Tag: ви

Од 1-ви јули свадби и во затворен простор

Во услови на стабилна епидемиолошка состојба и со 221 активен случај на ковид-19, Владата вчера донесе одлука да се дозволи организирање на свадби и во затворен простор со максимум 250 лица. – На предлог на Министерството за економија Владата донесе одлука од 1 јули 2021 година свадби да се организираат и во затворен простор со максимум 250 лица, но не повеќе од 40 отсто од капацитетот на просторот, напиша на неговиот фејсбук-профил министерот за економија Крешник Бектеши. Од 1 јуни е дозволено организирање на свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица,...

Continue reading

Од 1-ви јули без роаминг: Зборувајте како дома во Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ

Земјите од регионот одбројуваат. Уште три дена и од четврток 1 јули конечно паѓаат цените за мобилните разговори но и за роамингот на нула денари односно на цени како да сте дома помеѓу сите земји од западен Балкан. По први Јули тарифите за разговор на мобилен ако сте во Србија, Црна Гора, Албанија, Косово или Босна и Херцеговина ќе ве чинат исто како да не сте ја преминале границата односно како што ви се тарифираат и во земјава по вашите постојни договори со мобилните оператори и што е уште позначајно конечно кога ќе ја преминувате границата нема да мора да се грижите и да брзате да го исклучите...

Continue reading

21-ви јуни е ден на Охридското езеро

21-ви јуни се прославува како ден на Охридското езеро. Охридското езеро е најголемо и најзначајно природно езеро во Македонија, најстаро во Европа и од биолошки аспект, најзначајниот стагнантен воден екосистем на континентот. Се карактеризира со богата историја, културa, археолошки наоѓалишта и природна убавина, и го делат две држави: Македонија и Албанија. Благодарение на ваквите особености, во 1980 година Охридското Езеро и градот Охрид се прогласени за Светско културно наследство,  под заштита на УНЕСКО. Светската важност на езерото се потврдува во 2010 г. кога НАСА и Меѓународниот астрономски...

Continue reading

Од 1-ви јули целосно се укинува полицискиот час во Грција

Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе почнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега, а на угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА од Атина. Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе почнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега, а на угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА...

Continue reading

Кризната состојба ќе продолжи до 31-ви декември?!

Владата предложи кризната состојба што беше воведена во месец декемрви, а завршува на 30-ти јуни, да биде продолжена до крај на годината. Владата предложи кризната состојба што беше воведена во месец декемрви, а завршува на 30-ти јуни, да биде продолжена до крај на годината.На вчерашната седница усвоен е записникот од тринаесеттата седница на Управувачкиот комитет за за координација и управување во системот за управување со кризи за изменување на Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на територија на цела држава и му предложи на Собранието продолжување...

Continue reading

Ажурирана листата – проверете дали ви следува финансиска помош

Успешно е ажирирана листата на која може да проверите дали ви следува финансиска помош од државата. Успешно е ажирирана листата на која може да проверите дали ви следува финансиска помош од државата. Посетете ја интернет страницата kupuvamdomasno.gov.mk, и проверете дали исполнувате услови, за да добиете 6000 денари. Проверката се врши по следнава насока: Внесете го вашиот ЕМБГ, селектирајте го полето i’m not a robot, и потоа кликнете на Пребарај. По 6.000 денари на сметка добиваат граѓаните со низок доход, пензионери кои имаат до 15.000 пензија, корисници на право на социјална сигурност на...

Continue reading

НУ Библиотека „Григор Прличев“ ви предлага 8 нови наслови за читање

Како што се приближува крајот на годината во нашата установа секојдневно се обработуваат нови и нови наслови од домашната и светската книжевна продукција. Како што се приближува крајот на годината во нашата установа секојдневно се обработуваат нови и нови наслови од домашната и светската книжевна продукција. Оваа среда ви ги предлагаме да ги прочитате следниве наслови: „Зелената гуска“ од Љубиша Никодиновски – Биш, „Златната средина“ од Анабел Лајон, „И на небо и на земја“ од Милан Ѓорѓевиќ , „Тихување“ од Тихомир Јанчовски, „Во главата слушам песна“ од Елизабета Баковска , „Вистинската приказна...

Continue reading

Нуркачкиот центар „Амфора“ ви го претставува „Танцот со пастрмките”

Станува збор за документарен филм чија цел е запознавање со вековниот ритуал на мрест на Охридската пастрмка која претставува заштитен знак и синоним за ендемичноста на Охридското езеро и негативниот исход до потполно исчезнување на истата, доколку се продолжи со неконтролиран лов. Станува збор за документарен филм чија цел е запознавање со вековниот ритуал на мрест на Охридската пастрмка која претставува заштитен знак и синоним за ендемичноста на Охридското езеро и негативниот исход до потполно исчезнување на истата, доколку се продолжи со неконтролиран лов. Документарниот филм се снимаше пет...

Continue reading

Не ви е потребна лиценца да спасите нечиј живот

Под мотото „Не ви е потребна лиценца да спасите нечиј живот“ Црвен крст Охрид ќе го одбележи Светскиот ден на првата помош, осми септември. Под мотото „Не ви е потребна лиценца да спасите нечиј живот“ Црвен крст Охрид ќе го одбележи Светскиот ден на првата помош, осми септември. Утре на платото пред Центарот за култура „Григор Прличев“во периодот од  десет до дванаесет часот, тимовите на парамедици на Црвен крст Охрид ќе презентираат знаења и техники за укажување прва помош при повреди во сообраќајни незгоди.   Црвен крст Охрид како едно од своите приоритетни залагања го има ширењето на знаењата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top