Tag: хуманитарен

Вечерва хуманитарен концерт во чест на Андреј Лаброски

Датумот е одбран симболично, бидејќи 16-ти е датумот на раѓање на Андреј. – Почитувани пријатели, другари и колеги, сите оние кои се почитувачи на ликот и делото на Андреј Лаброски со огромна чест и задоволство ве каниме да се собреме сите заедно да го одбележиме неговиот роденден. Иако него веќе го нема нека не води неговиот дух и неговата идеја за подобро утре за сите. Ги покануваме сите колеги музичари кои се во можност активно да земат учество во овој настан, бината е ваша.-велат од Aнсамбл „Билјана“, чиј член беше Лаброски. Настанот ќе се одржува на плажата во хотелот „Аквалина“ од 21:00...

Continue reading

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈАНОСКИ НА ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ВО ЦРКВАТА СВЕТА СОФИЈА

Градоначалникот Јован Стојаноски  го проследи концертот на  светски познатите уметници од Русија, Артем Науменко- флејта и Александар Синчук- пијано што синоќа се одржа во катедралната црква Св. Софија во Охрид. Градоначалникот Јован Стојаноски  го проследи концертот на  светски познатите уметници од Русија, Артем Науменко- флејта и Александар Синчук- пијано што синоќа се одржа во катедралната црква Св. Софија во Охрид. Организатор на настанот беше фестивалот Охридско Лето и истиот има хуманитарен карактер . Собраните средства ќе бидат наменети за охриѓанката Сара Настеска која веќе замина ...

Continue reading

Викендов во Охрид хуманитарен концерт на врвните руски уметници Синчук и Науменко

Директорката на Националната установа фестивал „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, вo недела, на 11 ноември во црквата „Света Софија“  со почеток во 19 часот ќе организира хуманитарен концерт на класична музика со врвните руски уметници пијанистот Александар Синчук и флејтистот Aртем Науменко. Директорката на Националната установа фестивал „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, вo недела, на 11 ноември во црквата „Света Софија“  со почеток во 19 часот ќе организира хуманитарен концерт на класична музика со врвните руски уметници пијанистот Александар Синчук и флејтистот Aртем Науменко. Тие ќе изведат...

Continue reading

ХУМАНИТАРЕН ХЕПЕНИНГ ЗА ПОМОШ НА САРА НАСТЕСКА

Со цел да и се помогне на Сара да ја врати златната насмевка на нејзиното лице и да се охрабри Виктор во неговиот јуначки гест, во училишната сала од ОУ „Григор Прличев“, во недела со почеток во 19 часот  се организира хуманитарен маскенбал по повод Halloween за учениците од осмо и деветто одделение и за средношколци од прва и втора година. Со цел да и се помогне на Сара да ја врати златната насмевка на нејзиното лице и да се охрабри Виктор во неговиот јуначки гест, во училишната сала од ОУ „Григор Прличев“, во недела со почеток во 19 часот  се организира хуманитарен маскенбал по повод Halloween...

Continue reading

Хуманитарен концерт по повод Денот на пролетта

Годинава по повод Денот на пролетта, Лајонс клубот од Охрид организиара Хуманитарен концерт. Учесници ќе бидат младите музички таленти од охридската гимназија со изведби на познати песни. Тие со нетрпение го чекаат утрешниот ден, бидејќи за едни тоa е можност да си го претстават својот талент, други сметаат дека со тоа допринесуват за културата на градот но најважно од се за сите, е тоа што ќе настапуваат за хуманитарна цел. Хуманитарен концерт по повод денот на пролетта. Настанот е во организација на Лајонс Клубот од Охрид. Младите музички таленти, соло изведувачи, хорот и оркестарот на охридската...

Continue reading

Црвениот крст од Охрид организира хуманитарен концерт за помош на самохрана мајка

Црвен крст Охрид во рамките на програмата Проект за хумани вредности, со цел да помогне на самохрана мајка од Охрид со две мали деца, ќе организира Хуманитарен концерт. Црвен крст Охрид во рамките на програмата Проект за хумани вредности, со цел да помогне на самохрана мајка од Охрид со две мали деца, ќе организира Хуманитарен концерт. Концертот ќе се одржи на 10 април, понеделник, од 20 часот во НУ Центар за Култура „Григор Прличев“ Охрид. На концертот ќе пеат повеќе охридски талентирани младинци, а дополнително за забавата ќе се погрижат Студиото за танц „Соната“ и комичарот Никола Тодороски. Влезницата...

Continue reading

rakometarki

Хуманитарен меч на стари и нови женски ракометни ѕвезди

На иницијатива на женските ракометни ветерани од некогашниот ракометен клуб „Отекс“ Охрид, а во рамки на одбележувањето на јубилејот 70 на Црвен крст на Р.Македонија, Црвен крст Охрид во соработка со ЈП „Билјанини Извори“ Охрид, организира хуманитарен ракометен натпревар помеѓу екипите Ветерани на РК Отекс и РК Моби Дик, Охрид. На иницијатива на женските ракометни ветерани од некогашниот ракометен клуб „Отекс“ Охрид, а во рамки на одбележувањето на јубилејот 70 на Црвен крст на Р.Македонија, Црвен крст Охрид во соработка со ЈП „Билјанини Извори“ Охрид, организира хуманитарен ракометен натпревар...

Continue reading

humanitaren koncert

Голем хуманитарен концерт за помош на поплавените жители

Познати музички имиња од Охрид и од македонската сцена,ќе ги забавуваат  охриѓани во Центарот за култура „Григор Прличев“. Целта е да се соберат што повеќе средства за помош на жителите од поплавените подрачја во земјава. Охрид дел од иницијативата за собирање на помош за жителите од поплавените подрачја во Република Македонија. Утре 8-ми февруари 2015 година во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе се одржи голем Хуманитарен концерт. Координаторот на концертот,  Дарко Мојсоски вели дека со организација на еден ваков хуманитарен концерт со настап на познатите музички имиња ќе се даде еден...

Continue reading

deca

Со средствата собрани од концертот „Од децата-за децата“, купени фотокопир и LCD проектор

Учениците од средното економско училиште заедно со учениците од гимназијата одржаа хуманитарен концерт од кој собраните средства беа наменети за осовременување на наставата во Св. „Кирил и Методиј“. Учениците од средното економско училиште заедно со учениците од гимназијата одржаа хуманитарен концерт од кој собраните средства беа наменети за осовременување на наставата во Св. „Кирил и Методиј“. Од акцијата “ОД ДЕЦАТА-ЗА ДЕЦАТА”- Уцениците си купија Нов фотокопир и Нов ЛЦД проектор со кои значително ке се олесни и подобри нивната настава. {loadposition content9}

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top