Tag: хрватска

Косовски автобус се преврте во Хрватска-10 загинати

Министерот за здравство на Хрватска Вили Берош, го посетил местото на несреќата во Славонски Брод каде утрово косовски автобус се преврте, при што загинаа 10 лица. Министерот кажа дека во автобусот имало и деца. Во автобусот имало 15 малолетници, едно девојче настрада – рече Берош. Помошникот Дамир Трут објасни детали околу состојбата на патниците: Севкупно имало 67 патници. Девет патници и еден возач загинаа на лице место. 44 патници се примени во болницата во Славонски Брод, и пружена им е лекарска помош. Осум од нив тешко се повредени, а досега четири се оперирани. 14 патници и еден...

Continue reading

Хрватска денес ни донира 10 000 дози „Астра Зенека“

Во рамки на принципот за солидарност на Еу, Хрватска денеска ни донира 10.000 дози од вакцината ,,Астра зенека„ Во рамки на принципот за солидарност на Еу, Хрватска денеска ни донира 10.000 дози од вакцината ,,Астра зенека“. Кога сме кај донациите и Русија за наредната недела најави дистрибуција на 10.000 вакцини ,,Спутник“. Во пресрет на донациите, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вакцините се безбедни и дека без одобрение на Агенцијата за лекови ниту еден лек нема да биде пуштен во промет. -Граѓаните треба да бидат спокојни. Ние аплицираме со соодветната документација која...

Continue reading

Голема акција на полицијата во Хрватска: Уапсен директорот на ХРТ

Најмалку пет лица се уапсени претпладнево во Загреб во голема акција на УСКОК и на полицијата која е сѐ уште во тек, јавуваат медиумите во Хрватска. Меѓу уапсените има и лица познати во јавноста. Меѓу нив се спомнува генералниот директор на Хрватската радио телевизија (ХРТ), Казимир Бачиќ, како и возачите и соработници во администрацијата на долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, кој почина неодамна. Акцијата е поради сомнение за економски криминал за време на поранешната градска администрација во Загреб. Сè уште не е познато како точно генералниот директор на ХРТ бил вклучен...

Continue reading

Трагедија во Хрватска: Детенце почина од топлотен удар во автомобил

Петгодишно дете починало во затворен автомобил во Хрватска. Безживотното тело на несреќното момче било пронајдено на паркинг на улицата Јовичева. Станува збор за петгодишно дете од Книн. Според хрватските медиуми, таткото, мајката и момчето утрово тргнале со автомобилот. Таткото, ја однел мајката на работа, а потоа, пред да замине на работа, морал да го однесе синот во градинка. Момчето сепак не стигнало во градинката. Се претпоставува дека таткото отишол на работа без да сфати дека момчето останало во автомобилот. Температурата во Книн во моментот на несреќата била над 28 целзиусови степени...

Continue reading

Индиски сој на коронавирус потврден во Хрватска

Во Хрватска во неколку случаи откриен е индиски сој на коронавирус, информираат од Хрватскиот институт за јавно здравје. Ива Пем Новосел од Хрватскиот институт за јавно здравје денес изјави дека во Хрватска, во неколку случаи е откриен индиски сој на коронавирус. Пам Новосел рече дека британскиот вид на вирус е најзастапен во Хрватска, но и дека индискиот сој е откриен и во неколку случаи.– Сојот во Хрватска е откриен пред неколку дена во Сплитко-далмациската жупанија, но ова се индивидуални случаи и нема причина за паника – рече Пем Новосел.  

Continue reading

Хрватска во шок: Ученици до смрт претепале професор

Цела Хрватска е на нозе откако четворица млади луѓе на возраст од 20 до 29 години до смрт го претепале 35-годишниот Нино Ченгиќ, професор по англиски јазик од средното Економско училиште во Вараждин. Како што пишува Jutarnji list, oд минута во минута кружат нови, неофицијални информации во градот за деталите за убиството. Професорот бил претепан до смрт од три млади момчиња и една девојка, кои безмилосно го удирале по главата и телото со дрвени палки и катанец со ланец. -По шпекулациите дека крвничкото тепање кое доведе до смрт на младиот професор може да има врска со убиството што неговиот...

Continue reading

Хрватска ги олеснува мерките, ќе бидат дозволени и свадби

Поради поволната епидемиолошка состојба, одлуката за олеснување на мерките против коронавирус во Хрватска ќе стапи на сила в петок. Хрватските медиуми пишуваат дека ќе бидат можни свадби до 120 лица. Услов ќе биде гостите да имаат негативен тест, да преболеле коронавирус во последните шест месеци или да се вакцинирани со две дози.Ограничувањето за собирање луѓе е зголемено од 25 на 100 лица. Отворена е можноста за работа на рестораните во затворени простории и укинато е ограничувањето поврзано со погреби. Собирите и свеченостите можат да работат до 23 часот, нема да има ограничување на бројот...

Continue reading

Најмалку шест лица загинаа во земјотресот што денеска ја погоди Хрватска

Во Петриња загина 13-годишно девојче, додека во селото Мајске Пољане во Глина загинале уште четири лица. Во Петриња куче најде жена под урнатините и нејзиното спасување е во тек. Во Петриња загина 13-годишно девојче, додека во селото Мајске Пољане во Глина загинале уште четири лица. Во Петриња куче најде жена под урнатините и нејзиното спасување е во тек. По затрупани луѓе се трага на уште три други локации, изјави директорот на хрватската цивилна заштита Дамир Трут, пренесува Хина.На терен се осум кучиња во потрага по настрадани под урнатините од земјотресот. Во разорениот земјотрес со јачина...

Continue reading

ПРЕТСТЕДАТЕЛКАТА АНГЕЛОСКА ОСТВАРИ РАБОТНИ СРЕДБИ ВО СЛОВЕНИЈА И ХРВАТСКА

Претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска, во периодот од 19 до 24 ноември беше во посета на Република Хрватска и Република Словенија. Посетата се реализира како дел од проектот „Зајакнување на општинските совети“, а делегацијата беше составена од претседатели на совети и советници од 13 општини. Претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска, во периодот од 19 до 24 ноември беше во посета на Република Хрватска и Република Словенија. Посетата се реализира како дел од проектот „Зајакнување на општинските совети“, а делегацијата беше составена од претседатели на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top