Tag: Австралија

Австралија се бори со нов бран на пандемијата, Сиднеј повторно затворен

Австралија се бори со неколку кластери од инфекцијата со делта-сојот на коронавирусот кој е позаразен, па стручњаците предупредуваат дека земјата е во најопасната фаза од избивањето на пандемијата. Во Сиднеј е воведен локдаун, како и во Дарвин на истокот на земјата, во Перт повторно е задолжително носењето маска, а можно е воведување построги мерки, откако еден граѓанин кој престојувал во Сиднеј пред повеќе од една недела бил позитивен на вирусот. Австралија досега беше многу поуспешна од другите развиени земји во спречувањето на ширењето на коронавирусот и забележа помалку од 31 илјади случаи...

Continue reading

АВСТРАЛИЈА ПОДДРЖУВАЧ ВО ИСПОЛНУВАЊЕТО НА ПРЕПОРАКИТЕ ОД УНЕСКО

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, денес, одржа средба со делегација од австралиската амбасада предводена од заменик амбасадорот Лианг Зенг. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, денес, одржа средба со делегација од австралиската амбасада предводена од заменик амбасадорот Лианг Зенг. Како дел од делегацијата на амбасадата беа и Билјана Бижиќ, координатор на програмата за директна помош и Зоран Костовски, почесен конзул. На средбата Георгиески и Зенг, разговараа за актуелната состојба со спроведувањето на препораките од УНЕСКО. Заменик амбасадорот изрази задоволство од...

Continue reading

Градоначалникот Стојаноски оствари средба со амбасадорoт на Австралија

Денес градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со ополномоштениот амбасадор на Австралија во нашава земја, Џулија Фини. Денес градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со ополномоштениот амбасадор на Австралија во нашава земја, Џулија Фини. Австралиската амбасадорка се интересираше за актуелната ситуација во Општина Охрид и работата на локалната самоуправа. Градоначалникот Стојаноски ги истакна приоритетите на локалната самоуправа, пред се напорите во санирањето на финансискиот долг на општината, трајно и одржливо решение за колекторскиот систем и урбано планирање во функција на...

Continue reading

Ферари ја стартуваше новата сезона со триумф во Австралија

Следната трка се вози на 8 април за големата награда на Бахреин Ферари го најавуваше пред почетокот на сезоната, a го демонстрираше на првата трка во новиот Ф1 шампионат. Италијанскиот тим имаше одлично издание на трката за големата награда на Австралија. На патеката во Мелбурн, првото место го освои Себастијан Фетел, додека Кими Раиконен заврши на третата позиција. Помеѓу двата болида на Ферари, на второто место се пласираше актуелниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон, кој имаше пет секунди заостанување зад победникот, а една секунда пред третопласираниот Финец. Поени на првата трка уште освоија...

Continue reading

Трагедија во забавен парк во Австралија

Најмалку три лица загинале за време на возење во забавниот парк „Дримворлд“ во Квинсленд во Австралија. „Дримворлд“ е најголемиот парк во Австралија и содржи повеќе од 50 различни атракции. Најмалку три лица загинале за време на возење во забавниот парк „Дримворлд“ во Квинсленд во Австралија. „Дримворлд“ е најголемиот парк во Австралија и содржи повеќе од 50 различни атракции. Несреќата се случила во најголемиот парк за забава во Австралија на рафтинг, а трагичниот инцидент го потврдиле и од забавниот парк. „Дримворлд, заедно со полицијата, работи на утврдување на причините поради кои се случила...

Continue reading

Австралија: Најпродаван подарок за Божик е персонализирана Nuttela

На етикетата наместо црно-црвеното лого, можело да се запише било кое име или фраза Стаклена тегла со името на примателот на етикетата е хит изненадување за овој Божик и најпродаван производ во продавниците во Мелбурн. Една од најголемите трговски продавници во Австралија, Myers, за време на божиќните купувања во државата Викторија, продала повеќе од 400.000 персонализирани тегли на овој омилен производ за мачкање од лешник и чоколада. На етикетата, наместо црвено-црното лого Nuttela, можело да се напише било кое име или фраза. “Тоа е идеален подарок за оној за кого е тешко да се одбере подарок,...

Continue reading

Од Австралија до Европа за само 90 минути

Револуционерниот авион ветува патување помеѓу двата континента за само 90 минути DLR, институтот за вселенски системи дизајнирал футуристички авион на ракетен погон кој би можел патниците од Австралија да ги превезе во Европа за само 90 минути. Иако е малку веројатно дека овој систем ќе биде изработен до 2050 година, идејата е секако импресивна. Спрема SpaceLiner концептот, авионот на ракетен погон би бил лансиран во земјината стратосфера на висина од 80 километри каде поради густината на воздухот би можел да лета со брзина од 13.300 километри на час, пишува News.com.au. Двостепениот концепт...

Continue reading

Спречен планиран терористички напад

Уапсени петмина сомнителни Австралиската полиција соопшти дека уапсила пет мажи меѓу кои двајца од осомничените планирале да изведат терористички акции во Мелбурн, а главниот удар требало да биде на денот на националната комеморативна свеченост на 25 април. Во тек сеуште е операцијата на антитерористичките сили во Мелбурн, на југоистокот од Австралија. “Се проценува дека двајца од петмината уапсени вршеле припреми за терористички акции во Мелбурн кој опфаќале и напади на полицајци”, соопштила во заедничко соопштение австралиската сојузна полиција и полицијата од државата Викторија чиј главен...

Continue reading

геријатрија

Празничен ручек за пациентите на геријатрија

Велигден весело се одбележа на одделението за геронтологија при општа болница Охрид. Нашите иселеници од Мелбурн, Австралија штитениците од ова одделение ги почестија со  празничен ручек. Големиот христијански празник Велигден весело се одбележа и на одделението за геронтологија при општа болница Охрид. Нашите иселеници од здружението „Св Наум Охридски“ од Мелбурн, Австралија пациентите од ова одделение ги почестија со богат празничен ручек. Атмосферата ја развеселија членовите на ансамблот Билјана Јуниор. Инаку соработката со Австралиското друштво постои многу одамна нагласува Лазар Стојчески,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top