Tag: најде

Ќе се најде ли дел од националниот парк Маврово на листата на УНЕСКО?

Владата на Република Северна Македонија на последната седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со постапката за номинирање на локалитетот Длабока Река во Националниот парк Маврово на Прелиминарната листа на УНЕСКО. Владата на Република Северна Македонија на последната седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со постапката за номинирање на локалитетот Длабока Река во Националниот парк Маврово на Прелиминарната листа на УНЕСКО. Локалитетот Длабока Река како дел од Националниот парк Маврово, поседува исклучителни природни вредности преставени преку голема биолошка и пределска...

Continue reading

Еко-свест: Охрид ќе се најде на листата на загрозено светско наследство и таквата одлука ќе биде праведна

Државата потфрли во заштитата на охридскиот регион и ништо драстично нема да се промени до конференцијата во Баку, велат од Еко Свест. Нема дилема дека Охрид ќе се најде на листата на загрозено светско наследство. Кога ќе се даде таква препорака таа понатаму и се усвојува од Комитетот на УНЕСКО и во овие околности таквата одлука е праведна, сметаат од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко свест“. Тоа праќа порака дека како држава сме потфрлиле,  не сме направиле доволно да си го заштитиме единственото УНЕСКО подрачје кое е едно од ретките не само културни туку и природни...

Continue reading

Гоце Ангеличин Жура се најде во последното издание на Патримониум

Делата на Гоце Ангеличин Жура историчар на уметноста и археолог, откриваат дека во Охрид постои научник, кој се стекнува со светско реноме. Доказ за тоа е најновиот број на уникатниот зборник ”Патримониум” списанието за културно наследство, кое е посветено точно на нашиот Жура.   Светската едиција Патримониум, списание каде се сместени текстови од еминентните научници од цел свет, последното издание го посвети на нашиот историчар на уметноста и археолог Гоце Ангеличин Жура. Животниот опус на Жура крие безброј тајни за светиот град Охрид, дел од нив свое место најдоа во неговите досега...

Continue reading

Се најде фирма што ќе ги чисти приградските населби и руралните средини од врнежи од снег

По втор обид се најде фирма што ќе ги чисти приградските населби и руралните средини од врнежи од снег. Откога првиот тендер кој го распиша Локланата пропадна таа распиша нов на кој се пријави фирмата„Експрес Димакс“. Охридската фирма „Експрес Димакс“ при пообилни врнежи од снег ќе ги чисти населбите северно од булеварот „Железничка“, улиците под булеварот „Железничка“, и селата во рамките на Националниот парк Галичица. Ова фирма беше единствена која се јави на врториот јавен повик кој го распиша општината. Локалната уште пред еден месец го  распиша првиот тендер за изнаоѓање фирми кои ќе се...

Continue reading

Охридскиот ресторан Далга се најде на странците на светското списание Вог

Охридскиот ресторан Далга се најде на странците на светското списание Вог. Ресторанот Далга се најде на странците на светското списание Вог. Познатито охридски угостител Љупчо Патчев, сопственик на ресторанот Далга е изненаден  од написот затоа што не ни знаел дека авторот  на текстот бил нивни гостин. „За нас е пофалба и ми се чини и за градот и за Македонија некој да напише пофални зборови не само за Далга и за Македонија, а мене ме радува што е спомената  Далга без да знаеме кој човек дошол. Се гледа дека работиме успешно и ја претставуваме Македонија на еден начин во светот“, вели задоволно ...

Continue reading

СДСМ : Состојбата со природното и културното наследство на охридскиот регион мора да се најде на надзорна расправа во Собранието на РМ

СДСМ : Состојбата со природното и културното наследство на охридскиот регион мора да се најде на надзорна расправа во Собранието на РМ. Сдсм  ќе ги искористи сите законски и деловнички права и можности за организирање на надзорната расправа во Собранието за состојбата со природното и културното наследство на охридскиот регион, изјави денес на прес конференција пратеникот Томислав Тунтев. Опозицијата нема да ја обесхрабри вчерашното гласање на Вмро Дпмне. „Повеќе од очигледно стана дека ВМРО ДПМНЕ бега од надзорна расправа со цел нивните функционери да не одговараат на поставените прашања. Тие...

Continue reading

Џамбазовски: Очекуваме Македонија да се најде во каталозите на мрежата на „Томас Кук Груп“

Претставници на најголемиот и најстар тур оператор во светот „Томас Кук Груп“ ги посетија туристичките капацитети во земјава. Тие направија сериозна анализа на оние капацитети, кои за нив претставуваат интерес. Според Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, доколку влезе мрешата на најстариот светски тур оператор би можеле да очекуваме зголемен број на туристи, прилив на девизи и раздвижување на целата економија во РМакедонија. Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот  очекува позитивен исход од посетата на претставниците на најголемиот и најстар тур-оператор „Томас Кук Груп“,...

Continue reading

Атрактивни и славни жени кои ги сменија правилата на игра

Атрактивноста не е нивниот единствен адут Го славиме денот на жената и да не заборавиме дека бројни славни дами имаат големо влијание на жените ширум светот, но не зборуваме само за трендот и она што го носи црвениот килим. Овие ѕвезди покажале дека се повеќе од убави, а своите недостатоци ги претвориле во предност и го освоиле светот. Од нив може само да се учи. –Oprah Winfrey – Не треба посебно да се нагласува дека е едно од најпознатите лица во јавниот живот. Има 60 години и зад себе завидна кариера во медиумите, но и влијание над луѓето ширум светот. И минатата година се најде на листата...

Continue reading

Супермесечината ветува прекрасна глетка

Вечерва ќе уживаме во супермесечината а потоа во дожд од метеори На ноќното небо денес не очекува спектакл со тоа што ќе можеме да ја гледаме месечината во својот најголем сјај и дождот од метеори Персеида. Спрема пишувањето на лондонски Telegraph, Персеида ќе се поклопат со супермесечината во еден од најисчекуваните случувања во астрономскиот календар. Месечината ќе ни се претстави во своето најсјајно издание во последните 20 години, бидејќи, освен тоа што ќе биде полна, таа ќе се најде во точката каде е најблиску до Земјата (Перигеј). Кога месечината е во Перигеј тогаш е 50.000 километри поблиску...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top