Tag: производителите

Производителите на храна со слаби познавања од земјоделието

Производителите на храна со слаби познавања од земјоделието. Пчелари, овоштари, рибопроизводители и претставници од бизнис секторот ќе разменуваат знаења и искуства за да се надминат слабостите и проблемите во агросекторот. Решавањето на проблемите ќе значи подбро и подоходовно производство и поголема заработка. На обуката која во таа насока ја организира земјоделската задруга Агро Фаланга во соработка со Сојузот на микрофинансиски  органзиациии и штедилниците, Можности, Хоризонти и Флум. Обуката е дел  проектот „Инклузија и иновација во микрофинансирањето“  е финансиран од УСАИД,  а го спроведува...

Continue reading

pazar

Органското производство на храна сеуште „ баук“ за охридските земјоделци

Органското производство на храна сеуште „ баук“ за охридските земјоделци. Во охридскиот реон засега пчелар од Трпејца е  единствен сертифициран производител на органска храна. Интерес за ваков начин на производство покажуваат и други  земјоделци, овоштари и сточари, но тешко се одлучуваат на таков чекор. Заинтересираните  денес имаа можност да го дознаат  процесот како да  станат производители на органскa храна. Тоа им го овозможија од  секторот за локален економски развој и канцаларијата за поддршка во земјоделството, при Локалната самоуправа.   „ Интересот е голем. Секојдневно се јавуваат...

Continue reading

Еве што кријат производителите на автомобили

Интересни резултати од истражувањето Интерсни резултати покажало новото истражување кое го спровело меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека континуирано расте јазот помеѓу податоците за потрошувачката на гориво која ја даваат производителите и вистинската потрошувачка”, рекол лидерот на европската филијала на ICCT за германскиот весник Der Spiegel. ICCT анализирал податоци, користејќи ги водечките европски портали, на повеќе од 500.000 возила кои се движат по европските патишта. Анализата на податоците на популарната германска страница spritmonitor.de покажала...

Continue reading

Еве кои правосмукалки ги забранува ЕУ од 1 септември

Целта е да се зголеми еколошката свест Европската унија најавува дека од 1 септември ќе го забрани производството на правосмукалки кои имаат мотори посилни од 1.600 W. Целта е, како што велат, да се зголеми еколошката свест. Но, како што се чини, на листата на забранети правосмукалки ќе се најдат пет од седум најпродавани правосмукалки, со оглед на тоа дека снагата ги преминува овие граници. Оваа одлука, пишува Daily Mail, ги разлути производителите. Тие сметаат дека слабите правосмукалки нема да бидат енергетски ефектни, туку спротивно, нема да го постигнуваат посакуваниот ефект при чистењето....

Continue reading

Јапонците се погрижиле за осамените

Сите оние кои не можат да најдат девојка, нема повеќе да бидат осамени Една јапонска компанија направила толку реални кукли за секс што на прв поглед е невозможно да се каже дали станува збор за жена или кукла. Иако се занимаваат повеќе време со производство на кукли за секс, сепак го подигнале нивото на нова граница. Новата колекција на кукли е направена од најквалитетен силикон и со кожа скоро идентична на човечката. Куклите се викаат “Dutch Wives” што на јапонски е синоним за кукла за секс, а производителите велат дека –  “кога еднаш ќе купите наша кукла, повеќе нема да посакате права...

Continue reading

cihgari

Ама и цигирате поскапи од утре

Марлборо и Бренд поскапуват за 5 денари, Рондо за 3 – еве ги новите цени на цигарите кои ќе важат од утре. Цигарите од утре поскапуваат како резултат на зголемувањето на акцизата. Додека дел од производителите не ги откриваат деталите, државниот тутунски комбинат од Прилеп веќе ги утврди новите цени. Сите брендови на компанијата поскапуваат за пет денари, освен Рондо кој поскапува за три. Тоа значи дека Бренд отсега наместо за 50 ќе се продава за 55 денари, а за исто толку ќе поскапат и Сан Слимс, Еуропа, 19, Филтер Ориентал и Та2. За 5 денари поскапува и Марлборо. Од менаџментот на ТК...

Continue reading

jagnesko

За Велигден наместо јагнешко свинско на трпезите

Граѓаните за Велигден се повеќе се одлучуват да купат неколку килограми свинско одколку јагнешко месо. Причона за тоа е нискиот стандард на охриѓани и високите цени на јагнешкото. На трпезата неизоставен дел се и велигденските јаца.   Охриѓани забрзано се подготвуваат за престојните велигденски празници. Овој најголем христијански празник се карактеризира со богата трпеза, со јагнешко и со вапцани јајца. Но, длабочината на џебот на граѓаните за жал  не дозволува еден пристоен Велигденски ручек со своето семејство. Производителите на јајца велат дека и покрај нискиот стандард граѓаните купуваат....

Continue reading

Windows 8.1 бесплатен?

Во пакет и Микрософт апликациите и услуги Ако не можете да ги убедите луѓето да го купат вашиот оперативен систем, зошто да не им го понудите бесплатно, пренесува австралискиот портал Gizmodo. Токму тоа го размислуваат, спрема некои шпекулации, во компанијата Микрософт кои наводно работат на експерименталната верзија на оперативниот систем Windows 8.1 со пребарувачот Bing, а во пакет би требало да одат и клучните апликации и услуги на Микрософт, чие ажурирање ќе биде бесплатно или ќе се наплатува по многу ниски цени.   Постојат и шпекулации дека најновиот оперативен систем би можело да им се...

Continue reading

Прети недостиг на чоколадо

Поголема потрошувачка, помалку производство Во следните седум години заради поголема побарувачка, светот ќе остане без какао затоа што нема доволно производство и се помалку плантажи за какао. Цената на какаото на почетокот од годината се зголемила за 9%, а дури 40% во последната година. Заради поголемата побарувачка која производителите не можат да ја задоволат, пренесува Фигаро. “Побарувачката на чоколадо во светот непрестано расте поради непрестаниот раст на потрошувачи од земјите во развој. Производителите од цел свет настојуваат да призведат доволно какао како би се задоволила потребата...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top