Tag: Бул

svr

Денес затворен за сообраќај дел од бул.„Туристичка“

Поради изградба на кружниот тек, денес во времето од 08 часот до 13 часот за сообраќај целосно ќе биде затворен дел од булеварот „Туристичка“. Предвидено е затворање за сообраќајот во двата правци на потегот од пресекот на булеварот „Туристичка“ со булеварот „Асном“ до пресекот на булеварот „Туристичка“ со улицата „Јане Сандански“. Поради изградба на кружниот тек, денес во времето од 08 часот до 13 часот за сообраќај целосно ќе биде затворен дел од булеварот „Туристичка“. Предвидено е затворање за сообраќајот во двата правци на потегот од пресекот на булеварот „Туристичка“ со булеварот „Асном“...

Continue reading

Отпочна изградбата на два нови кружни текови на бул „Туристичка“ во Охрид

До крајот на годинава градоначалникот Никола Бакрачески најави реализација на 4 проекти околу изградба на нови кружни текови, со кои ќе се надминат бројните сообраќајни проблеми кои досега се создаваа на бул „Туристичка“. Денес го означи стартот на два од нив. Означен стартот на два значајни инфраструктурни проекти во Охрид. Едниот вкрстосување на бул „Туристичка“ со ул „Македонски Просветители“, другиот на крстосницата на „Туристичка“ со ул „Стив Наумов“. Со изградбата на овие кружни текови во многу ќе се подобри сообраќајната слика на овие два потези, но ќе се подобри и безбедноста во сообраќајот,...

Continue reading

Ред Бул се заканува со заминување од Формула1

Со доаѓањето на Ф1 циркусот во Европа се актуелизираа проблемите во Ред Бул По четирите воведни трки, ниту Големата награда за Шпанија не донесе добри вести за Ред Бул. Екипата, која во периодот од 2010 до 2013 нанижа четири титули во конкуренција на конструктори и со која Себастијан Фетел го покори светот, со проблеми и неконкуретност се соочува од минатата година, кога се воведоа хибридните мотори. На патеката Каталуња Даниел Рикардо го освои седмото, а Даниел Квајт десеттото и после пет трки Рикардо се наоѓа на седмата позиција со 25 освоени поени, додека Квајт е 15-ти со само 5 поени. Така...

Continue reading

kruzen tek

Бул.Туристичка ќе добие нови тротоари

Изградбата на кружниот тек на влезот од градот од западната страна, ќе биде современо сообраќајно решение, со сите пропратни содржини вклучувајќи го и уредувањето на тротоарската површина, убедуваат од општина Охрид. Покрај тоа, почнувајќи од петљата на влезот, па се до бензиската пумпа кај СРЦ „Биљанини извори“, дополнително од двете страни на булеварот „Туристичка“ се изработува проект со кој ќе се уредуват јавните тротоарски површини и велосипедски патеки.   Течат градежните зафати околу изградбата на кружниот тек на пресекот помеѓу бул „Туристичка“ и ул. “Бистрица“, на западниот влез од...

Continue reading

Доминација на Мерцедес во Австралија

Првата победа оваа сезона му припадна на Хамилтон Доминацијата на Мерцедес ја заокружи клупскиот колега на Луис Хамилтон, Нико розберг, освојувајќи го второто место со заостанување од 1,36 секунди, додека Себастијан Фетел во Ферари ја завзеде третата позиција со заостанување од 34,5 секунди. Во 40 секунди беше и возачот на Вилијамс, Фелипе Маса , додека петти беше Фелипе Наср во Заубер со заостанување од 95 секунди. Конечниот поредок на Големата награда на Австралија е следниот: 1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 2.Нико Розберг (Мерцедес) 3.Себастијан Фетел (Ферари) 4.Фелипе Маса (Вилијамс) 5.Фелипе...

Continue reading

zeleznicka

Се санираат шахтите на Бул.„Железничка“

Јавното Претпријатие НИСКОГРАДБА ОХРИД- Охрид,  започна со санирање на оштетените шахти на бул. Железничка. Јавното Претпријатие НИСКОГРАДБА ОХРИД- Охрид,  започна со санирање на оштетените шахти на бул. Железничка. Со тоа  се зголемува безбедноста на учесниците во сообраќајот и подобрува патната инфраструктура на оваа значајна сообраќајница. {loadposition content9}

Continue reading

Хамилтон тргнува прв во Кина

Зад петици двајцата возачи од Ред Бул На Луис Хамилтон ова му е трета пол позиција оваа сезона и вкупно 34-та во кариерата со што го сруши британскиот рекорд на Џими Кларк, а пред него во оваа статистичка категорија останаа само Михаел Шумахер (68), Аиртон Сена (65) и Себастијан Фетел (45). Квалификациите во Кина се одржаа во дождливи временски услови, но на Хамилтон тоа не му пречеше. Во третата квалификациона рунда го помина кругот за 1,53.860 и за повеќе од половина секунда го надмина Даниел Рикардо од Ред Бул. И вториот стартен ред е резервиран за возачот на Мерцедес Нико Розберг, но пред...

Continue reading

centar

Туристичко информативниот центар ќе се дислоцира во центарот на Охрид

Согласно Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на град Охрид а, со оглед на нефункционалноста на поставениот туристички информативен центар на претходно предвидената локација на Бул „Туристичка“ на влез на Охрид, се предвидува негова дислокација во централното градско подрачје. Согласно Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на град Охрид а, со оглед на нефункционалноста на поставениот туристички информативен центар на претходно предвидената локација на Бул „Туристичка“ на влез на Охрид, се предвидува негова дислокација во централното градско подрачје. Во неговата функција...

Continue reading

Фетел разочаран, паника во Ред Бул

Ниту 10 милиони евра не ги решаваат проблемите Шефот на екипата на Ф1 тимот Ред Бул, Хелмут Марко, го вклучил алармот во екипата, затоа што болидот со кој моментално управува четирикратниот светски првак, Себастијан Фетел, не е ни приближно спремен за првата трка оваа сезона. “Ни 10 милиони евра не би ги решило нашите моментални проблеми. Рено мора да ја подобри изведбата на моторот, инаку ќе сме во големи проблеми“, рекол Марко за германскиот Bild. На последното тестирање Фетел бил за повеќе од 6 секунди заостанување, по круг, од Мерцедесот на Нико Розберг, а доколку тоа заостанување не се...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad