Tag: билјанини

Волонтери, претходно повикани да помагаат при вакцинацијата, избркани од салата Билјанини извори, велат од ОО на Црвен крст

На екипа на Црвен крст Охрид која била повикана да волонтира  во процесот на вакцинација во спортската сала „Билјанини извори“, утрово не и бил дозволен пристап на вакцинален пункт, тврдат од Црвен Крст. Оваа случка ја разбранува јавноста во врска со тоа кој го координира процесот на масовна имунизациај во салата Билјанини извори во Охрид. Црвениот крст во Охрид обвинува дека волонтери пратени да помагаат при масовната вакцинација во спортската сала „Билјанини извори“ која е регионален центар биле избркани од вакциналниот пункт. Волонтерите  кои предходно помагале и при вакцинацијата во пунктот...

Continue reading

Пристигнаа вакцните на кинески „Синофарм“ во спортската сала „Билјанини извори“ во Охрид, од утре започнува масовната имунизација против Ковид-19

На 14 пунктови и 28 вакцинални места, планирано е дневно да бидат вакцинирани околу илјада и петостоини граѓани. Здравствените работници апелираат до населението масовно да се вклучи во процесот на имунизација, бидејќи како што велат, тоа е единствениот начин да се извојува победа врз пандемијата. Од утре започнува процесот на масовна имунизација во земјава. Денес во спортската сала „Билјанини извори“ пристигна дел од пратката на кинеските „Синофарм“ вакцини. во периодов кој претстои ќе биде регионален центар за вакцинација против Ковид 19, за општините Охрид, Струга, Дебрца, Дебар, Кичево и...

Continue reading

Дневно по околу 1000 лица ќе се вакцинираат во салата „Билјанини извори“

Медицински тимови од сите  болници  и здравствени домови, кои имаат помал број на ковид пациенти  ќе ротираат во процесот на вакцинација. Започна преадаптација на просторот и салата се очекува за два дена да биде подготвена за старт на имунизацијата. Спортската сала во Охрид  се подготвува за регионален вакцинален центар.  Жителите од Охрид, Струга, Вевчани, Кичево, Дебар, Дебарца и Ресен ќе се вакцинираат во салата „Билјанини извори“.  Здравствените установи  од целиот регион  се подготвуваат со медицински персонал  за вакцинација.  Медицински тимови од сите  болници  и здравствени домови,...

Continue reading

Спортската сала „Билјанини извори“ ќе стане регионален вакцинален центар

Од утре почнуваат подготовките спортската сала „Билјанини извори“ да стане регионален вакцинален центар по примерот на салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Од утре почнуваат подготовките спортската сала „Билјанини извори“ да стане регионален вакцинален центар по примерот на салата „Борис Трајковски“ во Скопје. „Денеска со претставникот од Министерството за здравство ги финализиравме активностите.Сега салата е целосно испразнета од реквизити, ослободен е просторот, и откажани се сите натпреварувања, подготовки на спортисти, тренинзи“, истакна градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески. Во...

Continue reading

ЈП “Билјанини Извори” дел од кампањата за ретките болести

И ЈП “Билјанини Извори” дел од кампањата и активностите со кои се одбележува месец февруари како месец на ретките болести. И ЈП “Билјанини Извори” дел од кампањата и активностите со кои се одбележува месец февруари како месец на ретките болести. Во таа чест Спортската сала “Билјанини Извори” до денот на ретките болести 28 февруари ќе биде осветлена во боите на ретките.

Continue reading

Фотоволтаични панели ќе се поставуваат на спортската сала Билјанини извори

Агенцијата за млади и спорт најавува подобрување на инфраструктурата на  спортските објекти во земјава. Меѓу нив е и  охридскиот  СРЦ Билјанини извори. Инвестиции во подобра спортска инфраструктута за ова година најавуваат од Агенцијата за млади и спорт. Планираат повеќе проекти во подобрување на условите за тренирање во спортските објекти во земјава. Меѓу спортските центри каде што ќе се инвестира е и охридскиот СРЦ Билјанини извори. Се планира спорската сала Билјанини извори да се затоплува. Со инвестирање во енергетска ефикасност на спортските објекти во земјава, спортистите и публиката нема...

Continue reading

ЈП „Билјанини Извори“ со донација за Ковид одделението во Охрид

ЈП „Билјанини Извори“ од Охрид денеска ја продолжи традицијата на донирање во пресрет на Божикните празници. ЈП „Билјанини Извори“ од Охрид денеска ја продолжи традицијата на донирање во пресрет на Божикните празници. Директорката на ЈП „Билјанини Извори“ Гордана Јованоска, со желба за побрзо надминување на Ковид – 19 пандемијата и брзо оздравување на пациентите болни од корона вирусот му ја предаде донација на директорот на Општа болница – Охрид д-р Горан Балев наменета за Ковид одделението во рамките на болницата. Донацијата се состои од 200 пакети средства за дезинфекција на подови,100 литри...

Continue reading

Кражбите на пентите во каналот Студенчишта, не се направени на делот со кој стопанисува ЈП „Билјанини извори“

После серијата кражби на моторни пенти, кои се случија изминатиов викенд, од ЈП „Биљанини извори“ реагираат дека кражбите не се направени во делот со кој стопанисува јавното претпријтие. После серијата кражби на моторни пенти, кои се случија изминатиов викенд, од ЈП „Биљанини извори“ реагираат дека кражбите не се направени во делот со кој стопанисува јавното претпријтие. Од јавното прептпријатие со став: „ЈП Билјанини Извори како правен субјект кој стопанисува со одлука на Советот на Општина Охрид со едниот дел од каналот Студенчишта ја известува јавноста и сите наши закупци на сидришни места...

Continue reading

Камења и песок помешани со влажни марамчиња и најлонски кеси зечепиле канализациона цевка во населбата Билјанини извори

 Жителите во близина на  пресекот на  улиците Мирче Ацев и Ванчо Питошески реагираа за проблемот. Од ЈП Нискоградба информираат дека го санирале излевањето и појаснуваат дека им било потребно подолго време рачно да ја исчистат целата линија.   Санирано уште едно излевање на шахта во населбата Билјанини извори. Жителите кои се во близина на пресекот на улиците Мирче Ацев и Ванчо Питошески реагираа за настанатиот проблем, а вработените од ЈП Нискоградба во меѓувреме го санирале излевањето. Појаснуваaт дека за решавање на комуналиот проблем им требало подолго време за да ја расчистат рачно целата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top