Tag: гориво

Кривична заработија возачи вработени во „М-НАВ“, си точеле гориво со службени картички

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Р.И.(49), од струшкото село Горно Татеши, Ј.З.(53) од селото Делогожда и Б.В.(45) од селото Велешта. Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Р.И.(49), од струшкото село Горно Татеши, Ј.З.(53) од селото Делогожда и Б.В.(45) од селото Велешта. Пријавените во текот на 2017 година, како службени лица...

Continue reading

Македонија има квалитетно гориво

Како до поголема соработка и поедноставно следење на најновите технички достигнувања во делот на лабораториите за нафта, е главната тема на 7-миот Регионален Симпозиум на лабораториите за нафта и нафтени деривати, кој се одржува во Охрид. На Симпозиумот присуствуваат 65 претставници од над 30 лаборатории и други организации и институции од регионот. Македонија има квалитетно гориво. Тоа го гарантираат претставниците на македонските лабаратории за нафтени деривати. Директорот на Дирекцијата за оператива во Окта АД Скопје, Ице Рикалоски вели дека главната цел на сите лабараториите во регионот...

Continue reading

Био гориво ќе се произведува во близина на Мауцкер

Био гориво ќе се произведува во близина на Мауцкер. ЈП Охридски Комуналец деновиве распиша тендер за изработка на урбанистичка планска документација за оформување на градежна парцела на која покрај што е предвидено производство на био гориво од био отпад, ќе се намалува и количината на отпад кој се депонира на Буково се до решението на регионалната депонија. Сеуште не е склучен договор со соседна Р. Грција за проектот„ Одржливо управување и третман на био отпад со користење методи за производство на био гориво “, за кој ЈП „Охридски Комуналец“ доби средства во висина од 513 000 евра. Во моментов...

Continue reading

Пет совети за заштеда на гориво во зимски услови

Пониските температури не се единствена причина за зголемена потрошувачка на гориво Со доаѓање на зимата и сè пониските температури , по правило, вашиот автомобил ќе почне да троши повеќе гориво во однос на летните месеци. Но, температурата на воздухот не е единствена причина поради која автомобилот троши повеќе гориво од вообичаеното. За да се сведе автомобилот на минимална потрошувачка во зимски услови корисно е да се придржуваме на следните совети: –Проверка на капакот од резервоарот – Поради неисправен капак на резервоарот или лошо затворен би можела одредена количина на гориво да испари. –Паркирање...

Continue reading

Абрамович одвојува еден милион евра за гориво за бродот

Бродот Eclipse во сопственост на Абрамович собира 750 тони гориво Бродот Eclipse во сопственост на рускиот тајкун Роман Абрамович дошол по гориво во дубровничкото пристаниште Груж. Нарачани биле повеќе од 40 цистерни со гориво, односно 750.000 литри, кои ќе се точат 40 часа. Интересно е тоа што само за гориво за својот луксузен брод, Абрамович ќе мора да одвои околу еден милион евра.  

Continue reading

Пат околу светот без капка гориво

Се отстварува проект кој е започнат пред десет години Bertrand Piccard, еден од креаторите и пилот на авионот Solar Impulse 2, ќе го направи првиот пробен лет на неверојатниот и иновативен авион кој при летот не користи ниту една капка гориво туку исклучиво лета на соларен погон, а летот е посветен на принцот на Дубаи, Mohammed bin Zayed. Принцот Zayed учествувал во проектот за изградба на соларниот авион од самиот почеток пред десет години. “Го посветувам првиот лет на неговото величество, Шеикот Mohammed bin Zayed, кој го поддржа целиот проект од првиот ден на нашата средба”, рекол Piccard. Solar...

Continue reading

Јорданскиот крал најави освета каква ISIS нема видено досега

Кралот лично ќе ги бомбардира џихадистите на Исламската држава Јорданскиот крал Abdullah, кој е пилот, би можел лично да учествува во воздушните напади на Исламската држава. Монархот најави напади на позициите на Исламската држава откако беше егзекутиран јорданскиот пилот Moaz al-Kassasbeh, а поедини арапски медиуми тврдат дека кралот лично ќе учествува во бомбардирањето. Најавата доаѓа неколку дена од посетата на САД, каде на одредени членови на сенатот им соопштил дека ISIS може да очекува жестока освета. “Кралот рече дека ќе направи нешто што ISIS не го видел досега. Се гледа дека е лут....

Continue reading

benzin

Во охридските бензиски пумпи засега има гориво

Во охридските бензиски пумпи засега има гориво . Дел од бензинските пумпи во Охрид ги точат последните резерви на горива.  На двата патни правци  кон Охрид од Кичево и Битола има забрана за движење на тешки моторни возила и цистерни со што се доведува во прашање редовното  снабдување на охридските  бензиски пумпи со  гориво. Од Лукоил информираат дека засега точењето на гориво се одвива нормално, но се  трошат последните резерви. Три дена нивна цистерна чека во Битола  да се укине забраната за да донесат  гориво. Од компанијата велат дека ја следат  ситуацијата и  во првиот момент ќе интервенираат...

Continue reading

Еве што кријат производителите на автомобили

Интересни резултати од истражувањето Интерсни резултати покажало новото истражување кое го спровело меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека континуирано расте јазот помеѓу податоците за потрошувачката на гориво која ја даваат производителите и вистинската потрошувачка”, рекол лидерот на европската филијала на ICCT за германскиот весник Der Spiegel. ICCT анализирал податоци, користејќи ги водечките европски портали, на повеќе од 500.000 возила кои се движат по европските патишта. Анализата на податоците на популарната германска страница spritmonitor.de покажала...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top