Оскар 2022

„Моќта на кучето“ на врвот со 12 номинации за Оскар

Готскиот вестерн на Џејн Кемпион „Моќта на кучето“ ги предводеше номинациите од 94-тото доделување на Оскарите, каде стриминг услугите повеќе од кога било досега ги зафатија врвните почести на Холивуд.
 |  инфодеск  | 

Готскиот вестерн на Џејн Кемпион „Моќта на кучето“ ги предводеше номинациите од 94-тото доделување на Оскарите, каде стриминг услугите повеќе од кога било досега ги зафатија врвните почести на Холивуд.

Во номинациите објавени во вторникот, филмот на Кемпион доби водечки 12 номинации, вклучително и награди за најдобар филм, најдобар режисер и сите негови актери: Бенедикт Камбербач, Кирстен Данст, Џеси Племонс и Коди Смит-Мекфи.

Кемпион, номинирана за „Пијано“ од 1993-та година, стана првата жена што некогаш била номинирана двапати за најдобра режисерка. Минатата година, Клое Жао стана само втората жена што некогаш ја освоила наградата. Директорката на фотографија на Кемпион, Ари Вегнер, исто така стана втората жена номинирана за најдобра кинематографија.

Величествениот научно-фантастичен еп „Дина“ на Денис Вилнев веднаш следеше со 10 номинации.

Номинираните за најдобар филм се: „Белфаст“; „Моќта на кучето“; „Дина“; „Вози го мојот автомобил“; „Приказна од западната страна“; „Не гледај нагоре“; „Кралот Ричард“; „Алејата на кошмарите“ и други.

За да не се совпаднат со Олимпијадата, Оскарите ќе се одржат на 27-ми март и ќе се вратат на нивното вообичаено место, театарот Долби.

Номинираните за најдобра актерка се: Џесика Честејн, Оливија Колман, Пенелопе Круз, Никол Кидман и Кристен Стјуарт.

Номинираните за најдобар актер се: Вил Смит, Хавиер Бардем, Бенедикт Камбербач, Ендрју Гарфилд и Дензел Вашингтон.

Минатата година, пандемијата ја доведе академијата да биде домаќин на одложените Оскари со социјално дистанцирана церемонија во станицата Унион во Лос Анџелес. Рејтингот падна на историски најниско ниво од 9,85 милиони гледачи.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top