Tag: Дпмне

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го обезвредни целокупното досегашно залагање на локалната власт

ОО СДСМ Охрид со реакција на соопштението на ОК ВМРО ДПМНЕ Охрид. „Денешното штуро соопштение на ОК ВМРО ДПМНЕ е еден мизерен и очаен обид за обезвреднување на целокупното досегашно залагање и посветеноста на локалната власт предводена од градоначалникот Константин Георгиески и СДСМ. Се лажете доколку мислите дека со искажување на вакви манипулативни констатации и лични навреди ќе можете да постигнете политички поени, затоа што граѓаните добро знаат што е вистинска работа и што е вистинско залагање за подобрување на катастрофалните состојби во Охрид кои ги остави токму вашето ВМРО ДПМНЕ по...

Continue reading

ВМРО ДПМНЕ ОХРИД: Георгиески да се вразуми, неговата понизност кон СДСМ ја плаќаат граѓаните

ОК Вмро Дпмне Охрид со соопштение до јавноста. „Георгиески е синоним за урбан хаос, селективност и партиски вработувања. Иако е во тек оглас за 16 нови вработувања, Георгиески предлага нови 40 партиски послушници кои ќе ги вдоми во превработената Општина повторно удирајќи по џебот на охриѓани. Наместо како што вети враќање на долгот на општина Охрид и одблокирање на сметката, решавање на горливите проблеми, охриѓани добија повисоки сметки за плаќање, урбан хаос, неуредени и неисчистени плажи, уништена туристичка сезона, раскопани улици, депонии и ѓубре низ целиот град. Цел мандат на Власта...

Continue reading

ВМРО-ДПМНЕ орагизира протести во десет градови, во Охрид ќе се блокира кружниот тек кај „Охридска банка“

„Време е да се обединиме против оваа ненародна власт“, порачуваат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, од каде за денеска најавуваат голем протест. „Време е да се обединиме против оваа ненародна власт“, порачуваат од ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, од каде за денеска најавуваат голем протест. „Ве повикуваме од 15:00 до 17:00 часот на протест и блокада кај кружен тек, „Охридска банка“. Да се обединиме против оваа ненародна власт. Доста е, излези за Македонија, порачуваат од партијата“. Од ВМРО-ДПМНЕ со ваквиот предупредувачки протест ќе побара од Владата да го објави патоказот, за кој според партијата, преговараат...

Continue reading

Советот на Општина Охрид ја одржа 58та седница без советниците од ВМРО ДПМНЕ

Мнозинството во Советот го одби предлогот на ВМРО ДПМНЕ да му укаже на Градоначалникот да отпочне постапка за разрешување на директорот на ЈП Водовод Охрид. Опозициските советници револтирани поради тоа но и затоа што  им се прифаќале укажувањата на низа теми ја напуштија седницата. Градоначалникот Константин Георгиески, пак, кажа дека  позадината на ова напуштање на седницата е избегнување од страна на советниците на ВМРО ДПМНЕ да гласаат за точка на дневен ред која е против интересите на урбаната мафија во Охрид. 58та седница на градскиот совет, на самиот старт, ја напушти советничката група...

Continue reading

Започнува со работа Канцеларија за средба со граѓаните на пратениците од ВМРО ДПМНЕ, Петковска и Пецаков

Канцеларијата се наоѓа во старата зграда на ЈП Градски пазар. Од денеска, 12 март започнува со работа Канцеларијата за средба со граѓаните на пратениците од ВМРО ДПМНЕ Лидија Петковска и Кирил Пецаков. Канцеларијата се наоѓа во старата зграда ЈП Градски пазар. Во канцеларијата ќе работи асистент , 5 денови во неделата,преку кого ќе може граѓаните однапред да закажуваат средби со пратениците. „Во Канцеларијата ќе остваруваме средби со граѓаните на Охрид при што ќе можат да дадат свои предлози и идеи подобрување на условите во нашиот град. Ние преку амандмани или предлози ќе можеме сите тие нивни...

Continue reading

ОК на ВМРО ДПМНЕ – Охрид со низа амандмани на буџетот за 2021 година

ОК на ВМРО ДПМНЕ -Охрид на утрешната седница на градскиот Совет ќе предложи ница амандмани на буџетот за 2021 година. Тоа се мерки кои се особено значајни за граѓаните на Охрид, кажа денеска на прес конференција партискиот портпарол Перчо Божиновски и го повика владејачкото мнозинство во советот истите да ги поддржи. ОК на ВМРО ДПМНЕ преку амандмани на буџетот за 2021 година предлага низа мерки кои сметаат дека се од особено значање за граѓаните на Охрид. Денеска на прес конференција портпаролот Перчо Божиновски ги претстави амандманите кои на утрешната седница треба да се најдат пред градските...

Continue reading

Пецаков: ВМРО-ДПМНЕ преку амандмани на буџетот за 2021 година предлага мерки за Охрид и охридско

 Кирил Пецаков, пратеник на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека СДСМ нема концепт за развој на туризмот и развојот на Охрид и унапредување на заштитата на Охридското езеро, а тоа се гледало и од Предлог буџетот за следната година. ВМРО-ДПМНЕ преку амандмани на буџетот за 2021 година предлага низа мерки кои смета дека се потребни за Охрид и охридско, но и за туризмот во целост, не само во охридскиот регион, туку и за целата држава. Кирил Пецаков, пратеник на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека СДСМ нема концепт за развој на туризмот и развојот на Охрид и унапредување на заштитата...

Continue reading

Рекација на денешниот прес на ОК ВМРО ДПМНЕ – Охрид

ОК ВМРО ДПМНЕ – Охрид денеска пак ја отворија темата за намаленото ниво на Охридското Езеро. Ништо не е спорно – намалениот водостој е факт. И секако не загрижува сите. Но треба здраворазумно да се размислува дека за ова што последниве месеци му се случува не само на Езерото туку и на останатите водени ресурси во земјава, па и пошироко не се виновни ниту СДСМ, ниту градоначалникот на Охрид , Константин Георгиески, ниту пратеничката Жаклина Лазаревска. ОК ВМРО ДПМНЕ – Охрид денеска пак ја отворија темата за намаленото ниво на Охридското Езеро. Ништо не е спорно – намалениот водостој е факт. И...

Continue reading

ОК ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Охридското Езеро е пред еколошка катастрофа

Охридското Езеро е пред еколошка катастрофа поради расипничкото однесување на власта на СДСМ. Водостојот на езерото се наоѓа на 693,09 метри надморска височина што е за 8 см под природниот минимум и 1 см под дозволениот минимум. Охридското Езеро е пред еколошка катастрофа поради расипничкото однесување на власта на СДСМ. Водостојот на езерото се наоѓа на 693,09 метри надморска височина што е за 8 см под природниот минимум и 1 см под дозволениот минимум. СДСМ и пратеничката Жаклина Лазаревска токму од ова место тврдеа дека ако се власт, веднаш би реагирале за нивото на езерото, но еве гледаме...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top