Tag: цели

После цели 25 год се асфалтираат уличките во Градските гробишта

Средствата за овој зафат се издвоени од буџетот на општина Охрид. Во завршна фаза е и реконструкција на улицата „15ти Корпус“ која води кон градските гробишта. Средствата за овој зафат се издвоени од буџетот на општина Охрид. Во завршна фаза е и реконструкција на улицата „15ти Корпус“ која води кон градските гробишта. Оваа улица е една од најфреквентните улици во градот, а нејзината лоша состојба го забавуваше текот на сообраќајот. Градежните активности треба да завршат во јуни со што ќе се олесни пристапот до гробиштата и инфраструктурно ќе се реши и овој дел од градот.  

Continue reading

Планинарска тура „Две езера-две стратешки цели-ЕУ и НАТО“

Во чест на Денот на независноста, Министерството за одбрана денес организираше планинарска тура „Две езера-две стратешки цели-ЕУ и НАТО“. Во чест на Денот на независноста, Министерството за одбрана денес организираше планинарска тура „Две езера-две стратешки цели-ЕУ и НАТО“. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од врвот Лако Сигној на планината Галичица порача дека погледот од тој врв е симболички и покажува дека сме насочени кон двете стратешки цели и кон членство во ЕУ и кон НАТО. Членството во НАТО алијансата, едно од нашите главни стратешки цели, ни е на дофат. Од него не делат недели...

Continue reading

Во туристички цели Охрид ќе воведува современа информатичка технологија

За туристичка промоција ќе се  финансираат  информатички алатки кои се повеќе се користат во современата технологија. Локалната самоуправа планира од месец мај да ги прошири опсегот  со безжичен интернет на нови локации. Општина Охрид планира воведување на современа информатичка технологија во туристички цели. Тоа ќе биде еден од начините за привлекување на поголем број гости и задоволување на нивните потреби кои ги наметнува современиот начин на живеење. Со сопствени средства и со проекти за прекугранична соработка со Грција ќе се финансираат информатички алатки кои се користат во социјалните...

Continue reading

Ќе се субвенционираат селски куќи за туристички цели

Нова мерка за поддршка на селските домаќинства. Министерството за економија ќе ги субвенционира трошоците за адаптација, уредување на селските куќи кои би се издавале за туристички цели дури 60% од докажаните трошоци кои нема да бидат повисоки од 200 000 денари.   Со цел активирање на сите ресурси, потенцијали, чинители, на туризмот како и можност за дополнително обезбедување на средства, денес во Струга, беше формирана, Мрежата за инклузивен регионален развој на Југозападен плански регион. Тоа значи поддршка на 9 те општини кои го сочинуваат овој регион, во делот на развој на туризмот и стопанските...

Continue reading

Алармот е вклучен, исчезнуваат животински врсти, се губат цели еко системи

Mакедонија и Балканот се соочуваат со бројни еколошки предизвици, поврзани со загрозување на природата и живиот свет, заклучија еколозите од цела југоисточна Европа на Петтиот конгрес на еколози, кој деновиве се одржува во Охрид.   Еколошките предизвици од година во година се алармот за експертската јавност. Загадувањето, прекумерната урбанизација и генерално нашата негрижа, се причина за исчезнување на животински видови, па и на цели еко-системи. Еден еклатантен пример за нашата негрижа е судбината на Балканскиот рис. Популацијата на ова исклучително итро животно е доведена на работ на изумирање...

Continue reading

Комична опера во хуманитарни цели

Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид наредниот петок 30.09 ќе биде поставена комичната опера „РИТА“ на Гаетано Доницети, Станува збор за хуманитарна претстава, за загрозените од поплавените подрачја. Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид наредниот петок 30.09 ќе биде поставена комичната опера „РИТА“ на Гаетано Доницети, Станува збор за хуманитарна претстава, за загрозените од поплавените подрачја. Почетокна претставата е во 20.00 часот, влез 150 денари, голема сала, а картите се во продажба на билетарата на Центарот. Комична опера во еден чин по либрето на Густаво Ваез. Првата...

Continue reading

Ревијален ватерполо натпревар во Охрид за хумани цели

Клубот за спортови на вода Охридски бранови 2008 Охрид, во соработка со ЈП Билјанини извори и Црвен крст Охрид Ви најавува ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер, на кој свое учество ќе земат ватерполисти-ветерани од Пливачките-ватерполо клубови Вардар-Скопје, Струга-Струга и Охридски бранови- Охрид. Клубот за спортови на вода Охридски бранови 2008 Охрид, во соработка со ЈП Билјанини извори и Црвен крст Охрид Ви најавува ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер, на кој свое учество ќе земат ватерполисти-ветерани од Пливачките-ватерполо клубови Вардар-Скопје, Струга-Струга...

Continue reading

опстина

Секретарот на општината возврати на пресот на СДСМ – Темата образование ја злоупотребуваат во политички цели

Секретарот на општината возврати на пресот на СДСМ –  Темата образование ја злоупотребуваат во политички  цели. СДСМ и нивните коалициски партнери темата  образование неосновано ја  експлоатираат за добивање на политички поени. Јавноста тоа ќе го препознае затоа што градоначаникот и оваа локална самоуправа постојано инвестира во образованието, истакна  Димитар Спасески секретарот на општина Охрид  реагирајќи на денешениот прес на СДСМ. Тој порача дека седниците на совет се место каде што се посочуваат и решаваат проблемите, а не на прес конференции  што значи бегање од состојбите. Секретарот...

Continue reading

Прва пол позиција за Ферари по цели три години

Германецот Себастијан Фетел (Ферари) ќе стартува од првата позиција на трката во Сингапур Себастијан Фетел по врнежливо време на патеката Марина Беј во Сингапур ја донесе првата пол позиција за Ферари по повеќе од три години, односно по трката за Големата награда на Германија во јули 2012 година, а оваа во Сингапур е прва оваа година на која не е прв некој од возачите на Мерцедес. Актуелниот светски првак и водечкиот во пласманот на возачи, Бритенецот Луис Хамилтон отствари само петто време, додека неговиот колега Германецот Нико Розберг беше шести. Од првиот ред, покрај Фетел ќе стартува Австралиецот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top