Tag: одбор

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ОПШТИНА ОХРИД УЧЕСТВУВАШЕ НА РАБОТНИОТ СОСТАНОК НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА СВЕТСКАТА УНИЈА НА ОПШТИНИ

Делегација на општина Охрид, беше дел од работниот состанок на управниот одбор на Светската унија на општини, во Истанбул. Делегација на општина Охрид, беше дел од работниот состанок на управниот одбор на Светската унија на општини, во Истанбул. На состанокот, претседателот на Унијата, изрази сочувство за прераната смрт на градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски, кој што беше член на управниот одбор. Исто така беше потврдена иницијативата за донација на противпожарно возило од страна на збратимената општина Сафранболу. Предвидено е донацијата да се реализира после изборот на новиот управен...

Continue reading

ОПШТИНА ОХРИД УЧЕСТВУВАШЕ НА СОСТАНОКОТ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА УНИЈАТА НА ОПШТИНИ

На состанокот на управниот одбор на Унијата на општини, што вчера се одржа во градот Гебзе, во Турција, беа разгледувани можностите за соработка помеѓу општините во реализација на проекти. На состанокот на управниот одбор на Унијата на општини, што вчера се одржа во градот Гебзе, во Турција, беа разгледувани можностите за соработка помеѓу општините во реализација на проекти. Во таа насока, општина Охрид со поддршка на општината Зејтинбурну ќе започне со разгледување на проектот „Изнајмување на паметни велосипеди“. Општината Зејтинбурну, ќе даде логистичка поддршка при скенирањето на условите. Доколку...

Continue reading

ОК ВМРО ДПМНЕ: Скандалозна одлука на управниот одбор на ЈП „Билјанини Извори“ со која поскапуваат цените за паркинг

Скандалозна одлука на управниот одбор на ЈП Билјанини Извори со која поскапуваат цените за паркинг.  Претпријатието во започната туристичка сезона планира  проширување на зоната каде паркирањето најскапо се наплатува и наплата на паркинг на улици каде таква услуга никогаш немало, обвинија денеска од ОК на ВМРО ДПМНЕ охрид. Во период кога туристичката сезона е започната ЈП „Билјанини извори“ носи скандалозна одлука во врска со  наплатата на паркинг на улиците, обвинија денеска од ОК на ВМРО ДПМНЕ. Кирил Пецаков изнесе детали за тоа како се проширува зоната А со што индирекно поскапува цената...

Continue reading

Љупчо Танески е новиот претседател на Управниот одбор и нов извршен директор на Р.К. „Охрид“

Танески за ТВМ ексклузивно најави дека на дел од ракометарите кои потекнуваат од Охрид, а се дел од младинските и јуниорските школи и екипи на клубот, ќе им бидат понудени професионални договори. За нов претседател на Управниот одбор како и нов извршен директор на РК Охрид, без ниту еден глас против, е избран Љупчо Танески, спортски работник, кој доаѓа на местото на Димитар Спасески кој раководната функција ја извршуваше во изминатите три години. Новиот извршен директор на клубот најави дека серизно ќе се посвети на работата во клубот со цел продолжување на позитивните резултати во Супер лигата...

Continue reading

Црковниот одбор од селото Велгошти донира пари за ОУ Живко Чинго

Црковниот одбор од селото Велгошти донира пари за ОУ Живко Чинго. Црковниот одбор од селото Велгошти донира пари за основното  училиште Живко Чинго што е пример достоен за почит. Со донацијата во завршна фаза е поправката на веќе дотраените и оштетени надворешни скали, информира директорот на ОУ, Ѓоко Чингоски. Со тој градежен зафат ќе се докомплетира потребната инфраструктура која недостасува во школото. „ Проектот со кој се намнети  средства за поправка на  надворешните скали, за работна рака и за материјал, е заслужен Цековбниот одбор од Велгошти. Имаме и  ние еден удел, но најголемиот издаток...

Continue reading

velgosti

Црковниот одбор и месната заедница од Велгошти бараат решавање на проблемот со селските гробишта

Црковниот одбор и месната заедница од Велгошти бараат решавање на проблемот со селските гробишта. Проширувањето на селските гробишта за велгоштани  има итен приоритет во  решавање на комуналните проблеми во населбата. Овој проблем веќе долго време ги мачи жителите бидејќи постоечките селски гробишта се веќе исполнети. Месната заедница и Црковниот одбор од Велгoшти наскоро ќе бараат средба со  градоначалникот Никола Бакрачески и директорот на ЈП „Градски гробишта“ Зоран  Симоноски, вели за ТВМ Јоне Лиотоски член на селскиот Црковен одбор. „ Истите да ни излезат во пресрет овој сериозен  проблем...

Continue reading

Драматичен викенд за најголемиот производител на автомобили

Со отказот на претседателот на компанијата VW падна во рацете на синдикатот Драматичниот викенд во Волксваген ја означи оставката на претседателот на компанијата Ferdinand Piech со што заврши една ера за компанијата. Иако кон крајот на неделата во германските медиуми Piech тврдеше дека има помирување со извршниот директор Martin Winterkorn и дека постигнал договор за понатамошна соработка, за време на викендот до Надзорниот одбор дошле информации дека Piech со шефот на Порше, Matthias Muller договорил тој да го превземе лидерското место на Волксваген. Членовите на Надзорниот одбор од редовите...

Continue reading

Slavica Kostoska

Славица Костоска по втор пат ја доби довербата на училишниот одбор за директор на економско

Училишниот одбор од средното економско училиште и на вчерашното прегласување повторно и даде доверба на Славица Костоска, сегашниот вршител на должноста директор на „Св.Кирил и Методиј“. Од училишниот одбор велат дека предлогот за директор денес бил доставен до локалната самоуправа. Од таму велат дека градоначалникот има рок од 15 дена за да именува директор на средното економско училиште. Вршителот на должност директор на СОСУ „Свети Кирил и Методиј“, Славица Костоска повторно ја доби довербата од членовите на училишниот одбор како најадекватен кандидат за функцијата директор на средното економско...

Continue reading

ekonomski

Училишниот одбор од средното економско училиште ќе прегласува за избор на директор

Пред еден месец  училишниот одбор на актуелната вд директорка Славица Костоска и изгласа доверба за директор на училиштето, но предлогот беше вратен од страна на Градоначалникот Никола Бакрачески. Училишниот одбор од средното економско училиште вечерва ќе прегласува за избор на директор во оваа образовна установа. Пред еден месец  училишниот одбор на актуелната вд директорка Славица Костоска и изгласа доверба за директор на училиштето, но предлогот беше вратен од страна на Градоначалникот Никола Бакрачески. Од локалната самоуправа, за ТВМ велат дека причина за тоа е што постапката за избор на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top