Ознака: лажни

Нема докази дека личности од светската елита примиле лажни вакцини против ковид-19

Post Views: 0 Оваа објава ја манипулира јавноста и шири паушални информации на Фејсбук. Тврдењата на психијатарот Алесандро Мелуци, личноста на која се повикува постот, дека луѓе од елитата примале лажни вакцини против ковид-19, се без никаков доказ и истите не се никаде пријавени. Споделувањето на вакви непроверени информации можат да создадат забуна во јавноста и да предизвикаат паника, особено во услови кога е во тек процесот на вакцинација против ковид-19, како е единствен излез од пандемијата. Пост на Фејсбук (дез)информира дека политичари и вип личности наводно примале...

Continue reading

Лажни предупредувањата за бомби во хотелите во Солун

Post Views: 0 Најмалку десет хотели во Солун вчера примија мејл од непознат испраќач со предупредување дека се поставени бомби што предизвика низа превентивни евакуации и проверки од полицијата, кои траеја до доцна синоќа, за на крај да се покаже дека станува збор за лажна пријава, но и за еден од ретките, а веројатно и прв ваков случај на толку масовни закани и тоа во хотели, јави дописничката на МИА од Атина.Извори од полицијата за грчката новинска агенција АНА-МПА рекле дека никогаш досега немало слични и толку масовни закани во хотели, не ја исклучиле можноста мејлот...

Continue reading

Измамниците не седат со скрстени раце

Post Views: 0 Кога се појавуваат потенцијални катастрофи, на измамниците можат да им донесат големи заработки. Додека и понатаму се трага по авионот на малезиската авио-компанија кој мистериозно исчезна пред десетина дена, некои измамници одлучиле да ја искористат оваа прилика и да заработат пари ширејќи линкови со лажни вести за тоа дека авионот е пронајден. Станува збор за слично сценарио како и порано во разни трагедии, како што беа цунамите во Јапонија или земјотресот на Филипини, кога по интернет се проширија лажни линкови со наводни вести поврзани со овие трагедии...

Continue reading

Најден дел од исчезнатиот авион?

Post Views: 0 Воочен е фрагмент на околу 80 км од островот То Чу, но сеуште не е потврдено дали е тоа дел од исчезнатиот боинг 777. Истрагата продолжува за патниците со лажни пасоши. Виетнамски авион кој е вклучен во истрагата по исчезнатиот авион на Малезија Ерлајнс воочил во морето предмет кој плови. Се сомневаат дека тоа би можело да е дел од Боингот кој исчезна во саботата, пишува Wall Street Journal, но сеуште се чека да се пријде поблиску и да се утврди за што се работи. Поради мрак сеуште не може да се потврди дека станува збор за делови на исчезнатиот авион. Претходно...

Continue reading

76 годишен охриѓанец жртва на измамниците со лажни сообраќајни несреќи

Post Views: 0 Охриѓанец стана жртва на измама со лажна сообраќајна несреќа и плаќање на големи суми за да се избегне затвор.  Се работи за прво кривично  дело „измама“ пријавено во СВР Охрид во кое 76 годишен охриѓанец е оштетен од засега непознат сторител за 1300 евра. „ Според тоа што пријавил оштетениот во текот на вчерашниот ден на неговиот мобилен телефон му е јавил непознатиот и му соопштил дека бил очевидец на сообраќајна незгода со смртни последици  предизвикана од неговата ќерка и случена во една соседна земја. При тоа непознатиот му побарал 25 ООО евра со цел...

Continue reading

prostitucija

Хрватски пејачки, манекенки и старлети во мрежа на елитна проституција

Post Views: 0 Хрватската полиција уапсила две лица и разоткрила синџир на проституција во кој учествувале самонаречени старлети и манекенки како и на лажни пејачки. Како што пишува весникот “Нов лист“ за една ноќ со овие девојки, бизнисмени издвојувале од 300 па се до 1.000 евра. “Кога некој бизнисмен би посакал придружба на згодна девојка или сексуални услуги, наоѓаме придружничка меѓу нашите ѕвезди. За тоа се плаќало, во зависност од типот на услугата од 300 до 1.000 евра“, вели во своето признание организаторот на елитната проституција во Хрватска. Полицијата го уапсила...

Continue reading

tableta

Запленети 34 милиони лажни лекови во ЕУ

Post Views: 0 Вкупно 34 милиони илегални лекови и хемиски производи кои служат за производство на дрога, запленија цариниците во Европската унија (ЕУ) за период од два месеци.          Европската комисија соопшти дека најголем дел од таблетите се антибиотици, лекарства против рак, маларија, холестерол и вијагра.        Лекарствата претежно биле од Индија, Пакистан, Кина, Сирија и Сингапур. Најмногу медикаменти се запленети на аеродром во Брисел, каде се одземени 2,2 милиони лекови.     {loadposition content9}

Continue reading

Facebook тргнува во борба против лажни и двојни профили

Post Views: 0 Во борбата против онлајн насилието Facebook тестира нова алатка која ќе предупредува ако се појави нов профил кој го користи вашето име и фотографија. Алатката почнале да ја тестираат уште во октомври и веќе е поставена на 75% од корисниците. Ова функционира така што сопственикот на оригиналниот профил ќе биде известен штом дупликатот ќе биде деактивиран, а тој потоа може да го означи тој профил. Инженерите на facebook потоа рачно ги прегледуваат тие двојни профили. Иако ова можеби и не е толку проблем на Facebook, може да биде голем проблем за оние кои се...

Continue reading

Вакцините против ковид-19 не се ,,лажни” и не се услов да се задржи работното место

Post Views: 0 Не само што е дезинформација дека граѓаните ќе мора да примат меѓу 2 и 4 „лажни вакцини“, а во спротивно ќе загубат работно место, како што се тврди во постот, туку во Северна Македонија повеќе од половина од населението нема примено ниедна вакцина! Камоли две или четири. Во С. Македонија, никој не принудува никого да се вакцинира. Вакцината против ковид-19 е доброволна и се дава писмена согласност пред да се администрира на кого било во здравствените вакцинални пунктови. Теоретичарите на заговори, од почетокот на вакциналната кампања се насочени кон пласирање...

Continue reading

pasosh

Аргентинци играле како Европејци со лажни италијански пасоши?

Post Views: 0 Судијата на сојузниот суд во Буенос Аирес, Норберто Ајабиде испратил судски покани за четири фудбалери, кои биле дел или се уште играат во европа. Станува збор за Диего Пласенте од Бордо, Хуан Пабло Карицо, голманот на Сампдорија, Себастијан Лето, напаѓачот на Панатинаикос и Хуан Форлин, актуелен дефанзивец на Бока јуниорс. Покрај нив, покана добил и таткото на Форлин, Хуго. Според извештаите, започната е истрага дека тие играле во Европа со лажни пасоши, се со цел да ги задоволат правилата на лигите, за ограничувања кај бројот на странци кои не доажаатт од...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Post Views: 0 Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски...

Continue reading

Пласирање лажни вести под превезот на „анонимни извори“

Post Views: 0 Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24 на 04.07.2020 под наслов „Лазе Таневски сменет од шеф на изборниот штаб на СДСМ?“. Насловот е поставен во прашална форма, но не е одговорено во текстот што се пласира. Уште во првиот пасус се спинува лажна информација, со која непознатиот автор тврди дека Танески е сменет од позицијата шеф на изворен штаб, користејќи ја добро познатата фраза со повикување на свои високи партиски извори, кои редовно остануваат анонимни. Веста воопшто не е точна, за што СДСМ веднаш објави демант со кој ги негираше...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top