Tag: објави

ИНТЕГРА ОБЈАВИ ПРОГЛАС ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Во ова тешко време кога притисоците врз нашата земја го достигнуваат врвот и го загрозуваат македонскиот идентитет и суверенитет, ИНТЕГРА – Македонската конзервативна партија објавува ПРОГЛАС до македонскиот народ. Интегра – Македонската конзевативна партија ги повикува македонците да застанат рамо до рамо сплотени во заедничката борба да ја сочуваме татковината Македонија и да останеме „свои на своето“ во неа. Македонија, нашата единствена татковина се наоѓа во сериозна опасност за своето постоење. Екстремизмите однадвор и одвнатре сакаат да ни ја обезличат татковината, сакаат...

Continue reading

ГРАДСКИ ПАЗАР ОБЈАВИ ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПОНУДИ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА ПРОСТОР ЗА ПОСТАВАЊЕ МОБИЛНА ОПРЕМА

ЈП Градски Пазар Охрид издава на простор-локација за поставување мобилна oпpeма до 2 м²- за намена продажба на пченки. Издавање на простор-локација за поставување мобилна oпpeма до 2 м² за намена: продажба на пченки-вкупно 8 Плоштад Крушевска Република- вкупно 3 Kej Македонија-вкупно -5 (пет). Почетна цена за издавање на простор-локација за поставување мобилна oпpeма до 2 м²– за намена продажба на пченки локација за мобилна опрема до 2 м² за намена продажба на пченки- со почетна цена од 2.5оо (двеилјади и петстотини) денари месечно .   2.1  Во почетната цена за издавање на простор-локација...

Continue reading

„Идила“ ќе ве освои од прва: Каролина Гочева објави нова хит песна!

Поп ѕвездата Каролина Гочева ја претстави нејзината најнова песна со наслов „Идила“ која што е во соработка со Дуке Бојаџиев и Исмаил Лумановски. Карантинските денови поп ѕвездата Каролина Гочева ги искористи за создавање на нов материјал. Таа во изминатиот период заедно со нејзиниот тим работеше на песните од новиот албум.  Пред само неколку денови Каролина на нејзиниот инстаграм профил најави нова песна што беше едно пријатно изненадување за македонската јавност.  Вчера, на својот официјален јутјуб-канал, Каролина го објави видеото за песната „Идила“, а позитивните коментари од нејзината верна...

Continue reading

Магдалена Алексовска новата песна ја објави од Њујорк

Младата и талентирана пејачка Магдалена Алексовска-Маги која живее во Њујорк, го објави официјалното видео за нејзината најнова песна со наслов „Друг да ме нема“. Текстописец е Весна Малинова, а аранжер и композитор Кирил Бабамов. Младата и талентирана пејачка Магдалена Алексовска-Маги која живее во Њујорк го објави официјалното видео за нејзината најнова песна со наслов „Друг да ме нема“. Текстот за оваа песна го напиша Весна Малинова, а музиката и аранжманот се дело на Кирил Бабамов.  Магдалена е позната на јавноста по нејзиниот настап на Детска Евровизија во 2015-та година каде што ја претстави...

Continue reading

Црвен крст Охрид објави повик за обука за спасители на отворени води

За потребите на Центарот за безбедност на вода, Црвен крст Охрид објавува повик за обука за спасители на отворени води. Црвен крст Охрид, за потребите на Центарот за безбедност на вода објавува повик за пријавување на кандидати за курс/обука за спасители на отворени води. Обуката, која ќе ја водат национални инструктори за безбедност на вода според стандардите на Меѓународната Федерација за безбедност на вода (ILSF), содржи теоретски и практичен дел, а ќе се реализира во втората половина на месец јуни 2021 година. Заинтересираните кандидати треба да ги задоволуваат следните услови и барања: –...

Continue reading

ООУ „Григор Прличев“ го објави огласот за упис на првачиња во учебната 2021/2022 година

ООУ „Григор Прличев“ од Охрид објавува оглас за упис на деца во прво одделение во учебната 2021/2022 година. ООУ „Григор Прличев“ од Охрид објавува оглас за упис на деца во прво одделение во учебната 2021/2022 година. Родителите дополнителни информации можат да добијат на телефонот 075/312-931.

Continue reading

Државниот завод за статистика го објави Конкурсот за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и инструктори

Државниот завод за статистика денес го објави Конкурсот за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и реонски инструктори кои во периодот 1-21 април ќе го спроведуваат попишувањето на терен во рамките на Пописот 2021. За територијата на Општина Охрид и Дебрца заводот има потреба од 21 попишувачи и инструктори, додека за општините Струга и Вевчани 14. Државниот завод за статистика денес го објави Конкурсот за пријавување на кандидати за реонски попишувачи и реонски инструктори кои во периодот 1-21 април ќе го спроведуваат попишувањето на терен во рамките на Пописот 2021. За територијата...

Continue reading

Коментаторски став за Фејсбук објави

Тенденциозен, ироничен и навредлив наслов Ленче Ристова солзи рони за СЈО, денес ни е последен ден од лапањето и рекетирањето бизнисмени е објавен на порталот dokazmakedonija.mk, на 30.06.2020 година, како најава за текст во кој е пренесена изјава на обвинителката Ленче Ристоска, споделена на социјалните мрежи, по повод последниот работен ден на СЈО. Пишува: Жаклина Цветковска Тенденциозен, ироничен и навредлив наслов Ленче Ристова солзи рони за СЈО, денес ни е последен ден од лапањето и рекетирањето бизнисмени е објавен на порталот dokazmakedonija.mk, на 30.06.2020 година, како најава за текст...

Continue reading

ОПШТИНА ОХРИД ЌЕ ОБЈАВИ ВТОР ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ ЗА КУПУВАЊЕ ВЕЛОСИПЕДИ

Поради големиот интерес на охриѓани за искористување на субвенции за купување на велосипед, каде за неполни 24 часа се пристигнати повеќе од 110 барања, Локалната самоуправа одлучи во ребалансот на буџетот, кој ќе биде ставен на дневен ред на наредната седница, да одвои дополнителни средства за оваа намена. Поради големиот интерес на охриѓани за искористување на субвенции за купување на велосипед, каде за неполни 24 часа се пристигнати повеќе од 110 барања, Локалната самоуправа одлучи во ребалансот на буџетот, кој ќе биде ставен на дневен ред на наредната седница, да одвои дополнителни средства...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top