Од 258 тестирања, регистриран е 21 нов случај на Ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.

 |   | 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.

– Скопје 7

– Куманово 2

– Прилеп 2

– Велес 2

– Гостивар 1

– Крива Паланка 1

– Пехчево 1

– Берово 1

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Во последните 24 часа направени се 258 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на ковид-19.

– Скопје 12

– Куманово 3

– Штип 1

– Тетово 5

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1999, бројката на оздравени пациенти е 1439, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 447.

Досега во земјата се направени вкупно 25528 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 13 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top