Tag: банките

МТСП: Придржувајте се до распоредот за исплата на пензиите на шалтерите на банките

Министерството за труд и социјална политика апелира до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплата на пензиите на шалтерите на банките. Само со одговорно однесување на секој пензионер може да го заштитиме личното и јавното здравје.  Почитувањето на препораките за носење лична заштитна опрема на лицето и држење растојание од најмалку два метра додека чекате во ред пред или внатре во банките, е во интерес на сите нас. Министерството за труд и социјална политика апелира до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплата на пензиите на шалтерите на банките. Само со одговорно...

Continue reading

Банките во стартап компаниите добиваат нови опасни конкуренти

На пазарот на платежни услуги се појавуваат нови компании кои се опасни играчи, играчи кои ќе бидат голема конкуренција за банкарските групации. Големите банкараски групации  пак за  да се заштитат  со цел да не изгубат голем дел од платежните пазари, се здружуваат со овие компании кои ги спојуваат финансиите и  интернет технологиите. Банките треба да бидат подготвени на големи предизвик. Доаѓаат времиња на нови играчи во пазарот на финансиските особено платежните услуги. Станува збор за нови нефинансиски компании кои ги спојуваат финансиите и новите технологии особено ИТ технологиите. Од година...

Continue reading

Технологијата ги предупредува банките

Во следните десет години околу 50% од вработените би можеле да останат без работа Развојот на технологијата во финансиската индустрија и банките може да резултира со голем број на откази во банкарскиот сектор и во следните десет години без работа би можеле да останат околу 50% од вработените во банките ширум светот, а нивните задачи ќе ги заменат апликации и алгоритми. “Тоа ќе биде болно” коментирале на Business Insider во неодамнешната најава на поранешниот извршен директор на Barclays, Antony Jenkins, кој предупреди на големите проблеми кои се закануваат на оваа индустрија, а спрема едно истражување...

Continue reading

Грчката влада ги затвори банките и воведе строга контрола на капиталот

Ограничувањата на банкоматите во Грција не важат за туристи Во исчекување на референдумот кој е закажан за 5 јули, грчката влада одлучи да ги затвори банките и да воведе строга контрола на капиталот за да се обиде да го стабилизира пазарот, но ограничувањата не се однесуваат на туристите и странците. Неизвесноста е поголема во поголемите градови, а посебна неизвесност владее во туристичките места каде ги очекува туристичката сезона. Она што може да се истакне, кога станува збор за туристите, е дека мерките за контрола на капиталот не се однесуваат за нив, а плаќањето со кредитни картички се...

Continue reading

rdt

Голем број на поплаки од граѓаните до Народниот правобранител за блокирани сметки за РДТ

Иџет Мемети, Народен правобранител на Република Македонија вели дека банките во голем број случаи ги блокираат сметките на граѓаните без притоа тие да бидат запознаени со тоа. Голем број преставки и жалби на граѓаните до Народниот правобранител за случаи кога банките им ги  блокираат сметките без притоа да ги известат за тоа. Во текот на изминатава година, Народниот правобранител на Република Македонија, Иџет Мемети, вели дека ова особено било евидентно со плаќањето или неплаќањето на радиодифузната такса што резултирало со блокирање на приватни сметки на граѓаните. „Голем беше бројот, сеуште...

Continue reading

На повидок голем “cyber armagedon”

Експертите го споредуваат со нападот на WTC од 2001 година Голем сајбер напад би можел да предизвика проблеми во финансискиот систем и безбедносните експерти го споредуваат со нападот на Светскиот трговски центар од 2001 година. Во текот на оваа година се забележани бројни напади на американските финансиски институции, а хакерите и сајбер криминалци дошле до голем број на банкарски картички. Во иднина можеме да очекуваме уште повеќе вакви напади од кои стравуваат некои експерти од безбедноста, а можат да доведат до “cyber armagedon”. Benjamin Lawsky од одделот за управување со финансии на Њујорк...

Continue reading

Обид за дестабилизација на банките во Бугарија

Уапсени пет лица за организиран напад Бугарската полиција уапсила пет лица поради обид за дестабилизација на банките во државата. Полицијата се сомнева дека сомнителните ги користеле сите средства на комуникација за ширење на гласини кои требале да резултираат со повлекување на депозитите од бугарските банки. Државната агенција за национална безбедност објавила дека лицата се под сомнение за ширење на лажни информации против бугарските банки за да го дестабилизираат банкарскиот систем. Тие, како што тврди агенцијата, ги користеле сите средства на комуникација – мобилни телефони, електронска...

Continue reading

Долгови ја притискаат Пиварата Лашко

Проблем е високиот долг Водечката словенечка пивара Лашко Група, проценува дека нејзините минатогодишни приходи од продажба на производи и услуги изнесуваат 248 милиони евра. Истовремено добивката (EBIT) е околу 21 милион евра. Споредбено од 2012 година групацијата отстварила 271,4 милиони евра приход, а EBIT изнесувал 22,2 милиони евра, пренесува регионалниот портал Seebiz. Како што истакнуваат во компанијата, главниот проблем останува високиот долг кон банките. Словенечките банки се незадоволни од темпото на раздолжување на пиварата која им должи 398 милиони евра, а фирмата ќе остане несолвентна...

Continue reading

Пропаст од невидени размери

Преживеаа финансиски слом Доживеаа финансиски слом од невидени размери, пропаднаа банките кои го чинеа 90% од банкарскиот систем, а по преполовувањето на вредноста на круната, замрзнати се сите менувачки трансакции. По тој октомври 2008 во Исланд  следеше длабока економска рецесија. Денес Исланд, доживува изненадувачки силно опоравување. Оваа необична земја – со најголема стапка на наталитет во Европа, најмногу објавени книги по жител, каде презимињата никогаш не биле во мода, а популацијата низ векови преживувала неколку страотни уништувања од климата и вулканите – е посебна по уште една работа...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top