Tag: боите

ОХРИД БЛЕСНА ВО БОИТЕ НА РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ

Зградата на општина Охрид, синоќа блесна во боите на ретките болести како дел од кампањата „ Ги запознаваме ретките болести 2021“ со која се дава поддршка на лицата кои боледуваат од ретки болести. Со ова општината и градот Охрид се приклучуваат кон глобалниот повик на „Еурордис“ за осветлување на локални и национални згради и споменици. Во февруари којшто е месец со најмалку денови во годината се запознаваме со нови 28 ретки дијагнози преку аудио,видео и текстуална форма со цел да се запознаеме со предизвиците со кои се соочува оваа категорија луѓе. Зградата на општина Охрид, синоќа блесна...

Continue reading

Во боите на ретките блесна и Библиотеката во Охрид

Лајонс клубот „Лихнидос“ и неуморниот проф. д-р Зоран Тунтев продолжија со поддршката на лицата со ретки болести. Од вечерва во боите на „ретките“ блеснаа и НУ Библиотека „Григор Прличев“ и спомен – бистата на големиот охридски и македонски преродебник од 19 век – поетот Прличев. Лајонс клубот „Лихнидос“ и неуморниот проф. д-р Зоран Тунтев продолжија со поддршката на лицата со ретки болести. Од вечерва во боите на „ретките“ блеснаа и НУ Библиотека „Григор Прличев“ и спомен – бистата на големиот охридски и македонски преродебник од 19 век – поетот Прличев. На овој начин и вработените во Библиотеката...

Continue reading

Охрид блеска во боите на ретките болести

Самуиловата тврдина, Охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, Античкиот театар, црквата „Св. Софија“, Историскиот архив, скулптурата „Фаќач на крст“. Ова се само дел од објектите и локациите кои блеснаа во знак на поддршка на РЕТКИТЕ, како дел од кампањата „Ги запознаваме ретките болести 2021. Самуиловата тврдина, Охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, Античкиот театар, црквата „Св. Софија“, Историскиот архив, скулптурата „Фаќач на крст“. Ова се само дел од објектите и локациите кои блеснаа во знак на поддршка на РЕТКИТЕ, како дел од кампањата „Ги запознаваме ретките болести 2021. Како...

Continue reading

Охридските гимназијалци и основци се обоија во боите на реткоста

Под мотото „Покажи ја својата реткост, покажи дека се грижиш“ лицата со ретки болести повикуваат на поддршка. Годинава Светскиот ден на ретките болести 28 февруари, се одбележува со повеќе активности, за чија што организација е одговорна нашата сограѓанка Гордана Лолеска, активист на здружението „Живот со предизвици“. Социјалните мрежи деновиве се обоени со постови на лица кои ги ставија боите на ретки болести, а кон акцијата се приклучија голем број основци, средношколци, граѓани и институции од градов. Охридските гимназијалци и основци се обоија во боите на реткоста. Деновивие учениците преку...

Continue reading

Охрид обоен во боите на Барса

Се е подготвено за оджувањето на летниот фудбалски камп на Барселона во Охрид. Овој настан го става Охрид на мапата на светските градови кои биле домаќини на еден ваков камп кој е привилегија за градот. Градоначалникот задоволен што заедно со спортските институции успеале да се изборат токму Охрид да е градот каде ќе тренира подмладокот на Барса. Охрид обоен во боите на Барса. Од 21 до 27 август ќе се одржи летен камп на Барселона. Започна брендирањето на СРЦ „Билјанини Извори“ и терените за фудбал во боите на овај светски позанат клуб. Овој настан го става Охрид на мапата на светските градови...

Continue reading

Јана Бурческа вечер на „Евросонг“ ќе ги брани боите на Македонија

„Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина. „Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Киев, Украина. Изборот за најдобра песна на Евровизија ќе се одржува од 9 до 13 мај, при што двете полуфиналиња ќе бидат на 9, односно 11 мај, а финаланта вечер е на 13 мај. Песната „Dance Alone“ е оригинално авторско дело на Joacim...

Continue reading

Зошто е Фејсбук со плава боја

Социјалната мрежа Фејсбук е препознатлива по бојата Имено, основачот на Фејсбук, Mark Zuckerberg, најдобро ја препознава сината боја затоа што тој е далтониста и јасно е зошто се одлучил баш за таа боја. Исто така е познато дека боите различно влијаат на нашето расположение, бидејќи предизвикуваат различни емотивни состојби, па така сината боја претставува доверба и сила. Иако ова не е ново научно откритие постојат многу примери како боите влијаат на нас. Големите компании со причина ставаат одредени бои на логото на својот бренд, бидејќи секоја боја претставува одредена емоционална состојба....

Continue reading

neil harbison

Кога боите ќе запеат

Нил Харбисон е роден со ретка болест која предизвикува комплетно слепило за бои. Нил Харбисон е роден со ретка болест која предизвикува комплетно слепило за бои. Во 2004 година Харибсон и Адам Монтадон развиле направа наречена „Ококиборг“, која овозможува боите да се претворат во звуци. Харбисон е првиот човек во светот кој е официјално признаен како киборг и тоа го пишува во неговиот пасош, заедно со неговата фотографија, на која е сликан со своето „Киборг око“. Во 2010 година, Харбисон заедно со Мун Рибас ја основаа Киборг Фондаијата, интернаионална организација која им помага на луѓето...

Continue reading

boi

Црвената е моќна, сината смирува, а портокаловата е креативна боја

Боите играат голема улога во нашиот живот иако често пати не им посветуваме големо внимание. Боите и расположението се поврзани, докажале бројни истражувања. Црвената боја буди моќни контрадикторни чувства, а сината е боја за смирување на страстите. Боите играат голема улога во нашиот живот иако често пати не им посветуваме големо внимание. Боите и расположението се поврзани, докажале бројни истражувања. Црвената боја буди моќни контрадикторни чувства, а сината е боја за смирување на страстите. “Човекот во себе има вроден систем за реагирање на бои. Кога гледате црвена боја, ви се забрзува...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top