Categories
Охрид

Без верници во храмовите ќе се празнува најголемиот празник Велигден за прв пат во историјата на православната црква

Црквата ќе ги почитува препораките за спречување на ширењето на Ковид 19. Свештениците апелираат верниците да ја следат Богослужбата за Христовото воскресение  преку медиумите од  домовите и  да го отпеат тропарот за Христовото воскресение. Со  надеж во Спасителот ќе помине и ова зло. Ако не беше неговото страдање на големиот петок немаше да има и воскресение, вели отец Љупчо Симиџиоски. 

Categories
Охрид

Пријавување за Global Game Jam, најголемиот интернационален настан за креирање на игри

Од 31ви јануари до 2ри февруари, во Охрид, Скопје и Битола, ќе се одржи годинешниот Global Game Jam, најголемиот интернационален настан за креирање на игри. Настанот се одржува истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на 48­ часовен маратон.

Categories
Охрид

Охридско лето дел од најголемиот културен собир во Лисабон

Најголемата и најзначајната музичко-сценска манифестација во Македонија – фестивалот „Охридско лето“, од 14-ти до 17-ти овој месец се презентира на Генерално собрание на Европската фестивалска асоцијација (ЕФА) што се одржува во Лисабон, Португалија.

Categories
Сцена & Муабети

Македонски кардиолози на најголемиот конгрес за интервентна кардиологија во светот

Кардиолози од „ЈЗУ Завод за Кардиоваскуларни заболувања- Охрид“ и универзитетеската Клиника за кардиологија од Скопје престојуваат на најголемиот конгрес од областа на интервентната кардиологија TCT 2018 кој секоја година се одржува во САД , а оваа година домаќин на настанот е градот Сан Диего во Калифорнија.

Categories
Свет

Почина најголемиот гениј на денешницата

Еден од омилените физичари на денешницата, Стивен Хокинг, почина утринава во 76-тата година од својот живот.

Categories
Охрид

Охридското езеро најголемиот воден басен не знаеме да го чуваме

Охридското езеро  најголемиот воден басен не знаеме да го чуваме

Categories
Спорт

Многумина се прашуваа за дамките на најголемиот олимпиец во историјата

Michael Phelps го освои своето 19 злато на ОИ, но сите се прашуваа што е тоа по неговото тело

Categories
Свет

По 70 години забрана излегува книгата на најголемиот злосторник на човештвото

Книгата ќе содржи и 3.500 забелешки на четворица академици

Categories
Свет

Samsung го претстави најголемиот мобилен уред со Android

Ќе биде интересно да се види каква ќе биде побарувачката по овој необичен уред

Categories
Охрид

Финишираат подготовките за најголемиот меѓународен пливачки настан

maratonОхридскиот пливачки маратон ќе се одржи на 29 август 2015 година (сабота) на патеката „ Климе Савин“ , од манастирскиот комплекс „Св. Наум“  до градското пристаниште, во должина од 30 километри.