Tag: извор

Гочева: Новиот албум „Извор“ го отсликува мојот музички израз последниве неколку години

После 7 одржани концерти во Скопје, познатата македонска пејачка Каролина Гочева вечерва ќе го промовира нејзиниот најнов албум, „Извор“ пред охриѓани. Концертот е во организација на Фил Продукција од каде најавија дека се е подготвено за охридската промоција. Поп дивата, најдобриот македонски вокал, Каролина Гочева, најавува незаборавен концерт за кој долго време ќе зборува во Охрид. Концертите во Охрид секогаш се убави вели таа. Ветува дека атмосферата од неодамнешниот концерт кој го имале во Скопје ќе ја пренесат и вечерва во Охрид, каде ќе биде промовиран нејзиниот најнов албум „Извор“....

Continue reading

logo

Повторно минирање на патен правец Охрид-Скопје

Денес, 30.04.2015, помеѓу 15:00 и 16:00 часот, на патниот правец Кичево – с. Извор, М-4, ќе се изведуваат градежни работи (минирање). Денес, 30.04.2015, помеѓу 15:00 и 16:00 часот, на патниот правец Кичево – с. Извор, М-4, ќе се изведуваат градежни работи (минирање). Од АМСМ информираат дека сообраќајот ќе биде во прекин од 10 до 15 минути. {loadposition content9}

Continue reading

Berlusconi го продава Милан?

Преговорите во тек за сума од 500 милиони евра Сопственикот на фудбалскиот клуб Милан и екс премиер на Италија, Silvio Berlusconi, треба да се сретне со тајландскиот стопанственик Bee Taechaubol и да преговара за можната продажба на мнозинскиот пакет акции на седумкратниот европски првак, потврдил за Reuters извор близок до Berlusconi. Истиот извор тврди дека состанокот помеѓу Berlusconi и Teachaubol нема да биде одлучувачки, но “секако дека е многу важен” за расплетот околу преговорите за продажбата. Италијанскиот бизнис дневник Sole 24 Ore денес објави информација дека Тајланѓанецот понудил...

Continue reading

Apple купи големо пространство на шума

Зошто Apple купи 36.000 хектари шума? Најверојатно Apple одлучил да му покаже на светот дека е свесен за проблемот со загадување на човековата околина. Имено, компанијата во соработка со Conservation Fund, организација за заштита на човековата околина, купи шума која се простира на дури 36.000 хектари, пишува bgr.com. Спрема пишувањето на официјалниот блог на организацијата, Apple купил шума за да ја зачува за идните генерации, но и за користење за свои потреби. Шумата се наоѓа во американските сојузни држави Северна Каролина и Мејн, а дел од вкупниот појас на приватните шуми кои се простираат...

Continue reading

Бактеријата E.coli како извор на енергија

Научници тврдат дека се чекор поблиску за масовна употреба на овој обновлив извор на енергија Научниците тврдат дека развиле метода за производство на гасот пропан со користење на шеќер и бактеријата E.coli. Истакнуваат дека  оваа метода и систем може да се примени во комерцијална употреба, со што би се решило прашањето со обновливи извори на енергија. Иако процесот е сеуште далеку од комерцијална употреба, неговите изумители се надеваат дека еден ден ова би можело да претставува неограничен извор на чисто гориво, кое без потешкотии би можело да се воведе и да се користи во постоечките технологии. Пропанот...

Continue reading

Се појави фотографија на iPhone6 во фабричко пакување

Претставувањето е најавено за 9 септември Иако iPhone6 е најавен за 9 септември и интернетот е преполн со бројни шпекулации и наводни фотографии, не постои причина да се поверува дека Apple ќе претстави нешто поинаку од сето она што сме имале прилика да видиме, а најновите слики одат во прилог на ова тврдење. Кога беше претставен iPhone5 малкумина беа изнeнадени. Неколку слики на овој телефон веќе наголемо кружеа по интернет, а се чини дека приказната кога е во прашање iPhone6 е иста. Иако имавме прилика да ги видиме наводните фотографии на овој уред, неодамна се појавија фотографии на новиот...

Continue reading

Необичен и нелегален подарок за роденден

Генералниот секретар на ОН добил нелегален подарок за роденден Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, добил подарок за својот 70 роденден од боливијскиот претседател Ево Моралес, колач направен од лисја на кока. Бан Ки-мун се наоѓа во посета на Боливија во градот Санта Круз на состанок на групата G77, на кој се разговара за мерките за сузбивање на сиромаштијата, пренесува Reuters. Коката се користи за производство на кокаин, а домаќинот Моралес, е поранешен производител на кока кој долго ја бранел легалната употреба на ова растение како “древен ритуал” во правење чај, слатки...

Continue reading

Ако досега сте го правеле ова – престанете

Грешките се мали, но можат да имаат големи последици Wikipedia може да биде многу корисен извор на информации но сепак треба да се земаат со резерва, а поготово кога се работи за сериозни теми како што се болестите и лечењето. Имено, истражувањето на научниците од американскиот универзитет Campbell, покажало дека девет од десет медицински статии на Wikipedia содржат погрешни информации, пренесува Daily Mail. Затоа предупредуваат, Wikipedia не би требало да се користи како замена за лекар. “Истражувачите не би требало да ја користат Wikipedia како главен извор бидејќи тие написи не проаѓаат низ...

Continue reading

Уште една мистерија за летот MH370

Што друго се наоѓало во пратката со батерии? Новите информации за багажот кој го превезувал Боингот 777 кој исчезна на 8 март, доведоа до нови прашања поврзани со превозот на литиумските батерии. Тие се наоѓале во поголема заедничка пратка која била тешка 2453 килограми, стои во соопштението на Malaysia Airlines. Star online цитирал неименуван извор од компанијата NNR Global Logistic кој вели дека батериите имале тежина од нешто помалку од 200 килограми. Се поставува прашањето што имало друго во таа заедничка пратка а била тешка 2.253 килограми. Неименуваниот извор не можел да открие што имало...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top