Tag: глава

Земјотресите во Охрид оставија дванаесет семејства без сигурен кров над глава

На дванаесет семејства им е потребна помош за реконструкција на оштетените куќи од серијата земјотреси во Охрид. Објектите  се од постара градба и во најголем дел се наоѓаат во населбата Билјанини извори, информираат од Комисијата за проценки на штети од елементарни непогоди. Дванаесет куќи градени во 60 -тите години од минатиот век претрпеле сериозни оштетувања од серијата земјотреси кој се случија во Охрид. На семејствате им е потребна помош за реконструкција на живеалиштата. Поголемиот број на објектите се во населбата Билјанини извори на улиците „Јане Сандански“ и “8-ми Септември“, информираат...

Continue reading

Грозданов: Настојуваме во Охрид да нема семејство без покрив над глава

Отворените денови со институциите, предизвикуваат голем интерес кај граѓаните. Денес генералниот директор на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор, Цветко Грозданов, имаше работна средба со неговите сограѓани.   Денес вратите на Подрачната единица во Охрид на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од интерес на државата, беа отворени за охриѓани. Некои од граѓаните ги подигнуваа договорите за социјалните станови, други бараа замена за стан, а најприсутни беа оние кои што од првиот човека на ова Друштво, Цветко Грозданов,...

Continue reading

Компромисот за Грција на маса – “со пиштол на глава, кој би се согласил”

“Постои договор кој е проследен на останатите членки на еврозоната” Германскиот, францускиот и грчкиот лидер, но и лидерот на Европскиот совет на маса изнеле компромисен предлог кој би помогнал Грција да остане во еврозоната, а истиот е проследен до останатите лидери на членките на еврозоната на усвојување, наведува денес извор близок на преговорите. “Постои договор на четворицата кој е проследен на сите останати членки на еврозоната”, навел изворот за агенцијата France Press, веднаш откако Европскиот совет објави продолжување на расправата на самитот со компромисот кој е на маса. Компромисот...

Continue reading

Најсреќна држава на светот е Швајцарија

Светскиот извештај за среќа ги зема во предвид информациите како што е БДП по глава на жител Државата на часовници и чоколади е прогласена за најсреќна држава на светот во 2015 година, спрема најновото истражување на иницијативата “Мрежа на решенија за одржлив развој” на Обединетите нации. Зад Швајцарија се сместија Исланд, Данска, Норвешка и Канада, а Македонија од 158 држави го завзеде 93 место. На дното од скалата се Авганистан, Руанда, Бенин, Сирија, Бурунди, додека најнесреќна земја на светот е Того. Од регионот Словенија е на 55 место, Хрватска на 62, Косово на 69, Црна Гора 83, Србија...

Continue reading

Зошто светските милионери се поливаат со ледена вода?

Mark Zuckerberg го стартуваше овој тренд во технолошкоит свет Mark Zuckerberg го стартуваше овој тренд во технолошкиот свет каде го следат сите големи ривали од светот на технологијата за да застанат на иста страна и да помогнат во собирање на пари за заболени од болеста Lou Gehrig. Станува збор за “леден предизвик” во организација на ALS, во кој славните излеваат канта ладна вода на себе, а потоа донираат пари и повикуваат следни три лица да го направат тоа во рок од 24 часа. Како што трганало, наскоро стеблото на предизвик не ќе може да се следи, но својот предизвик веќе го направи технолошката...

Continue reading

Богатата Европа или сиромашните јужноамериканци

Богати против сиромашни во четвртфиналето на Светското првенство Во четвртфиналето на Светското првенство ќе гледаме четири екипи од богатата Европа и четири екипи од централна и јужна Америка чии граѓани финансиски не стојат баш најдобро. Од сите учесници во четвртфиналето најголем бруто национален доход по глава на жител има Холандија, која е на 12 место (листата на ММФ од 2013 година). На 15 место е Германија, Белгија го завзема 20 место, а три места подолу е Франција. Меѓу првите 50 нема ниту еден воневропски четвртфиналиста – Аргентина е на 55 место со 18.749 долари по глава на жител, на...

Continue reading

Mihael Shumaher

Поранешниот Ф1 првак, Михаел Шумахер се бори за живот

Михаел Шумахер се бори за својот живот по инцидентот на скијачката патека во Мерибел во близина на Гренобл, кога при пад со глава удрил во камен по што е опериран а неговата здраствена состојба е критична. Михаел Шумахер се бори за својот живот по инцидентот на скијачката патека во Мерибел во близина на Гренобл, кога при пад со глава удрил во камен по што е опериран а неговата здраствена состојба е критична. Првичните информации по несреќата беа позитивни, сепак одговорните лица во болницата во Гренобл синоќа соопштија дека состојбата се влошила, новинарите во Франција претпоставуваат дека дошло...

Continue reading

logo

Microsoft vs Google

Во последниот период моќниот Google не може да крене глава од бројните напади поради нивната политика на приватност, односно поради искористување на личните податоци на корисниците. Во последниот период моќниот Google не може да крене глава од бројните напади поради нивната политика на приватност, односно поради искористување на личните податоци на корисниците. Microsoft издаде нова реклама во која го напаѓа принципот на користење на податоците од Play Store.Microsoft продолжува со кампањата против Google наречена Scroogled што значи начин на кој корисниците се искористени или измамени од страна...

Continue reading

tribina

Четри во едно – „За демократска Македонија“.

Коалицијата на големиот опозициски блок ВМРО – НП, ЛДП, Обединети за Македонија и Достоинство, синоќа од Охрид. „За демократска Македонија“. Ова е паролата под која од синоќа делува коалицијата на ВМРО – НП, ЛДП, Обединети за Македонија и Достоинство. „Различни по идеологија, платформата и друго, но единствени кога се работи за Македонија, е она што не спои“, истакна Андреј Жерновски, лидерот на либералите. Тој синоќа од Охрид му порача на Груевски, дека влегуваат во фронт со него и неговата фамилија и дека од овде отпочнува одбројувањето на деновите од неговиот последен мандат. Додаде, дека...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad