Tag: полиција

Критики за охридската полиција

Наш сограѓанин ни испрати слики со кои упатува критики до охридската полиција. Сликите ни ги прати наш сограѓанин кој вели: -Не помагаат ниту жардинерите, ниту столбчињата, ниту пак бележана сообраќајница за некултурен народ. Работи ли нешто охридската полиција на овој дел од градот?!

Continue reading

Охридската полиција со засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници

Помеѓу 1 и 2 мај нема да има полициски час.  Но затоа полицијата и инспекциските служби ќе имаат засилени контроли на терен. Од СВР Охрид апелираат секој поединец да води грижа пред се за своето и здравјето на најблиските со почитување на заштитните мерки. Засилени контроли за време на Велигденските и Првомајските празници.  Најголем акцент ќе биде ставен на почитување на мерките и протоколите за заштита од заразни болести.  Самостојно,  но и заедно со инспекциските служби  ќе се врши контрола и во угостителските објекти. Од полицијата апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките да се носи...

Continue reading

Езерската полиција доби нови глисери

2 глисери се набавени од сопствени средства од буџетот на МВР во вредност од 8 милиони денари а како донација од Република Чешка полицијата доби уште два глисери и еден гумен патролен чамец. 5 пловни објекти со комплетна опрема доби езерската полиција со што се зајакнуваат капацитетите за заштита на државната граница на Охридското езеро. 2 глисери се набавени од сопствени средства од буџетот на МВР во вредност од 8 милиони денари а како донација од Република Чешка полицијата доби уште два глисери и еден гумен патролен чамец. На промоцијата на пловните објекти во Полициската станица за граничен...

Continue reading

Сообраќајната полиција ќе врши интензивни контроли

Сообраќајната полиција,  во услови на зголемена фрекфенција во сообраќајот на целото подрачје на СВР Охрид, ќе врши интензивни контроли со цел подигнување на сообраќајната превенција и намалување на ризиците во сообраќајот. Полицијата ќе ги опоменува сите учесници во сообраќајот но и ќе казнува при констатирани неправилности. Во услови на зголемена фрекфенција во сообраќајот на целото подрачје на СВР Охрид, од секторот најавуваат интензивни контроли.Портпаролот на секторот укажува на потребата од крајна внимателност при управувањето на патничките и други моторни возила, почитување на пропишаната...

Continue reading

СВР Охрид го одбележа 7 мај Денот на Македонската полиција

Полициски службеници на граѓаните од регионов им поделија пакети заштитна опрема. При ота ги потсетија граѓаните за задолжителната законска обврска и препораките за носење и користење заштитни маски како најпотребно средство во одбрана од Корона вирусот. СВР Охрид го одбележа 7 мај – Денот на македонската полиција со превентивна кампања. Посветена на граѓаните и подигнување на јавната свест за потребата од поодговорно однесување за заштитата од ширењето на вирусот “COVID 19“ и придржување до одредбата за задолжително носење заштитни маски, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид. „Претпладнево,...

Continue reading

Охридската полиција спроведе зајакнати акциски контроли во сообраќајот на целото подрачје на СВР Охрид

Од СВР со апаел до сите учесници во сообраќајот,да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација, се со цел да го дадат својот придонес за подобрување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот. Со цел подигнување на степенот на безбедност во сообраќајот и доследно почитување на одредбите од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата, изминатиов викенд охридската полиција спроведе поинтензивни акциски контроли. Поради управување со моторни возила под дејство на алкохол, прекорачување на брзината на движење, беа исклучувани лица...

Continue reading

Охридската полиција заплени 7500 парчиња пиротехника во дом на охриѓанец

Униформирани полициски службеници но и службеници од криминалистичката полиција постојано се на терен  со цел да се елиминира нелегалната пиротехника и да се оневозможи таа да дојде до рацете на купувачите, пред се децата. 7435 парчиња нелегални пиротехнички средства заплени охридската полиција. Пиротехниката била пронајдена во домот на 31 годишен охриѓанец на улицата „Ристо Чадо“ кој заработи кривична пријава за “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. „Станува збор за активност која е реализирана во текот на вчерашниот ден по предходни одлични оперативни...

Continue reading

Успешна акција на граничната полиција на Ќафасан

На 11-ти ноември оваа година, околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, граничната полиција Регионален центар Запад, пронајде и одзеде две торби со 46 пакувања опојна дрога Марихуана, со вкупна тежина од 50 килограми. На 11-ти ноември оваа година, околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, граничната полиција Регионален центар Запад, пронајде и одзеде две торби со 46 пакувања опојна дрога Марихуана, со вкупна тежина од 50 килограми. На местото каде се пронајдени двете торби, извршен е увид по што, истите се подигнати...

Continue reading

Од утре овластени лица и полиција на рампите

Проектот со редуцирање на сообраќајот и ограничувањето на влезот во стар град со рампи е добро решение и во иднина ќе се работи на негово подобрување, велат од локалната и најавуваат од утре присуство на овластени лица и полиција на рампите. Велат дека го разбираат револтот кај дел од граѓаните и апелираат на смиреност и почитување на сообраќајните прописи и правила. Локалната самоуправа работи во интерес на сите граѓани и во таа насока ги носи решенијата. Проектот со редуцирање на сообраќајот и ограничувањето на влезот во стар град со рампи е добро решение и во иднина ќе се работи на негово...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top