Tag: примероци

книга

Охридската библиотека доби пет примероци од книгата „Можеш и ти“

По повод денот на сесловенските просветители  браќата Кирил и Методиј, Адора инженеринг и фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец, донираа неколку примероци од книгата „Можеш и ти“ 60 години Ванчо Чифлиганец во охридската  библиотека.   Донирани пет примероци од книгата „Можеш и ти“ од авторот Венко Андоновски на охридската библиотека „Григор Прличев“. Се работи за биографска книга за проф. д-р Ванчо Чифлиганец, познат стопанственик и успешен бизнисмен, своевиден прирачник за деловниот успех за сите оние кои се на почетокот на својот професионален пат. Читајќи ја оваа биографија уште еднаш се...

Continue reading

brosura

600 примероци од луксузна фотоброшура ќе ги промовираат убавините на градот пред високите делегации

Оваа брошура во себе содржи убави фотографии од градот и соодветни приказни кои на еден поетски начин ги претставуваат знаменитостите, историјата и легендите за Охрид. 600 примероци од ексклузивна книга ќе ги потсетуваат високите претставници и делегации на убавините на Охрид. Оваа луксузна фотоброшура за Охрид веќе е испечатена и станува збор за комплетно авторска творба, односно сите фотографии и целокупниот текст се авторски дела на печатарската куќа Идеа плус од Скопје која е условно „виновна“ за оваа промотивна фотоброшура. „Целта на оваа фотоброшура или бела книга е да биде делена на високи...

Continue reading

Sony слави 20 години на PlayStation

Првата конзола на PlayStation продадена во повеќе од 100 милиони примероци На денешен ден во 1994 година Sony ја претстави својата прва PlayStation конзола. Цената изнесуваше околу 400 долари и до 2006 година е продадена во нешто повеќе од 100 милиони примероци и е најпродавана конзола на сите времиња. Компанијата исто така ги има претставено и низа на други конзоли како што се PlayStation 3, преносливите конзоли PSP, PSP Go и PlayStation Vita. Кон крајот на 2013 година пуштена е во продажба PlayStation 4 која во првите 24 часа на американскиот пазар е продадена во преку еден милион примероци...

Continue reading

listerija

Засилени контроли поради појавата на бактеријата листерија

Појавата на смртоносната бактерија листерија ги испаничи граѓаните.  Од Центарот за Јавно здравје од Охрид велат дека редовно го контролираат квалитетот на храната.  Агенцијата за храна пак, почнува со вонредни контроли во сите поголеми производствени погони за храна и магацини за чување и дистрибуција на храна, од каде ќе се земат примероци за анализа поради појавата на оваа бактерија. Граѓаните деновиве во паника поради појавата на смртоносната бактерија листерија од која за еден месец се заразија седум, а починаа три лица. Бактеријата може да ја има во месото и млекото, пастеризирано и непастеризирано,...

Continue reading

Итна експедиција поради дупка во Земјата

Мистерија на полуостровот Jamal На полуостровот Jamal се појавила 79 метри широка дупка, а руските научници организирале итна експедиција која треба да пристигне во Сибир и да ја истражи мистериозната дупка која одеднаш се појавила во тој дел на земјата. Како што пишува Daily Mail, на полуостровот Jamal се отворила 79 метри широка дупка, а причините за тоа сеуште не се знаат. Веќе се појавиле теории на заговор спрема кои тврдат дека причината е НЛО. Сепак, повеќе веројатно е дека причина за отворање на дупката е глобалното затоплување поради кое гасот пробил на површината и предизвикал експлозија. Некои...

Continue reading

Исчезнати 2300 примероци на смртоносен вирус

Исчезнати 26 кутии со SARS Францускиот институт Луј Пастер признал дека од нивниот магацин пред извесно време исчезнале 26 кутии со 2300 примероци на смртоносниот вирус SARS, пренесува Euronews. Неверојатното исчезнување е откриено при рутинска контрола на магацинот. Од институтот смируваат со тврдењата дека нема опасност по здравјето на луѓето бидејќи исчезнатите примероци немале никаков инфективен потенцијал. Интерната истрага траела околу два месеци, а потоа институтот ја известил националната регулаторна агенција за лекови и здравствената сигурност (MSNA) за случајот. MSNA веднаш покренала...

Continue reading

otcet

Брошура – Отчет на досега сработеното

Брошурата Отчет за работата на градоанчалникот и Локалната Самоуправа на Охрид во неколку илјади примероци деновиве ќе биде дистрибуирана до граѓаните. Денес и официјално градоначалникот Никола Бакрачески го презентира отчетот. Презентирана  отчетот на градоначалникот Никола Бакрачески. 72 наслови и 100 активности на 50 страни, содржи печатеното издание на отчетот за дел од активностите и дел од реализираните проекти на градоначалникот на општина Охрид, Никола Бакрачески, во периодот  април-декември 2013 година. Во отчетот се нотирани деловите од функционирањето на Локалната Самоуправа кои се...

Continue reading

Мона Лиса

Наскоро ќе биде откриена тајната на „Мона Лиза“

Експертите се на чекор од идентификување на дамата која стои на една од најпознатите слики на Леонардо да Винчи. Експертите се на чекор од идентификување на дамата која стои на една од најпознатите слики на Леонардо да Винчи. Во тек е ДНК тестирање на коските кои можеби и’ припаѓаат на Лиза Герардини, за која се верува дека била моделот на Леонардо да Винчи. Историчарот Силвано Винсенти земал примероци од костурот и ги споредувал со ДНК примероци од членови на семејството Герардини. Доколку примероците се согласат, Винсенти ќе направи 3D реконструкција на лицето на Мона Лиза, пишува Daily...

Continue reading

li-fi

„Li-FI“ светилки, од каде ако не од кинеската кујна

Група на кинески научници од Шангај Универзитетот добија интересна идеја: Светилка која произведува сопствен Wi-Fi сигнал. Група на кинески научници од Шангај Универзитетот добија интересна идеја: Светилка која произведува сопствен Wi-Fi сигнал. Технологијата е наречена Li-Fi, а прототипот работи подобро од просечната интернет поврзаност во Кина. Научниците со поставување на 4 компјутери во близина на Li-Fi светилката, откриле дека сите се поврзани на интернет преку користење на светлосните фреквенции наместо вообичаените радио бранови. На светилките е вграден микрочип кој произведува сигнал,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top