Апр 11, 2020

ПОТВРДЕНИ 49 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 49 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 14, Штип – 6, Прилеп -8, Велес-6, Гостивар -1 и Кочани -1. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 760 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:Скопје – 297Куманово – 182Дебар – 49Штип-27Прилеп –58Тетово – 31Струга – 33Велес – 24Битола –8Охрид –4Кавадарци – 3Гостивар –7Гевглелија – 4Струмица – 2Крива Паланка-3Радовиш – 4Крушево – 3Кочани – 20Пробиштип – 1 Во изминатото деноноќие н…

Апр 11, 2020

Меѓународниот монетарен фонд одобри финансиска поддршка за нашата земја, во износ од околу 176 милиони евра за борба против пандемијата на вирусот КОВИД-19

Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) одобри финансиска поддршка за нашата земја, преку Инструментот за брзо финансирање, во износ од околу 176 милиони евра. Преку овој инструмент се овозможува исклучително брз и поволен пристап до финансиски средства од ММФ, во услови кога економија со здрави фундаменти е погодена од надворешен, неочекуван и привремен шок, каков што е пандемијата на вирусот КОВИД-19.Како и поголем дел од економиите во глобални рамки, и македонската економија привремено ќе биде погодена од појавата на новата вирусна инфекција. Ефектите ќе се почувствуваат и преку намалувањето н…

Апр 10, 2020

48 нови случаи на заболени со COVID-19, нов случај во Охрид

Министерството за здравство информира дека денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на Ковид-19 се испишани 3 оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово. Два пати негативен и оздравен е пациент од Скопје кој се лекуваше во домашни услови. Во изминатите 24 часа направени се рекордни 496 тестирања на Ковид -19, при што се регистрирани 48 нови случаи, позитивни на вирусот. По градови: Скопје -11, Куманово – 25, Штип -1, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 3, Охрид -1, Гостивар -2. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ко…

Апр 10, 2020

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација, по информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот. Тој новинар во текот на минатата недела имаше ТВ интервјуа со лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, и Мицкоски и Заев се тестирани на коронавирусот. Резултатот на Христијан Мицкоски, кој беше изработен доцна синоќа е негативен, но тој ќе биде во задолжителна самоизолација до истекот на 14 дена од последниот контакт со заболени…

Ное 6, 2021

ТАЖНА ВЕСТ: Почина пејачот Маринко Роквиќ

Пејачот Маринко Роквиќ почина денеска во Белград на 68-годишна возраст, пренесоа српските медиуми. Неодамна во јавноста излегоа информации дека Маринко е хоспитализиран и дека здравјето му е во влошена состојба, пренесува „Mondo“.Кариерата на овој пејач започна во 1974 година, а низ годините сними 21 студиски албум и неколку сингл-плочи. Јавноста го знае по огромниот број хитови „Skitnica“, „Svađalice moja mala“, „Potražiću“, „Zanela me svetla velikog grada“, „Polomio vetar grane,“, „Jedina mojа“ и многу други. Роден е во јануари, 1954 година во Босански Петровец. Од мал покажувал инт…

Апр 8, 2020

ИНФОРМАЦИИ И КАРДИОЛОШКИ ПРЕПОРАКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ И ЗАШТИТА НА ПАЦИЕНТИТЕ СО СРЦЕВИ ЗАБОЛУВАЊА

Кардиолозите советуваат дека срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при пандемија на КОВИД 19 и токму навремените информации и препораките се силно оружје за срцевите болни, кои треба да се запознаени дека имаат зголемен ризик за да можат да се заштитат и да го намалат тој ризик од инфекција на дишните патишта со новиот коронавирус. Од тоа што досега се знае, поголемиот број инфицирани, односно кај 80 проценти, инфекцијата ќе помине како лесно заболување со лекување во домашни услови. Кај останатите 20-тина проценти ќе биде неоходно хоспитализирање поради пневмонија и кај два до пет про…

Апр 7, 2020

ФИЛИПЧЕ: НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО, ПОСЕБНО ПРИЗНАНИЕ ДО СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ-ВАШИОТ ТРУД И ПОЖРТВУВАНОСТ СПАСУВААТ ЖИВОТИ И ТОКМУ ЗАРАДИ ВАС ЛУЃЕТО ВЕРУВААТ ДЕКА ЌЕ БИДАТ БЕЗБЕДНИ И ЗДРАВИ

По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, Министерот за здравство, Венко Филипче им оддава признание за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје: „Драги колеги, Ова обраќање ви го посветувам на вас, здравствените работници. Во овие моменти, исправени пред најголемиот светски здравствен предизвик ја водиме битката на нашата генерација. Коронавирусот од корен го измени нашето секојдневие и ќе направи трајни промени во нашите животи. Но, во оваа битка вие сте хероите. Вашиот труд и пожртвуваност спасу…

Апр 6, 2020

ЦЈЗ: Изолацијата, најдобра мерка за заштита од корона вирусот

Најдобра мерка да се заштитиш себеси и своите најблиски е изолација, порачуваат од охридскиот Центар за јавно здравје. – Правилната употреба на заштитните маска и ракавици штитат од инфицирање и ширење на коронавирусот. Мисли на себе и на другите околу тебе. Биди одговорен и рационален во однесувањето. Остани дома, порачуваат од Центарот за јавно здравје.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top