Tag: божик

Од ЈП Билјанини извори донираа храна за сограѓаните во социјален ризик Божик

Храна  донираа  уште три општествено одговорни компании пекарниците Жито леб и Феникс , слаткарницата Палма. Апелираат оние кои се во можност да се вклучат во вакви акции да се направи  банка за храна наменета  за луѓето кои се на работ на егзистенција.  Од ЈП Билјанини извори донираа храна за сограѓаните во социјален ризик да имаат празнична трепза на Божик. Во донаторската акција со палета од производите им се приклучија пекарниците Жито леб и Феникс, како и слаткарницата Палма. Пакетите со храна беа поделени во Народната кујна каде што социјално загрозените сограѓани добиваат храна од понеделник...

Continue reading

Њујорк го забележа најтоплиот Божик од почетокот на мерењето температури

За Божик Њујорк со пролетни температури, а Лас Вегас со снегулки Во петокот Њујорк го сруши температурниот рекорд за Божик додека изненадувачки снегулки го надвиснаа Лас Вегас. Менхетн го забележа најтоплиот Божик од почетокот на мерењата на температури со 18,8 степени целзиусови, соопштила националната метеоролошка служба. Тоа е температура која не била никогаш забележана од почетокот на мерењата во 1871 година, а ја надмина онаа од 17,7 степени од 25 декември 1982 година во Централ Парк. Њујорк поминува низ пролетни температури веќе цела седмица, а во четвртокот беа измерени 22 степени целзиусови....

Continue reading

Австралија: Најпродаван подарок за Божик е персонализирана Nuttela

На етикетата наместо црно-црвеното лого, можело да се запише било кое име или фраза Стаклена тегла со името на примателот на етикетата е хит изненадување за овој Божик и најпродаван производ во продавниците во Мелбурн. Една од најголемите трговски продавници во Австралија, Myers, за време на божиќните купувања во државата Викторија, продала повеќе од 400.000 персонализирани тегли на овој омилен производ за мачкање од лешник и чоколада. На етикетата, наместо црвено-црното лого Nuttela, можело да се напише било кое име или фраза. “Тоа е идеален подарок за оној за кого е тешко да се одбере подарок,...

Continue reading

Божик

Православните охриѓани го слават Божиќ

Православните охриѓани го слават  Божиќ. Православните верници денес го слават најголемиот празник Христовото раѓање. Охриѓани од утрово масовно ги  посетија  верските храмови, запалија свеќи и со молитва  посакаа мир и добросостојба за своите семејства и за најблиските. Отец  Диме Азески посочува за големото значење на овој празник и порачува да го славиме Богомладенецот Христос, Отецот и светиот Дух со цврста вера, надеж и искрена љубов.   „Овој  празник е најголема  радост затоа што ни ја открива слободата и радоста која Бог ни ја дарил со своето раѓање. Примил човечки лик за да не ослободи...

Continue reading

Видео: Родителите ги изненадил со неверојатен подарок за Божик

Реакцијата во видеото зборува сѐ Успешниот програмер Joe Riquelme кој живее во Њујорк, Божик го поминал со своите родители. Во еден момент, додека сите тројца седеле на креветот, тој им рекол дека има уште еден подарок за нив и од џебот извадил коверт кој ѝ го дал на мајка му, пишува news.com. Кога ја прочитала содржината на листот во ковертот, изненадувањето на нејзиното лице било непроценливо. “Куќата ви е отплатена. Среќен Божик. Joe”, пишувало на листот. Мајка му ја дала пораката на сопругот, а кога тој ја прочитал се расплакал од среќа. Следувала топла  фамилијарна прегратка и неизмерна...

Continue reading

Bozik

Верниците од католичка вероисповед слават Божик

Верниците од католичка вероисповед слават Божик. Верниците од Католичка вероисповед денес го празнуваат христовото раѓање по грегоријанскиот  календар.   Во католичката црква „Св Кирил и Методиј“во Охрид синоќа , на Бадник, се одржа вечерна миса на која присуствувал меѓу верниците и охридскиот градоначалник Никола Бакрачески, а денес се празнува Божиќ.„Ние го славиме Божик , овој празник  е еден од најгоемите радсони празници во Христијанската вера. На овој празник се роди Исус Христос во мала пештера за да донесе мир во човекот, напатен со немири и омрази, Исус се насели меѓунас д абиде со...

Continue reading

bozik

Четврток неработен ден, католички Божиќ

Од министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ , 25 декември 2014 година (четврток), првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Од министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ , 25 декември 2014 година (четврток), првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на  граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија...

Continue reading

rozdestvo hriistovo

Христос се роди-навистина се роди

Христос се роди-навистина се роди. Со овој поздрав православните христијани денес се поздравуваат и си посакуваат најубави желби за здравје, мир и благосостојба. Се слави еден од најголемите христијански празници-Божик. Со утринските литургии по црквите и храмовите, Македонската православна црква го започна празнувањето на Божик, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет.Според обичаите за Божиќ се станува рано, пред сонцето, а важно место во прославата има и оној кој прв ќе влезе во куќата за да внесе радост и веселба. Божик се честита со зборовите „Мир...

Continue reading

mtsp

27 неработни дена во 2014-та година

Вкупно 27 дена од наредната 2014 година се прогласени за неработни.Согласно со Законот за празници на Република Македонија во 2014 година неработни денови се: Вкупно 27 дена од наредната 2014 година се прогласени за неработни.Согласно со Законот за празници на Република Македонија во 2014 година неработни денови се: За сите граѓани неработни се први јануари – Нова Година, седми јануари Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, 21 април Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар, први мај – Ден на трудот, 24 мај „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top