Ознака: правила

Нови правила во ракометот веќе на Олимписките игри во Рио

Post Views: 0 “Целта на овие промени е развојот на ракометот во уште поатрактивен спорт”, соопшти IHF која ги тестираше новите правила на светските првенства на помладите категории. Наводно реакцијата на ракометарите била позитивна, па сениорите за прв пат по новите правила ќе заиграат од август месец. Оваа одлука е донесена во ноември, но сега се објавени детали за пет нови правила меѓу кои за жал го нема она за ограничување на нападот со семафор. –Седми играч во поле – Се дозволува седмиот играч во поле, кога го менува голманот, да не носи маичка за маркер и во тој...

Continue reading

Нови правила на српскиот авиопревозник

Post Views: 0 На летовите на Ер Србија во иднина ќе важат нови правила за превоз на багаж, усогласени со стандардите на европските авиопревозници, соопштено е од оваа компанија. Имено, наместо досегашниот концепт по тежина, на летовите на Ер Србија во иднина ќе се применува концептот по парче предаден багаж. Во соопштението се наведува дека патниците од 1-ви мај 2014 година ќе можат во економска каласа да превезат еден багаж со максимална тежина од 23 килограми, а во бизнис класата два багажа со тежина од 32 кг. поодделно. Генералниот директор на Ер Србија Дане Кондиќ рекол...

Continue reading

Од денес стапуваат на сила новите правила за влез во објекти

Post Views: 0 Од министерството за здравство информираа дека почнувајќи од денес за влез во угостителските објекти, затворените шопинг центри и други објекти од затворен тип е потребно сертификат за извршена имунизација, со две дози на вакцина против заразната болест ковид-19 или сертификат за прележан ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето. Инаку, досега за влез во објекти беше доволна една примена доза од вакцината против ковид-19. Експертите сметаат дека одржувањето на социјалната дистанца и носењето на заштитна опрема и одржувањето на хигиената...

Continue reading

Аргентина казнета пред финалето на Светското првенство

Post Views: 0 Меѓународната фудбалска федерација ја казни репрезентацијата на Аргентина со 336.000 долари бидејќи нејзините фудбалери не дошле на четири новинарски конференции за време на Светското првенство во Бразил. Дисциплинската комисија на ФИФА навела дека Аргентина ги прекршила медиумските правила со недоаѓање на конференциите за новинари по натпреварите со Нигерија, Швајцарија, Белгија и Холандија, каде беше присутен само селекторот Alejandro Sabella. Аргентина во Рио де Жанеиро ја очекува финале на Светското првенство против Германија. {loadposition content9}

Continue reading

Правила за користење

Post Views: 0 Правила за користење на веб страницата Oвие правила за користење стапуваат на сила на 01.08 2021 Добредојдовте на веб-страницата tvm.mk во сопственост на Друштво за интернет медиуми Портал ТВМ Охрид, во понатамошен текст – Портал ТВМ. Со користење на кој било дел од порталот “tvm.mk”, автоматски ги прифаќате сите тековни правила за употреба. Од корисниците се бара редовно да ги читаат правилата за употреба и се смета дека корисниците континуирано го користат порталот „tvm.mk“, или кој било дел од него, во секое време се запознаени со тековните...

Continue reading

party

ЕУ им ги забрани на децата балоните за дување

Post Views: 0 Новите правила на Европската Унија (ЕУ) за безбедност на децата го забрануваат користењето на бројни детски играчки. Меѓу останатите, балоните за дување, како и омилените свирчиња кои се одмотуваат во форма на долг хартиен јазик. За сите деца, помлади од осум или 14 години, самостојното свирење или дување балони нема да биде дозволено. Децата под осумгодишна возраст не смеат да дуваат балони без надзор на возрасно лице, бидејќи тие би можеле случајно да ги проголтат и да се задушат.Забавните игри со магнети ќе станат минато, бидејќи се забрануваат поради...

Continue reading

Нови правила за влез во угостителските објекти

Post Views: 0 Владата на Македонија на редовната 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе следните заклучоци: – Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот. – Се дозволува работа на барови и ноќни клубови – дискотеки, како и на угостителските објекти кои се регистрирани за прослави (веселби, свадби, родендени, крштевки и слично)...

Continue reading

logo

ФИБА повторно ги менува правилата

Post Views: 0 На состанокот на Извршниот одбор на ФИБА во Барселона, се донесени одлуки кои се однесуваат и на промена на официјалните правила на кошаркарската игра. Како што се нагласува, во не баш деталното соопштение на оваа тема, светската куќа на кошарката од 1-ви октомври 2014-та година ќе воведе две новини. Имено, националните селекции во иднина нема да мора на своите репрезентативци да им доделуваат броеви од 4 до 15, туку ќе можат да употребуваат и други решенија со две цифри. Најавено е и дека ќе биде зголемена употребата на телевизиското видео, иако без новиот...

Continue reading

patiki

Патиките на Федерер, непожелни во Вимблдон

Post Views: 0 Едно од строгите правила на Гренд слем турнирот во Вимблдон е тоа што опремата на играчите мора да биде бела, но еден мал детаљ од патиките на Федерер му направи проблем. Организаторите не можеа да му прогледаат низ прсти дури ни на 7-кратниот освојувач на турнирот, па му наредија на Федерер да ги смени патиките со портокалов ѓон. Според строгите правила, производителите на облека мора да пријават каква опрема ќе носат тенисерите кои се нивни заштитни лица и тоа 90 дена пред почетокот на турнирот, но ова правило не важи за производителите на патики. {loadposition...

Continue reading

Пет основни правила за користење на клима уред

Post Views: 0 Целта на вградување на клима уредот во просториите е да осигура попријатни животни и работни услови, но нивното користење може да има и негативни последици кои можат лесно да се избегнат доколку се придржувате на овие пет основни правила.–Разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура не смее да биде превисока, поточно поголема од 7 до 10 степени, а во спротивно организмот не може во краток период да се прилагоди на промената на температурата и доаѓа до шок на организмот кој влијае негативно на здравјето. Долготрајно изложување на ладно влијае...

Continue reading

Авиокомпаниите со нови правила за рачниот багаж

Post Views: 0 Меѓународното здружение на воздухопловен превоз (IATA) одреди нови, значително помали димензии за рачниот багаж кој може да се внесува во авионот. Многу превозници, вклучувајќи ја и Lufthansa, најавиле интересирање за оваие насоки на IATA.Сите кои летаат знаат каква борба се води за просторот за багаж над седиштата на авионот, особено во зима кога треба таму да се смести и капутот, па последните патници кои ќе влезат во авионот скоро и да немаат шанса нешто да стават во тој простор.На конференцијата на IATA, која се одржа во Мајами, се одредени нови насоки...

Continue reading

f1

Промена на правилата во Ф1

Post Views: 0 Светската автомобилска федерација (ФИА) веќе го одобрила новиот систем,според кој бодовите се распоредени: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1.Комисијата на Формула 1,која ја сочинуваат тимовите и сопствениците,ги усогласи промените на спортските и техничките прописи вчера и тие треба да се најдат пред Светскиот совет за авто-мото спорт. Советот треба да донесе одлука во рок од 48 саати. Правилата за пнеуматиците треба да бидат така променети што сите возачи кои во квалификациите ќе се пробијат до последната рунда,наредниот ден трката треба да ја почнат со истите гуми. Исто...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top