Tag: позитивни

658 пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во болниците низ земјава

Моменталниот број на пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 658 и има околу 415 празни болнички кревети во ковид-центрите, соопшти Министерството за здравство. Моменталниот број на пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 658 и има околу 415 празни болнички кревети во ковид-центрите, соопшти Министерството за здравство. Од нив, 254 се во Скопје, каде што во изминатите 24 часа се примени 27 нови пациенти поради...

Continue reading

Позитивни ефекти дал проектот „Ваш Реонски општинар“

Во текот на седум месечното функционирање на проектот оформени се над стотина предмети од страна на општинските стручни служби. Граѓаните најчесто поднесувале забелешки и барања за решавање на нивните комунални и инфраструктурни проблеми. Општина Охрид има оформено 128 предмети за забелешки, поплаки или предлози од граѓани добиени со проектот „Ваш Реонски општинар“. Мобилните тимови од Локалната самоуправа на повик на граѓани излегувале на терен каде им биле предочени пред се комунални проблеми, информира Томе Џамтоски, портпарол на општина Охрид. „Одговорено е на сите барања на граѓаните за...

Continue reading

Шеесеттина здравствени рaботници од охридско струшкиот регион позитивни на корона

Шеесеттина здравствени работници од охридско струшко се позитивни на корона вирусот. Во Охридската болница моментално  има 20  заболени доктори, медицински сестри и болничари   и уште толку во изолација. Шеесеттина здравствени работници од охридско струшко се позитивни на корона вирусот. Во Охридската болница моментално  има 20  заболени доктори, медицински сестри и болничари   и уште толку во изолација. Во струшката се околу десеттина, исто толку  во Заводот за дијализа во Струга , во специјалната болница за кардиологија „Свети Стефан“  пет медицински лица се позитини на корона.  Во болницата ...

Continue reading

Во јавноста незаконски протекуваат списоци со лица позитивни на вирусот

Од Центарот за јавно здравје тоа го осудуваат и уверуваат дека информациите не излегуваат од нивната установа. Министерството за здравство најави брзи тестови кои сеуште ги нема во Охрид. Епидемиолошката состојба со ковид 19 во Охрид е сложена и загрижувачка како и во целата земја. Секојдневно има двоцифрена бројка која има тенденција на зголемување, вели Сашо Точков, директор на ЦЈЗ. Во јавноста кружат списоци со имиња и презимиња на граѓани со позитивен тест на корона вирусот. Објавувањето на такви списоци  се кривично дело. Точков го осудува таквото протекување на информации кои кружат на...

Continue reading

МОН: мал е бројот на ученици и наставници позитивни на COVID-19

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со COVID-19. Министерството за образование и наука (МОН) информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со COVID-19. -Согласно овие податоци, може да се заклучи дека протоколите се ефикасни во намалување на ризиците за ширење на вирусот. Наставата продолжува да се одвива непречено, следејќи ја веќе утврдената динамика и организација. Според извештаите кои училиштата секојдневно ги доставуваат...

Continue reading

3ца позитивни на вирусот и 4ца излекувани во Охрид во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид 19 од кои по 3 нови случаи во Охрид и Струга. Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид 19 од кои по 3 нови случаи во Охрид и Струга.Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од кои 4ца од Охрид. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867,...

Continue reading

Само 4 лица во Охрид позитивни на Ковид 19 побарале да гласаат од дома

Право на глас од дома побарале и 64 лица хронично болни и немоќни. За да им го овозможи правото на гласање на болните од ковид 19 се формирани два тима избирачки одбори составени од медицински лица кои ќе го спроведат гласањето во домашни услови. Утре на полноќ истекува рокот за пријавување во ОИК за гласање на лица болни од ковид 19, лица во самоизолација , немоќни, хронично болни и лица во затвор и во домашен притвор. До ОИК пристигнале 64 барања од лица со хронични болести, а само 4 лица со Ковид 19. Во СВР Охрид на територија на општина Охрид контролираат 244 лица за кои Државниот санитарен...

Continue reading

Тринаесет нови позитивни случаи и едно починато лице од Ковид 19

Градот две недели се соочува со неповолна   состојба со вирусот. Од ЦЈЗ очекуваат и понатака бројот на позитивни лица да расте. Апелираат до граѓаните на разумно почитување на мерките за да не се случи крах на здравствениот систем.      Денешната епидемиолошка состојба во Охрид е повторно лоша со 13 ново потврдени случаи на Ковид 19 и едно починато лице. Така, Охрид денес достигна бројка од 92 активни случаи, а од ЦЈЗ очекуваат бројот да расте. Две недели Охрид се соочуваае со неповолна состојба со Ковид 19 и зголемен број на позитивни лица и тестирања упатени од матичен лекар и епидемилог....

Continue reading

6 нови случаи на ковид позитивни лица во Охрид, 127 на ниво на држава

Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19. Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19. – Скопје 67– Куманово 1– Дебар 1– Штип 33– Тетово 10– Струга 5– Охрид 6– Кочани 2– Пробиштип 2 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни. Денеска...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top