Tag: производи

Во Општина Дебрца ќе се отвори откупен пункт за земјоделски производи

Советот донесе одлука за спроведување на постапка за јавно наддавање за издавање под закуп на деловен простор во зградата – дом с.Требеништа, со намена за отворање на откупен пункт за земјоделски производи. Со јавниот повик, кој ќе биде објавен ќе се повикаат сите заинтересирани инвеститори за отворање на откупен пункт за земјоделски производи. Советот донесе одлука за спроведување на постапка за јавно наддавање за издавање под закуп на деловен простор во зградата – дом с.Требеништа, со намена за отворање на откупен пункт за земјоделски производи. Со јавниот повик, кој ќе биде објавен ќе се...

Continue reading

За празниците повеќе од 180 семејства од ранливите категории од Охрид ќе добијат хуманитарни пакети со прехранбени производи и средства за хигиена

Можеби здравствената криза ќе заврши, но социјалната криза трае и истата во периодот кој ни претстои поради пандемијата ќе се продлабочи. Во пресрет на велигденските и рамазанските празници, хумани луѓе од Охрид донираа прехранбени производи и средства за хигиена за ранливите категории на граѓани. Во деновите пред Велигден и Бајрам повеќе од 180 семејства од ранливите категории од Охрид благодарение на брендот „Охридски бисер Филеви“ и Лајонс Клуб „Десарети“ ќе добијат хуманитарни пакети со прехранбени производи и средства за хигиена, доволни да помогнат на едно четиричлено семејство во траење...

Continue reading

Најголемиот регионален малопродажен ланец за производи за домот Comodita Home отсега и во Охрид

Во сабота (27 март) Comodita Home го отвора најновиот продажен салон во Македонија, во Охрид. Големото отворање е закажано за 12 часот кога Comodita Home ќе ги отвори вратите за сите свои потрошувачи со големи изненадувања, подароци и попусти до 70% на целиот асортиман на производи. Продажниот салон е лоциран на Булевар Туристичка бр. 79, спроти Охридска банка. Во сабота (27 март) Comodita Home го отвора најновиот продажен салон во Македонија, во Охрид. Големото отворање е закажано за 12 часот кога Comodita Home ќе ги отвори вратите за сите свои потрошувачи со големи изненадувања, подароци и...

Continue reading

ЈП ГРАДСКИ ПАЗАР-Охрид издава под закуп продажно место-тезга за продажба на земјоделски производи

ЈП ГРАДСКИ ПАЗАР-Охрид издава под закуп продажно место-тезга за продажба на земјоделски производи, продажно место-тезга за продажба на јајца, продажно место-тезга за продажба на млеко и млечни производи и плац пред дуќан во Новиот Затворен пазар, мал плац, тезги за продажба на бижутерија и штандови за текстил. ЈП ГРАДСКИ ПАЗАР-Охрид издава под закуп продажно место-тезга за продажба на земјоделски производи, продажно место-тезга за продажба на јајца, продажно место-тезга за продажба на млеко и млечни производи и плац пред дуќан во Новиот Затворен пазар, мал плац, тезги за продажба на бижутерија...

Continue reading

Промоција и дегустација на дел традиционалните јадења и производи од околината на Белчишко Блато

Викeндов во селото Bелчишта, Општина Дебрца се одржа промоција на дел од традиционалните јадења и производи од околината на Белчишко Блато. Викeндов во селото Bелчишта, Општина Дебрца се одржа промоција на дел од традиционалните јадења и производи од околината на Белчишко Блато. Со почитување на протоколите и заштитините мерки за заштита од коронавирусот, вредните домаќинки од овој крај ги презентирраа домашните специјалитети како питулици, комати, козјо сирење, кисело млеко, мед со пита, разни сорти грав, тикви, пченкa. Белчишкото Блато (Сини Вирој) е едно од најголемите преостанати блата во...

Continue reading

Проширена листата со производи кои може да се плаќаат со картичката „Купувам домашно“

Граѓаните ќе може да купуваат облека, обувки, мебел, лекови. Може да плаќаат и услуги како на пример шишање, летување во хотел или кампирање. Од денес се проширува листата на продавници и услуги кои ќе се достапни за граѓаните со картичката „Купувам домашно“. Со новата уредба се додадени нови дејности и услуги. Граѓаните покрај храна, ќе може да купуваат лекови во аптеки, во продавниците за текстил, обувки, предмети од кожа, спортска опрема, продавници за книги и продавници за мебел, осветлување, производи за домаќинство. Може да платат и за фризерски услуги, во салоните за убавина и за други...

Continue reading

Се замрзнува цената на медицинските маски и ракавици, се укинува царината на 13 медицински производи, се забранува стечај, а туристичките агенции ќе добијат ваучери за откажаните аранжмани

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, Ковид-19. Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, Ковид-19. Како што информираше министерот Бектеши на Седницата на Владата на предлог на Министерството за економија беше донесена одлука за замрзнување на цените на потрошен медицински материјал, медицинска опрема и материјали, потоа беше донесена одлука за укинување на царината на 13...

Continue reading

Фармерите и малите производители ќе можат да ги пласираат своите производи до крајните потрошувачи

Притоа, ќе мора да ги исполнат соодветните хигиенски и безбедносни критериуми пропишани во новиот Правилник. Ова денес на прес конференција го промовираше Агенцијата за храна и ветеринарство. Правилникот е донесен во средината на минатиот месец, а ќе почне да се применува од почетокот на септември и има за цел малите производители легално да ги продаваат своите производи за кои ќе ги гарантираат барањата за безбедност на храната. -Фармерите и малите производители сега ќе можат да произведуваат производи од животинско потекло согласно условите што треба да ги исполнат и нема да зависат од откупувачите,...

Continue reading

Промовирани охридската цреша и еколошки производи од охридскиот регион

Промовирани охридската цреша и  еколошки производи од  охридскиот регион. Производителите имаа можност да ги изложат  производите кои носат ознака бренд со географско потекло и кои се одгледуваат во Охридско преспанскиот резерват. Лошиот пласман на црешата им предизвика главоболка на овоштарите кои  не пројавија голем интерес да  учествуваат на промоцијата. Eколошкото друштво Грашница организира промоција на охридски цреши, мед и пчелни производи, како и лековити билки заедно со здружението Охридска черешна, Охридското Пчелрско здружение и собирачите на лековити растенија. Во охридската чаршија...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top