Ознака: денот

Честит и вечен 8 Септември – Денот на самостојна и суверена Македонија

Post Views: 0 На 8 септември 1991 година со убедливо мнозинство, 95 отсто од вкупниот број на македонски граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на прашањето за создавање на самостојна и независна македонска држава. На гласањето, според официјалните податоци од 1.495.626 гласачи излегле 1.132.981 граѓанин со право на глас или 71,85 отсто, а од вкупниот број граѓани кои гласале на Референдумот позитивно се изјасниле 1.079.308 граѓани односно 95,09 отсто.Во официјалниот извештај на Комисијата за спроведување на Референдумот се вели дека за начинот на...

Continue reading

Охрид го слави денот на Св. Климент Охридски

Post Views: 0 Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Освен корекција на македонска азбука, глаголицата, која ја нерекол кирилица, основањето на првиот универзитет во Европа, Св. Климетовиот универзитет, значењето на овој светец за просветата и културата во Македонија е и повеќе од возвишено. Припадниците на православната вероисповед денес го прославуваат верскиот празник Св. Климент Охридски, кој е и патрон празник на градот Охрид. Без мисионерската и просветителска дејност на браќата Св Климент и Наум, делото...

Continue reading

Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“ неработен за сите граѓани

Post Views: 0 Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“, 24 Мај (понеделник), е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на сите граѓани во Република Северна Македонија им го честитаат празникот „Св.Кирил и Методиј”, Денот на сесловенските просветители.

Continue reading

Еве кога луѓето најмногу лажат

Post Views: 0 Истражувањата кои се работени во Харвард покажале дека концентрацијата на лаги е најмала наутро, но како одминува денот така пристојноста се намалува а лажењето станува дел од попладневното мени кај повеќето луѓе. Вакво однесување главно се јавува под влијание на секојдневните обврски и проблеми кои нашата утринска искреност ја убиваат во текот на попладнето и вечерта. Научниците напоменуваат дека човекот секој ден мора да биде под строга самоконтрола за да не доаѓа до крупни испади. Меѓутоа, се чини дека тоа ни поаѓа од рака само наутро, додека како изминува...

Continue reading

Нов модел за квалификувани доселеници

Post Views: 0 Канада најавила дека ќе воведе нов модел за активно носење на економски емигранти кој ќе се вика “Брз влез”. Тој модел ќе претставува револуција во начинот на привлекување на квалификувани доселеници и ќе овозможува брзо вработување, изјавил канадскиот министер за државјанство и емиграција Крис Александер. “Брз влез” ќе биде воведен од јануари 2015 и ќе овозможува поголема флексибилност и побрзо исполнување на барањата за работна сила за оние работни места за кои нема доволно Канаѓани. Кандидатите за работа и доселување кои имаат важечка понуда за работа во...

Continue reading

За Денот на Рибарите во пандемија

Post Views: 0 За прв пат после децении немаше масовно одбележување на Денот на рибарите во Охрид. Традиционално на празникот Св Јован на градското пристаниште или на месноста Сараиште се капеа стотици млади охриѓани и ветераните. Некогаш се тркаа по буриња вино, некогаш само ја пееја ВоЈордание и на тој начин го одбележуваапразникот, со кој се отвораше риболовната сезона. На овој ден завршуваше татиљот, забраната за лов на пастрмка. Па од рибниот улов во минатото се спремало чорба, мезе, греана ракија и вино. Последните години се подготвуваше казан од неколку тони рибна...

Continue reading

Денес е Водокрст: Денот кога се крштеваат сите води и имаат лековито дејство!

Post Views: 0 Денешниов ден меѓу народот е познат како Водокрштение или Водопост. Водокрштение се вика поради тоа што на тој ден се крштева (се осветува) водата, а Водопост веројатно се добило од Водици и постење, бидејќи Водопост е посен ден. Овој ден не е празник како што се следните два дена. На овој ден освен што се крштева вода, се пее и крстот и се прават последните подготовки за празникот. Денот Водокрст, пред Богојавление (Водици) има важно место во животот на нашиот народ. Во очекување на големиот празник народот изведувал многу обичаи кои се поврзани со крстот...

Continue reading

Граѓаните од католичка вероисповед денес го прославуваат Денот на Христовото раѓање

Post Views: 0 Граѓаните од католичка вероисповед денес го прославуваат Божик, Денот на Христовото раѓање. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Католичките верници денеска ги отвораат вратите на своите домови за гости, а ги отвораат и срцата. Радост ги исполнува домовите. Исчистените и украсените домови ги осветлуваат четирите адвентски свеќи. По една се пали на ручекот, секоја недела до Божик. Традиционално за Божик приготвуваат сарма и печено месо, печена мисирка, но и многу слатки. Католички Божиќ не може да се замисли без присуството на членовите...

Continue reading

Православните верници денес го празнуваат денот посветен на Св. маченичка Варвара

Post Views: 0 За време на имераторот Максимилијан во Илиопол живеел еден богат човек по име Диоксор, а неговата жена рано починала. Единствената ќерка Варвара ја сакал многу и ја чувал како своите очи. Полагал голема грижа за ќерка си и за нејзиното воспитување. Девојката била необично убава и до нејзиното полнолетство татко и ја чувал во своите богати одаи на една висока кула. Девојката не гледала никого, освен воспитувачките и слугинките. Гледајќи во природната убавина почнала да размислува: чија рака ја создала таа убавина? И добивала одговор, да никој не го сторил тоа...

Continue reading

Во чест на 8 декември Денот на Св. Климент Охридски – Патронот на Охрид во НУ Библиотека „Григор Прличев“ им беа врачени благодарници на најредовните читатели за 2020 година

Post Views: 0 Според евиденцијата од Одделот за издавање во категоријата деца и млади ласкавата титула Најчитател и’ припадна на Ања Стефаноска. Таа е осмоодделенка во ОУ „Христо Узунов“ во Охрид и вели дека покрај задолжителните лектири доаѓа во библиотеката и чита и белетристика од домашни и странски автори. Охриѓанката Десанка Коцарева – Беба е пензионерка и денеска ја прогласивме за најредовен и најчитател во одделението за возрасни. Таа вели дека без книга не може и дека чита од како знае за себе. Можеби патот од нејзиното родно Берово до Охрид може да се покрие со...

Continue reading

Денот на св. Климент Охридски – 8 декември – неработен за сите граѓани

Post Views: 0 Денот на св. Климент Охридски – 8 декември 2020 (вторник) е неработен ден за сите граѓани на државата, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Осми декември е државен празник согласно со Законот за празниците на РМ.

Continue reading

mahatma gandi

Меѓународен ден на неансилството

Post Views: 0 Денеска се одбележува Меѓународниот ден на ненасилството, кој се празнува на денот на раѓањето ма најпознатиот миротворец во светот, Махатма Ганди. Ганди бил првиот човек во историјата коуј се залагал да се прошири принципот на не-насилство од страна на поединецот спрема општествени и политички нивоа. Индискиот лидер за независност употребувајќи нов начин за масовна мобилизација и ненасилна акција, го собори колонијализмот и ги зацврсти корените на граѓанските, политичките и економските права. Со ова инспирираше и многу други борци за слобода како Нелсон Мандела...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top