децении го искачиле највисокиот Европски врв Мон Блан. Филмот со наслов „Од Белото Езеро до Белата планина“ е посветен на охридските планинари Љупчо Поп Стефанија, Климе Волкан, Миле Битрак, Људмил Цветаноски, Андон Бојаџи, Владимир Тунтев, Владо Бојаџи, Кире Филев, Миле Бавчанџи. 9...

Continue reading

40 години од денот кога за прв пат охридска планинарска експедиција го освои врвот Мон Блан

Поминаа 40 години од денот кога за прв пат охридска планинарска експедиција го освои врвот Мон Блан на Алпите, највисокиот врв во Западна Европа од 4.810 метри. Поминаа 40 години од денот кога за прв пат охридска планинарска експедиција го освои врвот Мон Блан на Алпите, највисокиот врв во Западна Европа од 4.810 метри. За подвигот на Владo Бојаџи, Љупчо поп Стефанија, Владимир Тунтев, Михаил Битрак, Тони Бојаџи, Климе Волкан, Миле Бафчанџиев, Људмил Цветаноски и Киро Филев, на иницијатива на Кирил Димоф- Гафиљ, беше изработена и специјална документарна Тв емисија „Од Белото езеро до Белата...

Continue reading

Неисправна техничка стока и детски играчки се на врвот од листата со поплаки до ОПМ

Купувачите  се жалат и на немање  декларации на производите. Од ОПМ  информираат дека во првиот квартал од годинава до нив  стигнал помал број на поплаки споредено со истиот период лани.  До Советодавното биро на ОПМ во Охрид во просек месечно пристигаат по 20 поплаки од купувачите. Тие бараат заштита и информации за различни повреди на нивните потрошувачки права. Во месец јануари имавме 14 различни поплаки од граѓани, информира Вангел Спироски од Советодавното биро. 10 мина се обратиле во врска со неисправна техничка стока и детски играчки, некои со прашања за функционирањето на куќните совети,...

Continue reading

Сколиозата е на врвот меѓу заболувањата на рбетниот систем кај основците

Во последните пет години во охридско варира процентот на заболувања на деформитети на рбетниот столб кај учениците. Сколиозата е на врвот меѓу заболувањата на рбетниот систем кај основците, додека кифозите и лордозите се дијагностицирани во најголем процент кај средношколци и студенти. Женските деца се најпогодени од деформитетите на рбетниот систем. Охридските основци и понатака се загрозени од деформитети на рбетниот столб. Сколиоза, кифоза , лордоза и понатака се најчести болести кои го напаѓаат мускулно скелетниот систем кај учениците. Сколиозата е на врвот меѓу најчестите заболувања на...

Continue reading

Oхрид е на врвот на листата општини со најголем број дивоградби во земјава

Oхрид е на врвот на листата општини со најголем број дивоградби во земјава. Според соопштението на Државниот завод за статистика лани биле регистрирани 68 дивоградби. Градот признава дека има сериозен проблем  со дивоградбите. Со години им пропаѓаат тендерите за избор на фирма која ќе ги  руши бесправно изградените објекти Охрид е на самиот врв по дивоградби во земјава. Втора година по ред е на врвот на листата според бројот на бесправно изградени објекти. Минатата година статистичките податоци на Државниот завод за статистика покажале дека биле регистрирани 68 дивоградби. Општина Охрид признава...

Continue reading

Пеш до врвот „Магаро“

Под мотото „Движи се, да не заборавиш да одиш“, двајцата вљубеници во планините Жанко ЗШ Голабоски и Мишко Танески викендов пеш стигнаа го Магаро и се вратија назад. Со овој настан тие се обидоа да го свртат вниманието на јавноста кон здравиот начин на живот, но и кон убавините на Галичица. Пеш до врвот „Магаро“. Планинскиот маратон кој го реализираа двајцата вљубеници во планините, Жанко ЗШ Голабоски и Мишко Танески, заврши успешно. Тие изодеа пеш 50 км по Галичица, од Охрид до врвот „Магаро“ и назад до Велестово. Целта на овој нивни пионерски подвиг била да ги поттикнат граѓаните да се раздвижат...

Continue reading

„Отекс“ останува на врвот на должници на листата од УЈП

Некогашниот текстилен гигнат „Отекс“ Охрид и во најновата листа на должници се уште е на врвот за неплатен ДДВ кон државата. „Отекс“ според податоците што ги објави Управата за јавни приходи – УЈП, за ДДВ должи 670,233,232 денари. Фирмата има и неплатен данок на добивка од 705,102 денари, или вкупно на име даноци државата од „Отекс“ побарува 670,936,334 денари. Имотот на „Отекс“ е распродаден. Останаа само големите долгови кон државата и работниците на кои не им се исплатени лични примања, но и придонеси за повеќе години. На листата должници на УЈП следи државното претпријатие „Македонија пат“,...

Continue reading

Гледајте ја полната месечина ама од врвот на Галичица

Туриситичкото друштво за алтернативен туризам „Фри Пас“ Охрид, на дваесетти овој месец организира тура на Галичица за вистинско доживување на феноменот полна месечина. Туриситичкото друштво за алтернативен туризам „Фри Пас“ Охрид, на дваесетти овој месец организира тура на Галичица за вистинско доживување на феноменот полна месечина. Вистинско доживување на полна месечина на Галичица. Туриситичкото друштво за алтернативен туризам „Фри Пас“ од Охрид, на сите туристи, вљубеници во природата, но и на астрономите аматери, на дваесетии овој месец им нуди убава можност, да уживаат во полната месечина...

Continue reading

anastasija

Анастасија Мојсовска зачекори кон врвот на македонското стрелаштво

Младата пионерка Анастасија Мојсовска веќе зачекори кон врвот на македонското стрелаштво. Младата пионерка Анастасија Мојсовска веќе зачекори кон врвот на македонското стрелаштво. Имено, таа се пласира на вицешампионската позиција со резултат од 166 круга, на вториот Куп во гаѓање со воздушно оружје-национална програма што викендов се одржа во Скопје, а на кое учество зедоа околу 50-тина стрелци. И во екипна конкуренција пионерките на СК ,,Охрид,, во состав: Анастасија Мојсовска, Ивана Петреска и Јована Каланоска ја зазедоа  втората позиција со резултат од 415 кругови, за 6 помалку од првопласираната...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad