Tag: македонскиот

ИНТЕГРА ОБЈАВИ ПРОГЛАС ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Во ова тешко време кога притисоците врз нашата земја го достигнуваат врвот и го загрозуваат македонскиот идентитет и суверенитет, ИНТЕГРА – Македонската конзервативна партија објавува ПРОГЛАС до македонскиот народ. Интегра – Македонската конзевативна партија ги повикува македонците да застанат рамо до рамо сплотени во заедничката борба да ја сочуваме татковината Македонија и да останеме „свои на своето“ во неа. Македонија, нашата единствена татковина се наоѓа во сериозна опасност за своето постоење. Екстремизмите однадвор и одвнатре сакаат да ни ја обезличат татковината, сакаат...

Continue reading

Македонскиот угостителски сектор „гладен“ за квалитетни стручни кадри

Средното стручно училиште „Ванчо Питошески“ станува   државен регионален центар за средно стручно образование. Уготителското училиште  добива  можност за едукација на кадри  од  формалното  и од неформалното образование. Угостителското средно стручно училиште „Ванчо Питошески“ од следната учебна година преминува во државен регионален центар за средно стручно образование. Со одлука на владата угостителското училиште добива нови можности за едукација на кадри од формалното и неформалното образование. Покрај едукација на профили од угоститеството за средношколци се добива можност и за прекфаликации...

Continue reading

Во кино салата на ЦК утревечер ќе има премиера на македонскиот филм Врба

Охридските љубители на филмската уметност  ќе имаат можност да го видат   шестиот долгометражен филм на режисерот Милчо Манчевски  по само десеттина дена од светската премиера  во Рим. Италијанските филмски критичари го отценија како величенствена македонска приказна,  „сторија за мајчинство, љубов и доверба“. Во охридското кино ќе се прикажува филмот “Врба на режисерот Милчо Манчески. Шестото долго метражно остварување на Манчески тргнува да ја освојува домашната публика со премиерните проекции кои ќе се случат истовремено во Скопје, Битола, Штип и Охрид. Охридските љубители на филмската уметност...

Continue reading

Претседателот Пендаровски во Црвена вода на одбележувањето на Денот на Манифестот до македонскиот народ од 1943 година

Со низа свечености и голем народен собир во селото Црвенa Вода, Општина Дебрца се одбележа 3ти октомври  Денот на Општината како и 76годишнината од донесувањето на Манифестот на Генералштабот на НОВ и ПОМ. Со низа свечености и голем народен собир во селото Црвен Вода, Општина Дебрца се одбележа 3ти октомври  Денот на Општината како и 76годишнината од донесувањето на Манифестот на Генералштабот на НОВ и ПОМ. На собирот свое обраќање имаше претседателот на државата и врховен командант, Стево Пендаровски, кој потсети на славната историја на Дебрца, каде се раѓаше слободата и државноста во времето...

Continue reading

Македонскиот литературен јазик го снемува

Полека, ама сигурно стандардниот Македонски литературен јазик го снемува. Годинава само неколку средношколци се запишале на Филозофскиот факултет во Скопје. Причини за тоа има многу. Јазикот е нашата татковина, рекол големиот Блаже Конески. Но, за жал полека ама сигурно стандардниот Македонски литературен јазик го снемува, заменет од некои извитоперени кованици и примеси од странските јазици. Годинава само неколку средношколци се запишале на Филозофскиот факултет во Скопје за да го изучуваат Македонскиот јазик и да можат да ги учат наредните генерации како правилно да говорат и пишуваат. Причини...

Continue reading

Во Црвена Вода, Дебрца, се подготвува голема прослава на 3. Октомври, Денот на издавањето на Манифестот до македонскиот народ

Мештаните од село Црвена Вода, заедно со општина Дебрца, Организацијата на Сојуз на борци и Организацијата на ветераните од одбраната и безбедноста – за општините Охрид и Дебрца, интензивно се подготвуваат за големата прослава, на 3 октомври, по повод одбележувањето на Денот на издавањето на Манифестот на Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија, ден, кој се слави и како Патронен празник на општина Дебрца. Мештаните од село Црвена Вода, заедно со општина Дебрца, Организацијата на Сојуз на борци и Организацијата на ветераните од одбраната и безбедноста – за општините Охрид и Дебрца, интензивно...

Continue reading

Три награди на Sundance Film Festival 2019 за македонскиот документарец „Медена земја“

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) ја освои главната награда од стучното жири (Grand Jury Prize) на Sundance Film Festival 2019 во конкуренцијата за документарни филмови од светот (World Cinema Documentary Competition). Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) ја освои главната награда од стучното жири (Grand Jury Prize) на Sundance Film Festival 2019 во конкуренцијата за документарни филмови од светот (World Cinema Documentary Competition). Покрај главната награда филмот освои уште две награди во истата конкуренција: специјална награда за фотографија (Special Jury Award for...

Continue reading

Во Охрид потпишан меморандум за соработка помеѓу Македонскиот полициски синдикат и Интернационалната полициска асоцијација

Меморандумот предвидува интензивна соработката помеѓу полицискиот синдикат и меѓународното полициско здружение ИПА,  темелена  врз основа на следниве принципи: искрена и колегијална соработка, неполитичка и стручна соработка, меѓусебна солидарност, поддршка и меѓусебно почитување и почитување на секој член на МПС и ИПА. Меморандумот предвидува интензивна соработката помеѓу полицискиот синдикат и меѓународното полициско здружение ИПА,  темелена  врз основа на следниве принципи: искрена и колегијална соработка, неполитичка и стручна соработка, меѓусебна солидарност, поддршка и меѓусебно почитување...

Continue reading

СВЕЧЕНО ОТВОРЕНИ СПОРТСКИТЕ ИГРИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПОЛИЦИСКИ СИНДИКАТ

Петнаесетите спортски игри и средби на Македонскиот полициски сидикат, свечено беа отворени денеска на спортските терени во комплексот на хотелот „ Аквалина“ . Игрите ги отвори заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, а пријатен престој во Охрид на учесниците им посака градоначалникот Јован Стојаноски. Петнаесетите спортски игри и средби на Македонскиот полициски сидикат, свечено беа отворени денеска на спортските терени во комплексот на хотелот „ Аквалина“ . Игрите ги отвори заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, а пријатен престој во Охрид на учесниците им посака градоначалникот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top