Tag: езеро

Неповолна хидролошка состојба во Охридското езеро и реката Црн Дрим

Охридското езеро и реката Црн Дрим имаат неповолна хидролошка состојба. Летниот сушен период и испуштањето на вода за потребите на хидроелектраните го намалија водостојот на езерото и реката. Нискиот водостој на Охридското езеро е на граница на дозволениот минимум, информира Ангел Угрински, хидролог од УХМР. Според утринските мерења, водостојот на езерото е на 3 цм над дозволениот минимум тоа е на кота 693,10. Денес езерото е на кота 693,13 цм. Треба да се каже дека има вештачко влијание врз езерото преку двете регулации на Црн Дрим на излезот од езерото кај Струга и сушниот период. Сега доаѓаат...

Continue reading

Помош за управување со води околу Охридското Езеро од Јапонски експерти

Министерот за животна средина Насер Нуредини оствари средба со тимот експерти од Јапонската меѓународна агенција за соработка (ЈИЦА) предводен од Акира Такечи. На средбата се разговарало за реализација на планираниот проект „Собирање и истражување на податоци за управување со води во областа околу Охридското Езеро во Република Македонија” за што беше понудена експертска помош од реномираните јапонски стручни лица со богато повеќегодишно искуство во оваа област. Со оглед на важноста на заштитата на Охридското Езеро како национално природно и културно богатство што е и меѓународно признато, реализацијата...

Continue reading

Што оставаат дизел моторите на глисерите и скутерите на вода во Охридското езеро?!

Во рубриката „Ти си твојот град“ ни пристигнаа слики од нашиот сограѓанин Марјан Ѓузелоски кој вели дека водата во Охридското езеро се загадува од течноста која зад себе ја оставаат дизел моторите на скутери на вода и глисери. Ова е неговиот коментар: Еве што оставаат дизел машините на скутери на вода и глисери, донесени од запад каде што ги фрлаат во отпад, а кај нас за пусти профит се регистрираат без проблем – вели нашиот сограѓанин Ѓузелоски.  

Continue reading

ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ПРОГЛАСЕНО ЗА ВОДЕНО ЖИВЕАЛИШТЕ ОД МЕЃУНАРОДНО ЗНАЧЕЊЕ

Градоначалниците на општините Охрид, Струга и Дебрца, Константин Георгиески, Рамиз Мерко и Зоран Ногачески заедно со Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и директорот на регионалната канцеларија на Меѓународната Унија за Источна Европа и Централна Азија, Борис Ерг на плажата Дебрца потпишаа Изјава за поддршка на Студијата за валоризација на Охридското Езеро со што се обврзаа за директно учество во заштитата на биолошката разновидност во Охридското Езеро. На настанот, беше извршено и примопредавањето на Сертификатот од Рамсар на градоначалниците од трите општини...

Continue reading

Намален водостојот на Охридското езеро

Водостојот на Охридското и Преспанското Езеро е намален за по еден сантиметар во споредба со вчера, додека нивото на Дојранското Езеро е исто со вчерашното, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи(УХМР). Со тоа водостојот на Преспанското Езеро е девет сантиметри под апсолутниот минимум и е за 1,61 метар понизок од повеќегодишниот просек за септември. Пониско од просечното и тоа за 13 сантиметри е и нивото на Охридското Езеро, додека водостојот на Дојранското Езеро е за 2,59 метри повисок од просекот за овој месец. Пониски од просечните се...

Continue reading

ПОВИК ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ИДЕЈНИ РЕШЕНИЈА ЗА УРЕДУВАЊЕ НА ПЛАЖИТЕ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Општина Охрид објави повик за прибирање идејни решенија за уредување на плажите на Охридското езеро. Целта на повикот е вклучување на стручната јавност и граѓаните во процесот на  утврдување на активностите и дејствијата за  уредување на плажите на Охридското езеро согласно  препораките и насоките од Планот за управување со светското природно и културно наследство, препораките на УНЕСКО како и постојните законски прописи. Повеќе информации на следниот линк

Continue reading

Млад српски фудбалер почина по удар во карпа во Охридското езеро

26-годишниот Никола Стевановиќ- Коле, млад фудбалер од селото Доње Краинце кај Лесковац, почина во болница, откако полни 12 дена се бореше за живот, како последица од ударот во подводна карпа по скок во Охридското Езеро. Српскиот портал Блиц спорт јави дека Никола починал во Скопје, далеку од својот дом и семејството, откако бил во кома 12 дена. Според истиот извор, Никола, инаку фудбалер, бил на одмор во Охрид со клубот пред почетокот на сезоната. Несреќата се случила кога тој скокнал од карпа во езерото, по што удрил во подводна карпа и го скршил вратот и шестиот пршлен. Тешко повредениот...

Continue reading

ВИДЕО: Комбе заглави во езеро на плажата Градиште

На социјалните мрежи се појави видео од плажата Градиште во Охрид. На видеото кое се појави на инстаграм брзо се прошири и на другите социјални мрежи. На видеото може да се види како комбе е влезено во Охридското езеро. Според првични информации на социјалните мрежи човекот пробал да извлече чамец, но брановите го зафатиле и се заглавил. Граѓаните кои се најдоа на плажата се обидуваа да му помогнат и да го извлечат од езерото. Погледнете го видеото на следниот линк

Continue reading

Водостојот на Охридско езеро намален за еден сантиметар во споредба со вчера

Водостојот на трите природни езера во земјава е намален во споредба со вчера. Според последните податоци од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нивото на Дојранското Езеро е намелено за два сантиметра, а на Преспанското и Охридското Езеро за по еден сантиметар во споредба со вчера. Сепак, водостојот на Дојранското Езеро е за 2,64 метри повисок од повеќегодишниот просек за август, додека нивоата на другите две природни езера се пониски од просечните и тоа за девет сантиметри кај Охридското и за 1,62 метра кај Преспанското Езеро. Пониски од просечните се и водостоите на повеќето реки...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top