Tag: samsung

Samsung го стопира производството на Note7

Се работи за уред на кој требаше да биде исправена грешката Samsung Electronic го стопира производството на својот предводник Galaxy Note7 по објавите дека уредот повторно се самозапалува, открива извор за Reuters. Големите американски и австралиски оператори, исто така, ја стопираа продажбата на новите уреди откако еден авион морал принудно да слета во САД поради чад кој излегувал од еден Note7. Се работи за уред од серијата на која требаше да биде исправена фабричката грешка поради која во првата серија сами се прегреваа и палеа. Samsung не го коментирал веднаш стопирањето на производството...

Continue reading

Samsung повторно во проблеми и со заменетите телефони Note7

Овој пат не е причина експлозија или палење на уредот Неодамнешниот извештај на новинарите на Blooberg ја откри причината поради која дојде до проблем со телефоните Galaxy Note на Samsung – менаџерите на оваа компанија сакале да побрзаат со развојот на новиот телефон за да го претстават што е можно побрзо пред iPhone7 на Apple. Кратките рокови за производителите на компоненти, бројните прекувремени часови и непроспиени ноќи на крајот резултираа со катастрофа за Samsung кој најави повлекување на 2,5 милиони телефони кои пак ќе ги чинат помеѓу една до две милијарди долари. Досегашните купувачи...

Continue reading

Тежок удар за Samsung пред претставувањето на новиот iPhone

Проблемот со овој модел не можел да дојде во полош момент Samsung Electronics го разгледува повлекувањето на својот најнов модел со кој се гордееа, мобилниот телефон Galaxy Note 7, поради проблеми со палење на батеријата, откриваат упатени извори од Reuters. Спрема наводите на корејската агенција Yonhap News, компанијата ќе објави глобално повлекување на овој мобилен телефон на конференција за новинари во 17 часот по локално време. Да потсетиме, Samsung сметаше дека Galaxy Note 7  ќе го продолжи започнатото опоравување на работењето на компанијата која би требало да забележи по прв пат добивка...

Continue reading

Флексибилните телефони на Samsung на пазарот идната година

Споменатите уреди се моментално во фаза на развој Јужнокорејската компанија Samsung спрема тврдењата на извори блиски на компанијата би требало да претстави два смартфони кои ќе бидат на свиткување и кои би биле спремни за претставување на почетокот на 2017 година. Засега има малку детали, но се шпекулира дека првиот уред ќе биде комбинација на паметен телефон и таблет со 5 инчен екран кој ќе може да се зголеми на дури 8 инчи кога уредот потполно ќе се отвори, а другиот уред ќе биде на расклопување со екран од двете страни. Samsung двата уреди би можел да ги претстави на Mobile World Congress...

Continue reading

Samsung патентираше контакт леќи со вградена камера

Во леќите се наоѓа вградена камера која се контролира со трепкање Во иднина би можеле да се носат паметни контакт леќи како оние кои ги користат тајните агенти во филовите. Samsung објави дека му е одобрен патентот во Јужна Кореја за контакт леќи кои ја проектираат сликата директно во окото на лицето кое ги носи. Во леќите се наоѓа вградена камера и сензори кои се контролираат со трепкање, а имаат и антени кои содржината ја праќаат на обработка на надворешен уред, како што е телефонот. Давањето наредба со трепкање не е потполно вон границите на возможното бидејќи и на очилата од Google постои...

Continue reading

Samsung создава нова социјална мрежа

Waffle е мрежа за интеракција по пат на фотографии Станува збор за социјална мрежа на која корисниците ќе ги објавуваат своите фотографии кои потоа нивните пријатели ќе можат да ги модифицираат со цртежи или сопствени фотографии. Waffle ја развива C-lab тимот на Samsung и е во beta верзија на тестирање на уредите со Android. Основната идеја на Waffle е корисникот да сподели фотографија, а неговите пријатели потоа да имаат можност на неа да додадат своја. Така се создава колаж на фотографии и реакции на истата. Колажот на фотографии со својата структура потсетува на вафли, по што мрежата и го...

Continue reading

Samsung ги претстави новите Galaxy S7 и S7 Edge

Бројни подобрувања го означија претставувањето на новите модели Најголемиот саем за мобилни телефони своите врати официјално ги отвора денес, но на вчерашната прес конференција за новинарите Samsung ги претстави новите модели од серијата Galaxy, S7 и S7 Edge. Секако, моделот Edge доаѓа со закривен екран, а освен тоа моделите се разликуваат и по големината – Ѕ7 со 5,1 инчи, додека Edge е со екран од 5,5 инчи, а на двата модели станува збор за AMOLED екрани со резулуција од 2.560х1440 пиксели. Телефоните ги покренува процесорот на Qualcomm Snapdragon 820, работат на Android 6,0 Marsmallow, имаат...

Continue reading

Apple повторно го тужи својот најголем конкурент Samsung

Нова тужба – Apple од Samsung бара дополнителни 164 милиони евра Новата тужба е поднесена само нешто повеќе од седум дена откако Samsung на Apple му плати 500 милиони евра поради кражба на патенти и дизајнот на iPhone. Во тужбата претставниците на Apple тврдат дека Samsung должи дополнителни 164 милиони евра во  рамката на тужбата за користење на нивните идеи, а побарувањата се однесуваат на пет уреди од Samsung кои беа продавани од 2012 година. Долгогодишната судска парница помеѓу овие два џина започна во 2011 година кога Apple ја тужеше јужнокорејската компанија за кражба на изгледот на iPhone...

Continue reading

Samsung ги намалува цените

Samsung Galaxy S7 ќе биде поевтин од S6 Откако во Samsung беа задоволни со продажбата на својот најсилен модел Galaxy 6, само неколку месеци по претставувањето оваа компанија ја намали неговата цена за да ја подобрат продажбата. Иако станува збор за еден од најдобрите модели на пазарот, големиот притисок од конкуренцијата го направи своето така што оваа компанија во последните квартали забележа намалување на продажбата на своите паметни телефони. Гласините за новиот модел од Galaxy серијата веќе кружат по интернет, а ако тие гласини се покажат како вистинити, јужнокорејската компанија Galaxy...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top