Tag: претседател

ОО СДСМ Охрид доби нов претседател и ново раководство

Синоќа генералниот секретар на #СДСМ, Љупчо Николовски присуствуваше на изборна конференција на ОО СДСМ Охрид, по која општинската организација доби нов претседател и ново раководство. Владата и локалната самоуправа предводена од СДСМ во Охрид и градоначалникот Константин Георгиевски покажаа што значи вистинска грижа за Охрид. Последна потврда за тоа е и одлуката на Комитетот на УНЕСКО, Охрид да не биде впишан во листата на светско наследство во опасност, што е признание за нашата посветеност да го зачуваме и унапредиме квалитетот на живот во овој регион, стои на фејсбук страната на СДСМ Охрид. СДСМ...

Continue reading

На 9-ти јуни седница за разрешување на албанскиот претседател

Седницата за разрешување на албанскиот претседател Илир Мета ќе се одржи на 9 јуни. На седницата ќе се расправа по извештајот на парламентарната анкетна комисија, која од 7 мај прибираше докази, по што претседателот Алкет Хисени, информираше дека е утврдено дека шефот на државата ги прекршил уставните надлежности. Според комисијата, претседателот Мета дури 16-пати ги прекршил уставните надлежности, пред и по парламентарните избори на 25 април, што главно било утврдено од процената на неговите изјави и објави во медиумите и на социјалните мрежи. Гласањето за разрешување на шефот на државата,...

Continue reading

Ѓорги Трпчески останува претседател на Здружението на пензионери на Охрид и Дебрца

Ѓорги Трпчески и понатаму останува претседател на Здружението на пензионери на Охрид и Дебрца. По едномесечните избори на кои учествуваа околу 800 делегати повторно го избраа досегашниот вршител на оваа функција. Од здружението велат дека овие избори биле транспарентни и организирани на највисоко ниво. Ѓорги Трпчески останува претседател на Здружението на пензионери на Охрид и Дебрца и на Извршниот одбор. По едномесечните избори на кои учествуваа околу 800 делегати повторно го избраа досегашниот вршител на оваа функција. За негов заменик избран е Живко Наумоски, а за секретар на Собранието и...

Continue reading

Сашо Донев, новиот претседател на ОК Вмро Дпмне најави внатрешна консолидација во партијата

Сашо Донев, новиот претседател на ОК на Вмро Дпмне најави внатрешна консолидација и обединување на сите структури во партијата. Отворени се да ги слушнат потребите, проблемите и предлозите на граѓаните. Донев посочи дека новиот тим на раководството имa  компетентни луѓе кои во секој момент остро може да се спротивстават на како што рече, „ненародната власт“. Новиот претседател на ОК на Вмро Дпмне, Сашо Донев на прес конференција имаше обраќање во кое ги најави приоритетите на раководството на партијата. Довербата која ја добив од партијата за мене е поттик и можност заеднички да работиме, потпирајќи...

Continue reading

Ресул Каба избран е за претседател на Совет на град Струга

Советот на општина Струга денес ја одржа првата конститутивна седница. На седницата беа верификувани мандатите на новоизбраните членови на Советот, а за претседател на Советот е избран ресул Каба од советничката група на ДУИ. Ресул Каба избран е за претседател на Совет на град Струга. Денес во оваа општина беше конституиран градскиот Совет. Верификациската комисија на сите 27 советници им ги врачи мандатите врз основа на уверенијата добиени од Општинската изборна комисија. За новоизбраниот претседател на Советот Каба, доверената функција е можност да придонесе за развој, посветла иднина и просперитет...

Continue reading

Живка Ангелоска е новиот претседател на советот на град Охрид

Живка Ангелоска е новиот претседател на советот на град Охрид. Ангелеска која е од редовите на СДСМ,  беше изгласана со 12 гласа ЗА. За неа гласаа советниците од коалицијата предводена од СДСМ, освен советникот Филип Јованоски кој се воздржа од гласање и од коалицијата ДУИ, Алијанса за Албанците и БЕСА. На денешната седница беа формирани и 13те комисиии кои се дел од Советот на општината. Живка Ангелоска од коалицијата предводена од СДСМ, е новиот претседател на совет. Ангелеска беше изгласана за прв човек на советот со 12 гласа ЗА. За неа гласаа советниците од коалицијата предводена од СДСМ,...

Continue reading

Џафери отпечатен како претседател

Доцна синоќа печатницата „Графички центар“ го отпечати новиот број на „Службен весник на РМ“, а во него и одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, пренесува порталот „Фактор“. Доцна синоќа печатницата „Графички центар“ го отпечати новиот број на „Службен весник на РМ“, а во него и одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, пренесува порталот „Фактор“. Денеска одлуката и официјално ќе биде објавена во „Службен весник“. Со оглед на тоа дека веќе утре има судско рочиште за отворање на стечајна постапка за „Графички центар“, ова ќе биде и последното отпечатено...

Continue reading

Макрон, нов претседател на Франција

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон синоќа им се обрати на своите приврзаници пред музејот Лувр во Париз со звуците на химната на Европа. Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон синоќа им се обрати на своите приврзаници пред музејот Лувр во Париз со звуците на химната на Европа. Тој пред неколку илади луѓе вети дека ќе стори се французите да немаат причина да гласаат за екстремните опции. „Европа и целиот свет не гледаат. Тие од нас очекуваат насекаде да го браниме духот на светлината“, изјави Макрон кој беше придружуван од неговата сопруга Брижит. Тој веднаш по објавувањето...

Continue reading

100 години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров

Денес во Македонија се одбележуваат 100 години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров. Киро Глигоров е роден во Штип во 1917 година. Дипломирал право на белградскиот Правен факултет. Во текот на Втората светска војна, претседателот Глигоров учествувал во борбата против фашистичките сили и бил секретар на Иницијативниот комитет за формирање на АСНОМ. Бил на повеќе важни политички и економски функции во СФР Југославија и во Сојузот на комунистите на Југославија. По независноста на Македонија, Глигоров во јануари 1991 година беше избран за прв претседател на државата....

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top