Tag: деца

Во пораст трговијата со деца на Западен Балкан

Трговијата со деца на Западен Балкан и понатаму е во пораст и покрај бројните законодавни и практични мерки преземени во претходните години, потенцирано е во Белград на регионалната конференција „Заедничко преземање мерки во криза: Заштита на децата од трговија со луѓе и експлоатација на Западен Балкан”. Трговијата со деца на Западен Балкан и понатаму е во пораст и покрај бројните законодавни и практични мерки преземени во претходните години, потенцирано е во Белград на регионалната конференција „Заедничко преземање мерки во криза: Заштита на децата од трговија со луѓе и експлоатација на Западен...

Continue reading

Две деца со калашников пукале во полицајци на Флорида

Двајца тинејџери во американската држава Флорида побегнале од дом за сираци, по што провалиле во една куќа, а потоа пукале на полицијата која интервернирала на лице место, соопштија властите. Двајца тинејџери во американската држава Флорида побегнале од дом за сираци, по што провалиле во една куќа, а потоа пукале на полицијата која интервернирала на лице место, соопштија властите. Дванаесетгодишното момче и 14-годишното девојче во куќата во која провалиле пронашле пиштол, пушка и АК-47, заедно со голема количина на муниција и пукале на полициските службеници кои интервенирале по пријавата на...

Continue reading

Втори април е Светски ден на литература за деца

На денешен ден е роден светски познатиот дански книжевник и писател на бајки Ханс Кристијан Андерсен. Тој е автор на бајките: „Царевото ново руво“, „Оловниот војник“, „Малата сирена“, „Снежната кралица“, „Принцезата на зрно грашок“, „Девојчето со кибритчињата“ и „Палешка“. Сите тие во себе носат универзални пораки, што се раскажуваат и се паметат со генерации. Неговите приказни се читливи, разбирливи и со децении наназад лесно ги пленат децата, но и возрасните. На денешен ден е роден светски познатиот дански книжевник и писател на бајки Ханс Кристијан Андерсен. Тој е автор на бајките: „Царевото...

Continue reading

Утре се одбележува Светскиот ден на литературата за деца

По тој повод и оваа среда, како и претходната рубрика нови книги во Библиотеката ја отстапуваме на дела создадени за деца. На листата за денес се дури 11 интересни наслови од домашната и светската продукција на литература за деца . По тој повод и оваа среда, како и претходната рубрика нови книги во Библиотеката ја отстапуваме на дела создадени за деца. На листата за денес се дури 11 интересни наслови од домашната и светската продукција на литература за деца . Од денеска најмладите наши читатели можат да ги зајмат книгите: Ѕвезда мрак и суштествата од Страшкоград од Билјана С. Црвенкоска, Песни...

Continue reading

Охридската библиотека го збогати фондот со повеќе наслови за деца

Во пресрет на 2 Април Светскиот ден на литературата за деца оваа среда ви нудиме 10 нови наслови за деца кои веќе можат да се зајмат. Во пресрет на 2 Април Светскиот ден на литературата за деца оваа среда ви нудиме 10 нови наслови за деца кои веќе можат да се зајмат. Се работи за двете изданија од авторот Френк Лајман Баум Волшебникот од Оз во издание на Панили и Чудесниот волшебник од Оз издание на Детска радост. Издавачот Феникс ја отпечати книгата Таро од земјата на планините од Миоко Мацутани а Култура- Кражба на огромниот дијамант од Џеронимо Стилтон. Во нашата библиотека од денеска ви...

Continue reading

Нови книги за деца и возрасни во охридската градска библиотека

Оваа среда НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во изборот на книги ви нуди уште девет нови наслови кои со сигурност ќе го привлечат вашето внимание. Оваа среда НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во изборот на книги ви нуди уште девет нови наслови кои со сигурност ќе го привлечат вашето внимание. Библиотеката подеднакво внимава да набавува нови наслови и за деца и за возрасни се разбира според понудената продукција од нашите македонски издавачи. Децата и учениците уште од денеска можат да ги позајмат: „Мојата ризница со бајки за принцези“ во издание на Просветно дело, „Малечката библиотека“...

Continue reading

Марија Шиникоска, самохрана мајка со три деца низ солзи бара помош од заедницата

 Со плата која ја зема едвај врзува крај со крај во текот на месецот. Не може на своите деца да им обезбеди минимум услови за живот. Зимата е на прагот, а таа со децата  е сместена во  влажна соба, без струја и греење.    31 годишната Марија Шиникоска е самохрана мајка на три деца. Младата мајка низ солзи и со тешко срце бара помош од заедницата. Таа и нејзините деца живеат во една влажна просторија која прокиснува, а привремено ја добила на користење од нејзина пријателка. Шиникоска се бори во животот со помош на хуманите пријатели бидејќи со платата која ја заработува не може да им обезбеди...

Continue reading

Учителка позитивна на Ковид 19 во Охрид, 14 деца од одделението во изолација

14 деца кои одржуваа настава со физичко присуство се во изолација откако учителка е позитивна на корона вирусот. Според информациите од ЦЈЗ од последната висока бројка 23 инфицирани со ковид во Охрид дел се од познати кластери но има доста изолирани случаи. Во Охрид изминативе денови имаме експоненцијален раст на заразени со вирусот. ОД ЦЈЗ апелираат граѓаните да бидат совесни и одговорни да носат маска, да држат дистанца да вршат дезинфекција и да не се групираат. Рекорден брјој на заболени од корона вирусот во Охрид. Во вчерашниот ковид боланс на министерството за здравство се запишаа 23 новозаболени...

Continue reading

Во струшката градинка „8ми Март“ ќе бидат згрижени 220 деца

Градинките ги отворија вратите после 6 месеци поради пандемијата и повторно ги примија дечињата. Во струшката градинка „8 ми Март“  ќе бидат згрижени 220 деца, а на листата за чекање има уште  130.  Одговорните велат имаат просторни услови и подготвени се да ги  почитуваат  препораките. Се врати детската врева,, градинките  ги отворија вратите за најмалите.  После шестмесечна пауза под строги протоколи за заштита од вирусот од утрово  повторно започнаа со работа детските градинки ширум земјава. Ја посетивме  струшката градинка „8 ми Март“ .  Тука ќе бидат згрижени 220 деца, а на листата за...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top